سیمرغسیمرغ
تازه های سیاسی

معاون مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های ديجيتال وزارت ارشاد گفت: پايگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی تاكنون در سامانه ثبت پايگاه‌های اينترنتی ايرانی به ثبت نرسيده است و ....
 
 

 معاون مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی تاكنون در سامانه ثبت پایگاه‌های اینترنتی ایرانی به ثبت نرسیده است و لذا مطابق آیین‌نامه ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایرانی فاقد هویت محسوب می‌شود.

به گزارش فارس، در پی انتشار اخباری در پایگاه اطلاع‌رسانی Hashemirafsanjani.ir و استفاده برخی منابع خبری از آن، مهدی صرامی معاون مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» گفت: پایگاه اطلاع‌رسانی Hashemirafsanjani.ir تاكنون در سامانه ثبت پایگاه‌های اینترنتی ایرانی به ثبت نرسیده است و لذا مطابق آیین‌نامه ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایرانی فاقد هویت محسوب می‌شود و فاقد مجوز است.

فارس: آیا پایگاه‌های اینترنتی بدون مجوز، اجازه فعالیت دارند؟ و آیا پایگاه اطلاع رسانی Hashemirafsanjani.ir می‌تواند بدون مجوز فعالیت كند؟

صرامی: كلاً پایگاه‌های اینترنتی برای اینكه دارای هویت محسوب شوند و بتوانند از حمایت‌های حقوقی به صورت خاص بهره‌مند شوند و همچنین بتوانند از خدماتی كه در فضای جمهوری اسلامی ایران است، بهره‌مند شوند باید ضوابط مربوطه را رعایت كنند و باید این پایگاه‌ها ثبت شوند و بدیهی است كه اگر سایتی ثبت نشده باشد از مزایای حقوقی و حمایت‌های مادی و معنوی مربوطه در فضای شبكه دسترسی جمهوری اسلامی ایران كه براساس ضوابط قانونی تعیین شده است، محروم خواهد ماند.

فارس: قوانین و شرایط ثبت پایگاه‌های اینترنتی ایرانی به چه صورت است؟

صرامی: خیلی ساده و راحت است بدون اینكه به جایی مراجعه شود افراد می‌توانند به سایت " www.samandehi.ir " مراجعه كنند و پایگاه خود را ثبت كنند كه این مسئله روالی است كه در عرض چند دقیقه یك نفر می‌تواند سایت خود را ثبت كند و ما نیز با سامانه ثبت احوال كشور مرتبط هستیم و از این طریق می‌توانیم بررسی كنیم كه مشخصات فرد واقعی است یا خیر و با تدابیر فنی كه در سامانه لحاظ شده عملاً این امكان است كه مشخص شود كه سایت واقعأ مربوط به چه كسی است و هویت آن شخص معتبر است یا خیر.

فارس: وضعیت حقوقی یا حقیقی پایگاه‌های اینترنتی به چه صورت است؟

صرامی: مسئولیت هر سایتی برعهده یك شخص و یك فرد است ولی در صورتی كه شخص حقوقی بخواهد سایتی را به نام خود ثبت كند ما سایت را به عنوان آن شخص می‌توانیم ثبت كنیم ولی به صورت پیش فرض در سامانه ما در " وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی " مسئول یك سایت یك شخص است و چنانچه معرفینامه معتبر از سوی یك شخص حقوقی ارسال شود آن فردی كه سایت را ثبت می‌كند به نمایندگی آن شخص حقوقی تلقی می‌شود؛ در حدود ۲۰ هزار پایگاه تاكنون در سامانه پایگاه‌های اینترنتی ایران ثبت شده‌اند و فعالیت‌شان از نظر قانونی بلامانع است و می‌توانند از مزایای مربوطه برخوردار شوند كه یكی از این مزایا این است كه اگر مطلب مجرمانه‌ای از یك پایگاه اینترنتی ثبت شده مشاهده شود مطابق روال معمول ابتدا به آن سایت تذكر داده می‌شود و در صورتی كه محتوای مجرمانه را به فوریت حذف نكند سایت برای تصمیم گیری جهت فیلتر و یا مسدودسازی به مراجع قانونی معرفی می‌شود ولی در صورتی كه سایتی ثبت نشده باشد بدون تذكر به آن سایت روال مربوطه طی می‌شود.

فارس: تفاوت فیلتر و مسدود شدن از نظر فنی چیست؟

صرامی: مسدودسازی بر می‌گردد به آنكه محتوا از دسترس خارج شود و كلاً امكان اینكه كاربران بتوانند به آن محتوا یا پایگاه مسدود شده دسترسی پیدا كنند نیست ولی فیلتر یعنی همان صفحه فیتلترینگ كه بعضأ دیده می‌شود در مقابل آن پایگاه به نمایش در می‌آید و این مسائل فیلتر و مسدودسازی از جمله مسائل فنی به حساب می‌آید كه به دلایلی برخی از سایت‌ها كه لازم است مسدود شوند توسط مرجع ذیصلاح قانونی دستور مسدودسازی صادر می‌شود و كلاً تمام محتوای آن سایت توسط كاربران و حتی بعضأ مدیر آن سایت قابل دسترس نخواهد بود ولی سایتی كه فیلتر می‌شود صفحه فیلترینگ قانونی و رسمی به جای صفحه سایت نمایش داده می‌شود.

فارس: آقای صرامی شما گفتید كه حدود۲۰ هزار پایگاه اینترنتی در سامانه پایگاه اینترنتی ایران ثبت شده‌اند حال چند پایگاه ثبت نشده وجود دارند یا منتظر ثبت هستند؟

صرامی: به دلیل اینكه اشخاص ثبت پایگاه‌های اینترنتی را توسط سامانه رایانه‌ای و به صورت اینترنتی انجام می‌دهند زمان انتظار برای ثبت پایگاه معمولاً در حد چند دقیقه و در برخی موارد در حد چند ساعت است فلذا افراد در زمینه زمان برای ثبت هیچ مشكلی نخواهند داشت ولی چون اینترنت دریای بسیار وسیعی است امكان اینكه بتوانیم بگوییم كه چه تعداد سایت ثبت نشده داریم از نظر فنی، نمی‌توان عددی عنوان كرد زیرا هر لحظه سایت‌های زیادی در حال درست شدن هستند و سایت‌های زیادی تغییر می‌یابند فلذا این سوال از نظر فنی سوال مبهمی محسوب می‌شود ولی اینكه چه سایت‌هایی هویت دار و قانونی هستند می‌توان گفت كه همه پایگاه‌های اینترنتی كه ثبت شوند و حدود قانونی را رعایت كنند از نظر ما محترم هستند و وظیفه خود می‌دانیم در راستای اطلاع رسانی صحیح از حقوق آنها حمایت كنیم.

فارس: به جز پایگاه اطلاع رسانی hashemirafsanjani.ir ، آیا ایشان پایگاه اطلاع رسانی دیگری دارند؟ و آیا تاكنون از ایشان برای عدم ثبت پایگاه اطلاع رسانی‌شان پاسخی خواسته‌اید؟

صرامی: از نظر ضوابط قانونی این سایت ثبت نشده است و فاقد هویت محسوب می‌شود فلذا بایستی از خود ایشان سوال شود كه مسئولیت آن را می‌پذیرند یا خیر؟

فارس: اكثر مسئولین وبلاگ و پایگاه اطلاع رسانی دارند و آن را ثبت می‌كنند ولی چرا برای برخی باید این تفاوت قائل شد؟

صرامی: این را باید از خودشان آقایان سوال كنید.

فارس: ولی چون شما متولی این حوزه در مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی هستید می‌خواهیم شما پاسخ دهید؟

صرامی: البته وظیفه ما نیت خوانی از افراد نیست اینكه شخصی سایتی را ثبت نمی‌كند ممكن است یا واقعاً متعلق به خودش نیست كه در اینصورت برای جلوگیری از سوء استفاده و جعل عنوان شخص شایسته است توسط خود آن شخصیت فرضی موضوع شفاف اطلاع رسانی شود و رفع ابهام گردد در غیر اینصورت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله می‌خواهد غیر قانونی و با هویت نامعلوم كار كند یا شاید مسئولیت مطالبی را كه در آن سایت وجود دارد را می‌خواهد نپذیرد یا خود را فراقانونی می‌داند و به چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران احساس التزام نمی‌كند یا اصرار دارد بر اینكه در فضایی مبهم فعالیت كند یا هر دلیل شخصی دیگر ممكن است داشته باشد، ولی آنچه كه مهم است ما باید قانون را رعایت و اجرا كنیم و ضوابط قانونی گفته است صرفأ پایگاه‌های اینترنتی كه ثبت شده‌اند پایگاه‌های دارای هویت محسوب می‌شوند و پیگیری حقوق‌شان امكان پذیر است و امكان دسترسی به آنها داده می‌شود.

فارس: برخی از سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی از پایگاه اطلاع رسانی آقای هاشمی رفسنجانی مطلبی را برمی‌دارند و منتشر می‌كنند و سایتی كه این مطلب را برداشته و منتشر كرده است مسدود یا فیلتر می‌شود ولی با منبع آن مطلب برخورد نمی‌كنید، چرا؟

صرامی: وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی مرجع فیلتر كردن سایت‌ها نیست و قانون گذار مطابق قانون جرائم رایانه‌ای كارگروهی را تعیین كرده است و این كارگروه اعضای مشخصی دارد كه در قانون جرائم رایانه‌ای آمده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یك عضو نماینده در آن كارگروه دارد علاوه بر این مقامات قضایی ذیلاح نیز می‌توانند دستور فیلترینگ صادر كنند فلذا هر مورد باید در جای خود و از مرجع مربوطه پیگیری شود. البته ما نیز در حد وظایف و اختیارات قانونی این موضوع را تا حصول نتیجه دنبال می‌كنیم زیرا تلقی تبعیض در اجرای قانون نبایستی وجود داشته باشد.

فارس: به عنوان یك مسئول اجرایی در وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی برای شما سوال نمی‌شود كه چطور سایتی كه از پایگاه اطلاع رسانی آقای هاشمی رفسنجانی مطلبی عنوان می‌كند باید مسدود شود ولی با منبع مطلب نباید هیچ برخوردی شود. هنوز این تفكیك قانونی شما مبهم است.

صرامی: قطعأ یك بخشی به قانون بر می‌گردد؛ قانون باید به گونه‌ای باشد كه امكان فرار یك عده‌ای را كه اصرار دارند فراتر از قانون یا خارج از چارچوب‌های قانونی حركت كنند را ندهد و ضمانت‌های اجرایی برای برخورد با كسی كه اصرار دارد فراقانونی عمل كند فارغ از اینكه چه شخصی باشد را داشته باشد.

فارس: در كشور ما در حال حاضر این قانون را داریم یا نوشته شده است؟

صرامی: قوانین و آیین‌نامه‌های خوبی در حال حاضر وجود دارد ولی باز هم نیاز هست كه تقویت شود به گونه‌ای كه راه را بر قانون شكنی عده‌ای از خواص ببندد و هر كس مسئولیت فعالیت خود را بپذیرد و از اطلاع رسانی شفاف در خصوص مطالب یا سایت‌های منتسب به خود استقبال كند و منافع خود را در فضای مبهم جستجو نكند.
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:farsnews.com
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شدقیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شد

همزمان با کاهش قیمت ها در بازار آزاد و البته کاهش چند مرحله ای قیمت ها در صرافی های بانکی، هم اکنون قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X