حاشيه و متن سخنرانی سليمی ‌نمين در دانشگاه تهران

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عباس سلیمی‌نمین مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر در مراسم «بازخوانی یك پرونده» كه از سوی جامعه اسلامی دانشجویان در خصوص مدیریت دانشگاه آزاد و در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه آزاد در اوایل شروع فعالیت خود در سال 1361 بنا داشت كه یك مؤسسه آموزشی باشد كه نه مدركی مطالبه كند و نه مدركی به اشخاص بدهد لذا نیازی نداشت كه از تشكیلات آموزش عالی كشور مجوز بگیرد و به همین دلیل از ثبت شركت‌ها مجوز گرفت و كار خود را آغاز كرد.

* جاسبی از سال 64 به بعد رئیس قانونی دانشگاه آزاد نیست

سلیمی نمین افزود: اما در سال 1364، اندیشه‌ای دیگر به دست‌اندركاران دانشگاه آزاد دست داد تا آن را به مؤسسه‌ای تبدیل كنند كه هم مدرك مطالبه كند و هم مدرك بدهد، لذا برای اینكه بتواند این جایگاه را داشته باشد باید اساسنامه جدیدی را تنظیم می‌كرد و به شورای عالی انقلاب فرهنگی عرضه می‌داشت و از آن به بعد زیر مجموعه نظام آموزش عالی كشور قرار می‌گرفت تا از موهبت‌های نظام آموزشی عالی از قبیل معتبر بودن مدرك و معافیت تحصیلی دانشجویان این دانشگاه برخوردار شود.
سلیمی‌نمین با بیان اینكه جاسبی بر اساس اساسنامه اول دانشگاه آزاد، می‌توانست رئیس این دانشگاه باشد، چرا كه حكمی كه هیأت مؤسس و هیأت امنا می‌داد، جاسبی را رئیس‌ این دانشگاه می‌كرد، تأكید كرد: اما وقتی كه اساسنامه دانشگاه آزاد تغییر كرد، بر اساس خود همین اساسنامه، ریاست دانشگاه آزاد باید مورد تأئید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می‌گرفت و بند 11 و 13 این اساسنامه نیز این مطلب را به صراحت اعلام می‌كند.
وی با اشاره به اینكه اگر سوابق دانشگاه آزاد و جاسبی را بررسی كنید، وی هرگز از سوی هیأت امنای دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نشده است، گفت: در اوایل كار كه این بحث را مطرح كردیم اعلام كردند كه خیر، آقای جاسبی معرفی شده؛ اما وقتی كه پیگیری شد، اذعان كردند كه جاسبی به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نشده است لذا این بحث را مطرح كردند كه اصلاً لازم نبوده است كه جاسبی به این شورا معرفی شود!
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران افزود: شاید جاسبی صلاحیت علمی، عملی و اخلاقی لازم را در مرحله اول داشته است اما در مرحله دوم كه اساسنامه تغییر می‌كند، می‌بایست حداقل رئیس یك تشكیلات، خودش به اساسنامه پایبند باشد و به آن تن بدهد.
سلیمی‌نمین با بیان اینكه از اینجا به بعد بحث غیرقانونمند عمل كردن ریاست دانشگاه آزاد آغاز می‌شود، تصریح كرد: وقتی جایی خود را زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌پندارد، طبیعتاً هیچ ضرورتی هم نمی‌بیند كه ضوابط آموزش عالی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی را پذیرا باشد.

* با كلیت دانشگاه آزاد مشكل نداریم؛ بحث‌ها بر سر مفسده مدیریتی جاسبی است

وی با تأكید بر اینكه مباحثی كه مطرح می‌شود تعرض به دانشگاه آزاد نبوده، بلكه برعكس، دانشگاه آزاد هر چه قانونمند‌تر شود، هم برای افراد داخل دانشگاه آزاد و هم برای جامعه منفعت دارد،‌ گفت: بیشتر مفسده مدیریتی كه در دانشگاه آزاد آغاز شد، از اینجا شكل گرفت كه جاسبی دستش برای یك سری كارهای پنهان از دید جامعه و بویژه از دید عزیزان شاغل در دانشگاه آزاد باز شد.

* جاسبی در ماجرای كردان به زعم خود زیركانه نقش خود را پنهان می‌كند

مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه جاسبی زیركانه در ماجرای مدرك كردان نقش خود را پنهان می‌كند، اظهار داشت: علی عباس‌پور رئیس كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اعلام می‌كند كسی كه سال‌ها در دانشگاه آزاد عضو هیأت علمی بوده، فقط فوق‌دیپلم داشته است و سؤالی كه اینجا مطرح می‌شود این است كه چرا عباس‌پور این موضوع را اعلام می‌كند در حالی كه به وی مأموریت داده شده بود كه در مورد دكترای كردان بررسی‌هایی را صورت دهد.

*كردان با مدرك فوق‌دیپلم با دستور مستقیم جاسبی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شده است

سلیمی‌نمین تأكید كرد: آیا این نكته قابل تأمل نیست كه كردان دست كم 10 سال به دستور مستقیم جاسبی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد بوده است، بدون اینكه مدرك او مورد بررسی قرار بگیرد؟ در حالی كه اولین كاری كه در استخدام یك عضو هیأت علمی انجام می‌شود، استعلام در مورد مدرك آن فرد است.
وی افزود: متأسفانه جاسبی به زعم خود زیركی می‌كند و از زیر آنچه آفریده و تولید‌كننده ناهنجاری‌های فراوان بوده است، فرار كند.

* جاسبی می‌خواست از قدرت و نفوذ كردان برای منافع خود استفاده كند

مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران تأكرد كرد: چون كردان در گذشته معاون رسانه ملی بوده و می‌توانسته برای جاسبی ابزار قدرت باشد، جاسبی بر نداشتن مدرك از سوی وی چشم خود را بسته است.
سلیمی‌نمین با بیان اینكه حتی اگر كردان دكترای افتخاری هم داشته باشد، این مدرك رسمیتی ندارد كه بتواند به وسیله آن عضو هیأت علمی دانشگاه شود، افزود: این مدارك افتخاری جنبه سپاسگذاری و فرمایشی دارد و ارزش آنچنانی ندارد.
وی با بیان اینكه ما سند داریم كه دستور استخدام كردان به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد مستقیماً توسط جاسبی صورت گرفته است، اظهار داشت: از آنجا كه كردان دارای قدرت و نفوذ است و این نفوذ وی سال‌ها می‌توانسته در جهت تحكیم موقعیت جاسبی، مورد بهره‌برداری قرار گیرد، به عنوان استاد دانشگاه آزاد پذیرفته شده است.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در ادامه افزود: آیا بین شخصیت‌های علمی كشور به جز جاسبی كسی وجود ندارد كه بتواند بهتر از او دانشگاه آزاد را اداره كند؟ و او باید با داد و ستدهای سیاسی، معادله ریاست مادام‌العمر خود را بر دانشگاه آزاد رقم بزند؟

* جاسبی 3 دهه حاكم مطلق دانشگاه آزاد بوده است

سلیمی‌نمین با بیان اینكه جاسبی 3 دهه حاكمیت مطلق را بر دانشگاه آزاد داشته است، افزود: حداقل در ماجرای تحقیق و تفحص مجلس از دانشگاه آزاد دیدیم كه راه را برای تحقیق و تفحص بایستند و با مهره‌چینی‌ای كه جاسبی برادر خانم خود را در رأس كمیسیون آموزش عالی مجلس قرار داد، توانست جلوی تحقیق و تفحص را بگیرد.

* جاسبی از طریق زد و بند اجازه نداد گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد قرائت شود

وی با اشاره به قرائت شدن 14 صفحه از تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضائیه، تأكید كرد: با این وجود، جاسبی از طریق معاملات و زد و بند، به قدرتی رسیده است كه می‌تواند به نوعی عمل كند كه یك سطر هم از نتیجه كمیسیون تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در صحن مجلس خوانده نشود.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران با بیان اینكه برخی این اتهام را به من می‌زنند كه در دوره كنونی نسبت به تخلفات جاسبی حساسیت نشان می‌دهم و در دوره‌های پیش این چنین نبوده است، خاطرنشان كرد: به هیچ‌وجه اینگونه نیست، چه آنكه اگر این افراد آرشیو كیهان هوایی كه 13 سال پیش مدیرش بوده‌ام را مطالعه كنند، می‌فهمند كه در آنجا نیز انتقادات را مطرح می‌كردم و حتی وقتی مدیرمسئول روزنامه تهران تایمز بودم، با اینكه این روزنامه بیشتر به انگلیسی منتشر می‌شد اما دستگیری نجفی مدیركل دانشگاه آزاد را در این روزنامه منتشر كردم در حالی كه هیچ رسانه‌ای این موضوع را پوشش نداد.

* زد و بند نمایندگان با مدیریت دانشگاه آزاد باید به ما بر بخورد

سلیمی‌نمین با اشاره به اینكه از ابتدا نسبت به تخلفات مدیریت دانشگاه آزاد حساس بوده‌ام، گفت: هرچه بیشتر در این باره مطالعه می‌كنم، حساسیت من بیشتر می شود؛ چرا كه وقتی مدیریت دانشگاه آزاد توانسته مجلس را پس زده و خود را از نظارت قوه مقننه كه بالاترین مرجع نظارتی است،‌ به دور نگه دارد، همه ما باید به غیرتمان بر بخورد چرا كه این‌ها نمایندگان مردم هستند، لذا با هر كسی كه زد و بند كنند باید به ما بر بخورد.

* تلاش عده‌ای برای اغتشاش در مراسم

پس از پایان این قسمت از سخنان سلیمی‌نمین، عده‌ای كه خود را دانشجوی دانشگاه آزاد معرفی می‌كردند از میان جمع بلند شده و با فریاد، سخنانی را مطرح كردند و عده‌ای از همین افراد نیز پلاكاردهایی را بر دست گرفتند كه روی آن نوشته شده بود‌ «سلیمی‌نمین، منافق منافق»
همچنین یكی از همین افراد، با فریاد ادعا می‌كرد كه همسر سلیمی‌نمین تا سه سال پیش عضو منافقین بوده است.
در این لحظه سلیمی‌نمین از این فرد دعوت كرد تا پشت تریبون قرار گرفته و سخنان خود را مطرح كند، لذا پس از قرار گرفتن این فرد در پشت تریبون، سلیمی‌نمین از وی پرسید كه "نام همسر من چیست؟"
پس از اینكه این فرد در جواب این سؤال عاجز ماند، سلیمی‌نمین خطاب به وی تأكید كرد: حدأقل از آن كسانی كه شما را به این مراسم‌ها اعزام می‌كنند تا برخی حرف‌ها را مطرح كرده و جلسات را به هم بزنید، می پرسیدید كه نام خانم سلیمی‌نمین چیست؟ تا اینگونه عاجز نشوید.
سلیمی‌نمین ادامه داد: همسر من سال‌هاست كه تهیه‌ كننده صدا و سیماست و ارتباطی با منافقین ندارد و آقای جاسبی كه این اتهام را به همسر من می‌زنند، باید ثابت كنند.
وی تأكید كرد: جاسبی با طرح این مسائل دروغین قصد دارد حرف‌های منطقی را بی‌پاسخ بگذارد اما با این شیوه‌ها نیز نمی‌تواند دانشجویان و دانشگاهیان را از درك حقیقت بازدارد.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران ادامه داد: جاسبی عده‌ای را برای برهم زدن چنین جلساتی اعزام می‌كند و پیش از این نیز در شهرهای شیراز و غیره اقدامات اینچنینی را انجام داده است.
سلیمی‌نمین در ادامه این جلسه همچنین در پاسخ به برخی مسائلی كه از سوی همین افراد مبنی بر اینكه پسر وی از امكانات مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران برای كارهای علمی و پژوهشی خود استفاده كرده است، مطرح می‌شد، نیز گفت: دوستان ترجیح دادند بحث را منحرف كرده و تهمت بزنند اما سئوال من از این دوستی كه این مطلب را مطرح كرد این است كه اصلاً دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران خصوصی است یا دولتی؟
وقتی مطرح‌كنندگان موضوع ذكر شده از پاسخ به این سؤال سلیمی‌نمین نیز عاجز ماندند، وی تأكید كرد: این‌ها تهمتی می‌زنند بدون اینكه بدانند اصلا هویت حقوقی دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران چیست.
وی افزود: البته این تهمتی كه این افراد زدند حقیقت ندارد اما اگر چنین چیزی هم صورت گرفته باشد، چون دفتر مطالعات یك مؤسسه خصوصی است، هیچ اشكالی ندارد.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر در ادامه خطاب به افرادی كه این مباحث را مطرح می‌كنند، تأكید كرد: حداقل از آن كسانی كه شما را به این مراسم اعزام كرده و از شما خواسته‌اند كه این مباحث را مطرح كنید، می‌خواستید كه اطلاعاتی در شأن دانشجو به شما بدهد تا عاجز نمانید.
سلیمی‌نمین تأكید كرد:‌ این‌ تهمت‌هایی كه به من زده می‌شود، جوابی نیست كه جاسبی بتواند برای بقای در قدرت و سرپوش گذاشتن بر مسائل كردان، رحیمی، بادامچیان و فلان و فلان به افكار عمومی ارائه كند.
وی در ادامه خطاب به این افراد كه دانشگاه آزاد را نیز مؤسسه‌ای خصوصی معرفی می‌كردند، گفت: دانشگاه آزاد خصوصی نیست و همه سرمایه‌اش از آن ملت ایران است و هیچ كس امروز این ادعا را ندارد كه اموال دانشگاه آزاد متعلق به اوست. لذا دانشگاه آزاد با پول ملت برپا شده و باید از سوی آحاد ملت مورد سئوال قرار گیرد.

* جاسبی مسئول آبروریزی از كشور در مسئله كردان است

مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران همچنین با بیان اینكه چون وارد به چالش كشیده شدن این قدرت شده‌ام، واضح است كه جاسبی هر تهمتی را به من نسبت بدهد، اظهار داشت: من به خوبی می‌دانم كه با چه باند و جریانی خودم را درگیر كرده‌ام و هر وقت كه این تهمت‌ها بر علیه من مطرح می‌شود، بر حقانیت خود بیشتر واقف می‌شوم.
سلیمی‌نمین با اشاره به اینكه بحث مدرك تحصیلی كردان آبروی زیادی را از این كشور در سطح بین‌الملل برد، گفت: چه كسی غیر از جاسبی این آبروریزی را رقم زده است؟
وی با بیان اینكه چون در این مسیر مبارزه با فساد قدم گذاشته‌ام، حتماً هزینه‌هایی را هم باید بپردازم، خاطرنشان كرد: در دانشگاه امیركبیر همین افراد به من گفتند كه پسرت كه دانشجوی دانشگاه آزاد است، 8 ترم مشروط شده. من هم به آن‌ها گفتم اگر واقعا 8 ترم مشروط شده و باز هم دانشگاه آزاد اجازه می دهد كه او درس بخواند این نشان از فساد در دانشگاه آزاد است و اگر هم این قضیه صحت نداشته باشد كه تهمتی از سوی دانشگاه آزاد به من زده شده است.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران افزود: به خاطر این مسائلی كه من در مورد مدیریت دانشگاه آزاد مطرح می‌كنم، در ثبت نام این ترم پسرم در واحد علوم و تحقیقات او را بسیار اذیت كردند و حتی چند بار به او اجازه ندادند كه سر كلاس حاضر شود.

* با قدرتی درگیر شده‌ام كه قدرت مالی تریلیاردی دارد

سلیمی‌نمین خاطرنشان كرد: من با قدرتی درگیر شده ام كه قدرت مالی تریلیاردی را در اختیار و قدرت اجیر كردن افراد در همه جای كشور را دارد و در بخش‌های مختلف نیز برای خود آدم كاشته است.
پس از این سخنان سلیمی‌نمین، عارف كاظمی دبیر مجمع تشكل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد در پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این مراسم دادگاه نیست كه بخواهیم در آن جاسبی را محاكمه كنیم.
سلیمی‌نمین خطاب به وی گفت: ما به عنوان شهروند می‌توانیم در همه اموری كه مربوط به جامعه است، دخالت كنیم و وظیفه رسانه‌ها هم همین است كه بگردند و اگر جایی دیدند كه غفلتی صورت گرفته، جامعه را خبردار كنند تا با متخلف برخورد شود.
وی همچنین تأكید كرد: جاسبی از ابتدا قانون‌مندی را نپذیرفته و غیرقانونمندی را راه بهتری برای بقا یافته است.

* كارشناسی ارشد «كردزنگنه» ارزش علمی ندارد

مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در ادامه با اشاره به برخی صحبت‌ها مبنی بر اینكه سلیمی‌نمین به نفع دولت در این مسئله وارد شده است، با نشان دادن تصویری از مدرك كارشناسی ارشد كردزنگنه رئیس سازمان خصوصی‌سازی، تصریح كرد: اصلاً‌ اینگونه نیست، چه آنكه در دولت كنونی هم جاسبی مسئولان را آلوده می‌كند و برای مثال اگر مدرك آقای كردزنگنه را بررسی كنیم، مدرك كارشناسی ارشد وی ارزش علمی ندارد و فقط در محیط استخدامی خودش ارزش دارد چرا كه این مدرك وی یك دوره‌های مدیریتی است كه سپری شده اما جاسبی به همین مدرك كارشناسی ارشد، به وی دكتر داده است و از این بدتر اینكه كردزنگنه را به عنوان عضو هیأت علمی استخدام كرده است؛ آیا این جفا به دانشجوی دانشگاه آزاد نیست؟
سلیمی‌نمین تأكید كرد: من این كارها را مفسده می‌دانم چرا كه یك سری آدم‌های كم‌سواد را در رأس امور قرار داده كه مسیر جامعه را آنگونه كه باید، بالنده به پیش نخواهند برد.

* اگر نتوانم مفسده مدیریتی جاسبی را ثابت كنم از منافق‌ هم بدترم

وی با بیان اینكه جاسبی مفسده مدیریتی دارد، خاطرنشان كرد: اگر نتوانم مفسده مدیریتی جاسبی را ثابت كنم، از منافق هم بدترم لذا دوستانی كه برای بر هم زدن نظم جلسه اینجا آمده‌اند، به جای جیغ و داد از من استدلال بخواهند.
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران تأكید كرد: به هر نحوی كه شده، با تظاهرات یا اعتصاب یا هر چیز دیگر، اولین كاری كه باید صورت گیرد این است كه هیأت امنا باید جاسبی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی كند. اگر این امر صورت گرفت و مدیریت دانشگاه آزاد قانومند شد، قطعاً بسیاری از تخلفات كم می‌شود ولی امروز جاسبی در دانشگاه آزاد قدرت مطلقه دارد و هر كاری بخواهد می‌كند.

* خاتمی هم نتوانست مدیریت دانشگاه آزاد را قانونمند كند

پس از این سخنان عباس‌ سلیمی‌نمین، آرمان حقیقی كه تحت عنوان دانشجوی دانشگاه آزاد و به یكباره پشت تریبون قرار گرفته بود، سلیمی‌نمین را منافق خطاب داد و گفت: آقای سلیمی‌نمین از یك زمین‌خوار حمایت می‌كند.
سلیمی‌نمین پس از سخنان وی نامه‌های جاسبی و دانشگاه آزاد به هادوی كه در تشكر از وی برای اهداء زمین‌ها به دانشگاه آزاد نگاشته شده بود و او فردی خیر معرفی شده بود را به دانشجویان نشان داد و گفت: این فرد در حالی ادعا می‌كند من از یك زمین‌خوار حمایت می‌كنم كه خود جاسبی و دانشگاه آزاد سال‌ها پیش او را خیر معرفی كرده‌اند.
وی همچنین با اشاره به موضوع تصرف زمین‌های هادوی از سوی دانشگاه آزاد گفت: هادوی از این برخوردها به خاتمی رئیس‌جمهور وقت شكایت می‌برد و خاتمی نیز به سردار قالیباف رئیس نیروی انتظامی وقت، مأموریت می‌دهد كه این موضوع را پیگیری كند. قالیباف نیز سردار محمودزاده را مأمور می‌كند و او چند ماه به صورت آشكار و پنهان در این مورد بررسی‌هایی را انجام می‌دهد كه گزارش محمودزاده در این خصوص موجود است. این گزارش به رئیس‌جمهور وقت یعنی خاتمی داده می‌شود اما متأسفانه با وجود اینكه قالیباف تصریح كرده بود كه جاسبی و اطرافیانش برای پوشاندن تخلفات دروغ می‌گویند، خاتمی هم از عهده قانونمند كردن جاسبی برنیامد.
اما پس از این گفتگوها و در حالی كه بسیاری از این افراد كه به گفته سلیمی‌نمین برای برهم زدن نظم جلسات به این مراسم آمده بودند، سعی می‌كردند به زور پشت تریبون قرار بگیرند و حتی در این میان درگیری‌هایی را نیز ایجاد می‌كردند، یكی از دانشجویان حاضر در جلسه و از اعضای جامعه اسلامی دانشجویان گفت: وقتی جریانی علیه جاسبی شكل گرفت، عنوان جامعه اسلامی 2 یا 3 دانشگاه را جعل كرده و نامه‌ای نوشتند و از جاسبی حمایت كردند.

* برخی مراوده‌ها در قوه قضائیه موجب شد به مدارك ارسالی من در مورد تخلفات دانشگاه آزاد رسیدگی نشود

پس از این سخنان عضو جامعه اسلامی دانشجویان، یكی دیگر از افرادی كه خود را دانشجوی دانشگاه آزاد معرفی می‌كرد خطاب به سلیمی‌نمین گفت كه چرا این مدارك خود را به قوه قضائیه ارائه نمی‌كنید و در جمع‌های دانشجویی مطرح می‌كنید.
سلیمی‌نمین خطاب به وی تأكید كرد: بنده سه سال پیش سلسله مطالبی را برای قوه قضائیه ارسال كردم اما متأسفانه برخی مراوده‌ها و وام‌دار شدن‌ها در این قوه موجب شد كه به هیچ وجه این مدارك پیگیری نشود.
وی افزود: قبل از اینكه این مباحث را به صورت علنی مطرح كنم، آن‌ها را به قوه قضائیه ارائه كردم و به دادستان تهران نیز در خصوص غیرقانونی بودن ریاست جاسبی بر دانشگاه آزاد نامه‌ای نوشتم و گفتم كه از شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه استعلام كنید كه آیا روند قانونی رئیس‌شدن وی طی شده است یا خیر؟
مدیر مركز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران با بیان اینكه در مورد مفاسد مالی جاسبی نیز اقدام نشده و ما ناگزیریم این‌ها را به افكار عمومی ارائه كنیم، تأكید كرد: دانشگاه آزاد بسیار ارزشمند و یك سرمایه ملی است كه باید از برخی آفت‌ها و قدرت‌طلبی‌ها مصون بماند، لذا من نیز از ابتدا گفته‌ام جاسبی مشكل دارد و نه دانشگاه آزاد، بنابراین مگر دانشگاه آزاد ملك طلق جاسبی است كه به محض اینكه می‌گوئیم جاسبی تخلف كرده، برخی می‌گویند دانشگاه آزاد را زیر سؤال می‌برید؟

* بر اساس این گزارش، در این برنامه عده‌ای كه خود را دانشجوی دانشگاه آزاد معرفی كردند، با فریاد و ایجاد برخی درگیری‌ها مانع از برگزاری بدون حاشیه این مراسم شدند.

* برخی از این افراد پارچه نوشته‌های كوچكی را در دست داشتند كه بر روی آن‌ها نوشته شده بود «سلیمی‌نمین، منافق، منافق» و «سلیمی‌نمین، سوءاستفاده از بیت‌المال»

* با وجود اینكه برگزار كنندگان این مراسم و سایر دانشجویان دانشگاه‌ تهران سعی بر آرامش بخشیدن به فضای جلسه و بیان سخنان دانشجویان در محیطی آرام داشتند، اما عده‌ای با فریادها و درگیری‌های خود مانع از برگزاری بدون حاشیه و آرام این جلسه می‌شدند.

* بسیاری از این افراد یاد شده در مراسمات مشابهی كه سال گذشته و امسال در دانشگاه‌های تهران، امیركبیر و ... برگزار شد، حضور داشتند.

* افرادی مانند «آ.ح»، «ع.ك» و چند تن دیگر مانند جلسات مشابه، به زور پشت تریبون قرار گرفته و با طرح مسائل حاشیه‌ای، به درخواست دانشجویان برای ادامه مراسم توجه نكردند.

* هنگامی كه افراد یاد شده با هیاهوهای خود مراسم را با اخلال موقت مواجه كردند، سلیمی‌نمین خطاب به جمع گفت: این‌ها از سوی دانشگاه آزاد فرستاده شده‌اند، كما اینكه فردی به نام «ب» نیز در دانشگاه امیركبیر ادعا می‌كرد كه دانشجو است اما مشخص شد كه دانشجو نیست و از مسئولان دانشگاه آزاد است و پس از خوش‌خدمتی‌های خود در دانشگاه امیركبیر نیز به سمت ریاست یكی از واحدهای دانشگاه آزاد نائل شد.

* افرادی كه تحت عنوان دانشجو در مراسم اخلال كرده و به حمایت از جاسبی می‌پرداختند، عكاسان خبرگزاری‌ها را كه از این مراسم عكس تهیه می‌كردند، تهدید به شكستن دوربینشان كرده و برخی نیز از خبرنگاران می‌خواستند تا هوای دانشگاه آزاد را داشته باشند.

* با وجود اینكه حراست دانشگاه تهران ادعا می‌كرد كه برای حضور مدعوین و حتی خبرنگاران در این برنامه هیچگونه هماهنگی صورت نگرفته است، تعدادی افراد شناخته شده كه دانشجوی دانشگاه تهران نبوده و در تمام مراسمات این‌چنینی حاضر می‌شوند، به صورت هماهنگ در سالن مراسم حضور داشتند.

* سخنرانی سلیمی‌نمین بارها با هیاهوی این افراد قطع شد كه هر بار از اعضای جامعه اسلامی دانشجویان كه این مراسم را برگزار می‌كرد از آن‌‌ها می‌خواست تا شأن دانشجویی جلسه را رعایت كنند.

* دانشجویان دانشگاه تهران بارها پس از سخنان سلیمی‌نمین او را مورد تشویق خود قرار دادند.

* پس از پایان مراسم دانشجویان دور سلیمی‌نمین حلقه زده و با شعار «سلیمی‌، سلیمی‌، حمایتت می‌كنیم» حمایت خود را از وی در خصوص مباحث مربوط به مدیریت دانشگاه آزاد اعلام كردند.

* با وجود اینكه این مراسم در دانشگاه تهران برگزار می‌شد اما هیاهوها و جنجال‌آفرینی‌های افراد یاد شده موجب شد كه هیچكدام از دانشجویان دانشگاه تهران و نماینده دفتر تحكیم وحدت نتوانند نظرات خود را بیان كنند.

* چندین بار برخی از حامیان جاسبی پس از نشستن بر روی صندلی و قرار گرفتن در پشت تریبون، به هیچ وجه حاضر نبودند صندلی را ترك كرده و جای خود را به فرد دیگری بدهند و بدین ترتیب هربار مسئولان برگزاری مراسم مجبور می‌شدند بارها از وی خواهش كنند و حتی او را به زور از روی صندلی بلند كنند.