روز دیگر دادگاه سه امریکایی متهم به جاسوسی در شرایطی برگزار خواهد شد؛ حضور یا عدم حضور سارا شورد موضوعی است که هنوز کسی درباره آن سخن نگفته است....
 
 
 
 در حالی که دادستان تهران پیش از این در گفت و گو با خبرآنلاین اعلام کرده بود زمان برگزاری دادگاه دو آمریکایی متهم به عهده دادگاه است و ابزار امیدواری کرده بود«ما امیدواریم تا پایان سال جاری جلسه رسیدگی به اتهامات نامبردگان تشکیل شود»؛ به واسطه 33 روز بعد از این گفت و گو، روز گذشته وکیل مدافع سه آمریکایی متهم به جاسوسی از برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات آنها خبر داد. مسعود شفیعی در گفت و گوی که با ایرنا انجام داده ابوالقاسم صلواتی را به عنوان قاضی این دادگاه معرفی کرده است.

قاضی صلواتی که پیش از این قاضی پروندهٔ انفجار درحسینیه وصال شیراز در سال ۱۳۸۷ بود، چهره ای است که طی ماه های پس از انتخابات سال گذشته قاضی پرونده متهمان پس از انتخابات بود.

صلواتی این بار قرار است درباره جاسوس بودن یا نبودن این سه آمریکایی اعلام نظر کند.

سه آمریکایی که از زمان دستگیری، اخبار حول و حوش آنها هر روز تکه های یک فیلمنامه را تکمیل کرده است؛ با آزادی سارا شورد وارد مرحله ای تازه ای شد.

موضوعی که طی سه روز مدام تغییر کرد و از «آزادی »به «تعویق»، «منتفی شدن» و در نهایت به «آزادی به قید وثیقه ۵۰۰ میلیونی» تغییر کرد. دلیل تغییر مکرر این اخبار، گله مندی قوه قضائیه از دولت درباره اعلام یک طرفه آزادی وی و اعلام نکردن به قوه قضائیه بود.

واکنش ها به این تصمیم بخش دیگری از داستان پرونده سه امریکایی بود. احمد توکلی منتقد اصولگرای دولت در آن زمان در گفتگو با فارس ضمن نادرست بودن خواندن این تصمیم اظهار داشت: در شرایطی که آمریکا فشارهای جدی خود را بر ایران افزایش می‌دهد این تصمیم دولت را چیزی جز تزلزل نمی‌توان نامید.

اقدامی که البته در سفر رئیس جمهور به نیویورک برگ برنده محمود احمدی نژاد بود. چرا که موضوع آزادی دو آمریکایی متهم به جاسوسی به یکی از محور های گفت و گوهای رئیس جمهور با رسانه ها تبدیل شد و از میان 17 گفت و گوی احمدی نژاد آزادی احتمالی دو آمریکایی دیگر پنجمین موضوع در میان سوالاتی از قبیل مذاکره 1+5 ، رابطه ایران و آژانس انرژی اتمی، محدودیت مخالفان دولت و رابطه با آمریکا بود.

در یکی از این گفت و گو ها بود که مجری «ان بی سی» سوالی در این زمینه از رئیس جمهور مطرح کرد. پاسخ احمدی نژاد به این سوال این گونه بود که «من فکر می‌کنم ما نباید در کار یک قاضی، خود را در موقعیت دخالت کردن قرار دهیم و به قاضی و دادگاه اجازه دهیم تا در خصوص این پرونده تصمیم‌گیری کند.»

شورد که آزادی خود را بیش از هر چیز مدیون محمود احمدی نژاد است اگر چه در زمان حضور رئیس جمهور در نیویورک با وی دیدار کرد اما در عین حال در زمان بازگشت به آمریکا تاکید کرد که «دو همراه او بی گناه هستند و بدون آزادی آن دو، نمی‌تواند زندگی خود را از سر بگیرد».

شورد32 ساله چندی بعد در جمع بستگان و دوستان خود در اوکلند هم گفت: «آنها کاری نکرده‌اند و حقش نیست که حتی یک ثانیه بیشتر از من آنجا بمانند.»

وثیقه آزادی او و اینکه در زمان برگزاری دادگاه آیا او باید به ایران باز گردد موضوعی است که با نگاهی به اظهارات وکیل مدافع سه آمریکایی ابهام آمیزبودن آن رفع نمی شود.

شفیعی اخیرا اخطاریه دریافت کرده که خودش می گوید:« از من خواسته شده است در زمان تعیین شده، برای دفاع از موکلانم در دادگاه حضور یابم».

حضور یا عدم حضور شورد هم مساله ای است که وکیل مدافع این سه آمریکایی می گوید:« تاکنون ابلاغیه یا اخطاریه ای از سوی دادگاه مبنی بر حضور سارا شورد ارسال نشده است.»

احتمال ضبط وثیقه شورد در صورت عدم حضور در دادگاه هم موضوعی بوده که شفیعی به آن به صورت حقوقی پاسخ داده است:«دادگاه، زمانی می تواند وثیقه متهم را ضبط کند که متهم را برای حضور در جلسه رسیدگی به اتهامات احضار کند و متهم حضور نیابد.تا کنون در مورد حضور سارا شورد در دادگاه، احضاریه ای صادر نشده و در اخطاری که برای من آمده، در مورد حضور وی (سارا شورد) اشاره ای نشده است.»

در شرایطی که همه طرفین ماجرا چشم به دادگاه دو آمریکایی جاسوس دوخته اند آیا نتیجه این دادگاه به گونه ای هست که گفته رئیس جمهور درباره اینکه «به قاضی و دادگاه اجازه دهیم تا در خصوص این پرونده تصمیم‌گیری کند» محقق خواهد شد یا اینکه آنان هم سرنوشتی همچون شورد خواهند یافت.
 
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X