واکنش عبداللهیان به مرگ مهسا امینی : ما در کشورمان از دموکراسی برخورداریم
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در گفتگویی با رادیو «ان.‌پی.‌آر» آمریکا، در پاسخ به سوالی در مورد نگرانیهای تظاهرت کنندگانی که این روزها در خیابانهای ایران حضور دارند، گفت: «در مورد اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاده است، همه ما متاسف هستیم. این اتفاق در همه جای دنیا رخ می‌دهد

امیرعبداللهیان: هیچ خبر مهمی در ایران نیست و تغییر رژیمی صورت نخواهد گرفت

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در گفتگویی با رادیو «ان.‌پی.‌آر» آمریکا، در پاسخ به سوالی در مورد نگرانیهای تظاهرت کنندگانی که این روزها در خیابانهای ایران حضور دارند، گفت: «در مورد اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاده است، همه ما متاسف هستیم. این اتفاق در همه جای دنیا رخ می‌دهد از جمله ده‌ها مورد در سال در آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها. از زمان وقوع این اتفاق رئیس جمهور کشورم موضوع را با دقت دنبال و با خانواده خانم امینی صحبت کردند. دستگاه قضایی نیز با جدیت در حال پیگیری موضوع است. به دلیل احساسات پاک مردم ایران در ساعات اولیه این حادثه، مردم اعتراضاتی را به شکل مسالمت‌آمیز ابراز کردند. اما موضوع تمام شد و همه منتظر نظر دستگاه قضایی هستند.

ولی برخی از خارج از کشور با سوءاستفاده از احساسات پاک مردمی، از طریق ماهواره‌ها، فضای مجازی در حال تحریک مردم در داخل ایران هستند، به نحوی که اعتراضات مسالمت‌آمیز را به خشونت تبدیل کرده‌اند. البته ما تعجب می‌کنیم که چرا برخی مقام‌های آمریکا در این موضوع دخالت می‌کنند.»او در مورد چگونگی مرگ مهسا امینی نیز گفت: «بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، اولا اسنادی وجود دارد که خانم امینی قبلا دچار مشکل مغزی بوده و عمل جراحی انجام داده، ثانیا شاهدان را که به دادگاه احضار کرده‌اند، شهادت داده‌اند که مورد ضرب و شتم از طرف پلیس قرار نگرفته است، اما هنوز ما نمی‌توانیم قضاوت کنیم و باید منتظر تحقیقات نهایی دقیق و منتظر نظر دستگاه قضایی باشیم. اما اکنون سوال من این است، یک اتفاقی افتاده است، چرا باید شبکه‌های ماهواره‌ای که از لندن اداره می‌شوند یا در داخل آمریکا برخی از مقام‌های آمریکا حرف‌های تحریک‌آمیز بزنند و مداخله کنند؟ بعضی از این شبکه‌ها که از لندن هدایت می‌شوند علنا مردم را به شورش، آتش‌زدن و کشتن ترغیب می‌کنند. بگذارید دستگاه قضایی نظرش را بدهد.»

امیرعبداللهیان ادامه داد: «اعترضانی در ایران نسبت به این حادثه وجود دارند که مطالبه‌شان را به شکل مسالمت‌آمیز بیان می‌کنند. اما اکنون شبکه‌های سازماندهی‌شده‌ای در حال کار در حوزه ایجاد ناامنی هستند و اخلال در نظم عمومی را دنبال می‌کنند. گروهک تروریستی منافقین که ۱۷ هزار ایرانی را به شهادت رسانده، از آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی در حال تحریک هستند و عواملشان را به داخل ایران می‌فرستند. ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند. مردم ایران فهیم هستند. بین اعتراض، اخلال و آشوب تفاوت وجود دارد. ما در ایران به مطالبات مردم توجه می‌کنیم اما با کسانی که بخواهند آشوب کنند و تحت تاثیر خارج از کشور باشند، طبق قوانین‌مان عمل می‌کنیم.»

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که« آیا درست است که زنان را به‌خاطر لباس‌شان زندانی کنند؟» نیز پاسخ داد: «کشورها چارچوب‌ها، قوانین، مقررات و ارزش‌هایی دارند. ما در کشورمان از دموکراسی کامل برخورداریم. همین وضعیتی که در ایران می‌بینید نشان‌دهنده وجود دموکراسی در ایران است. بگذارید منتظر نتیجه گزارش قوه قضاییه بمانیم. از طرفی، هر جا که مطالبه و درخواست به شکل مسالمت‌آمیز مطرح شود، در چارچوب مقررات کشور آزادانه می‌توانند اقدام کنند. اما پلیس با کسی که بخواهد آمبولانس آتش بزند و بانک سرقت کند، با قدرت برخورد می‌کند. در کشور شما وقتی مردم ریختند کنگره را اشغال کردند، چه کردید؟ حتی دستگاه امنیتی شما توییتر رئیس جمهور را مسدود کرد. دموکراسی بود یا برای حفظ امنیت؟ تشخیص دادید برای حفظ امنیت، توییتر مقام اول مملکتتان را هم مسدود کنید چون نماد دموکراسی‌تان توسط مردم اشغال شده بود.»

امیرعبداللهیان در پاسخ به چرایی قطع اینترنت نیز گفت: «ما برای حفظ امنیت و آرامش عمومی مردم در سراسر کشور وظیفه داریم و هر آنچه که به امنیت کشور کمک کند در چارچوب قانون، پلیس باید انجام دهد. کسی که اخلال کند طبق مقررات با او برخورد می‌شود. اما در چارچوب آزادی بیان و تجمعات، افراد در ایران آزادند. ببینید اتفاقی افتاده است، همین اتفاق برای یک فرد سیاه‌پوست به‌طور عمد و وحشتناک توسط پلیس آمریکا افتاد. تحقیقات ما تاکنون نشان می‌دهد، اینجا عمدی در کار نبوده است. البته ما منتظر نتیجه تحقیقات بیشتر و دقیق‌تر می‌مانیم. چرا باید بعضی از کشورهای غربی اظهارنظرهایی را برای تغییر نظام در ایران بکنند؟

این موضوعات اصلا چه ارتباطی با هم دارند؟ یک شبکه ماهواره‌ای که به‌طور فارسی از لندن پخش می‌شود، مردم ایران را دعوت به سرنگونی نظام می‌کند. یک‌سری از سایت‌ها که از غرب هدایت می‌شوند، دارند مردم را تحریک می‌کنند که سلاح و مواد منفجره به‌صورت دستی بسازند.»وزیر امور خارجه در پاسخ به احتمال مصاحبه کننده در مورد هدف تظاهرکنندگان برای تغییر نظام نیز گفت: «کسانی که در کف خیابان حضور پیدا کردند، مردم در دسته‌جات بزرگ و چند میلیونی در سراسر ایران به خیابان‌ها آمدند. بیش از ۲۸ میلیون ایرانی - اجتماع بزرگ امت رسول‌اللّه (ص) - در اعتراض به آشوب و شورش به خیابان آمدند اما رسانه‌های غربی این ۲۸ میلیون را ندیدند. یک تصویر هم از آن منعکس نکردند اما یک جمع ده نفری، ۵۰ نفری یا ۱۰۰ نفره را در میدانی در حال آتش‌زدن بانک و سطل زباله بزرگ‌نمایی کردند. این داستان قبلا هم در کشور ما و سایر کشورها اتفاق افتاده و طرف‌های خارجی هم سعی کرده‌اند دخالت و سوءاستفاده کنند. پیشنهاد می‌کنم منتظر باشید تا نتیجه تحقیقات روشن شود. همه چیز در ایران تحت کنترل است. آن‌قدر که شما به آن می‌پردازید و نگران هستید، نگرانی وجود ندارد.»

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
Seemorgh.com/news
منبع: irna.ir