هند چقدر از ایران نفت خرید؟
منابع صنعت کشتیرانی گفتند واردات نفت هند از ایران در ماه نوامبر به پایین ترین رقم خود در طی یک سال گذشته رسیده و تهران به جایگله ششمین تامین کننده نفت هند تنزل یافته است

هند چقدر از ایران نفت خرید؟

ماه گذشته دولت آمریکا تحریم های سختگیرانه ای با هدف کاهش صادرات نفت علیه ایران به اجرا گذاشت. با این وجود واشنگتن معافیتی شش ماهه برای 8 کشور از جمله هند در مورد واردات نفت از ایران در نظر گرفت.

بر اساس تحریم ها، هند باید ماهانه تنها 1.25 میلیون تن یعنی حدود 300 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کند.

بر اساس این گزارش، آمارهای منابع صنعت کشتیرانی نشان می دهد که در ماه نوامبر هند حدود 276 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده که حدود 41 درصد کمتر از ماه اکتبر و 4 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

خرید نفت هند از ایران در ماه نوامبر شامل محموله هایی بوده که در ماه اکتبر بارگیری شده بودند. در ماه نوامبر عراق و عربستان همچنان دو صادرکننده بزرگ نفت به هند بوده اند. امارات که در ماه امتبر ششمین تامین کننده نفت هند بود در این ماه به جایگاه سوم آمده و ایران پس از ونزوئلا و نیجریه در جایگاه ششم قرار گرفته است.

یک منبع صنعتی در این باره گفت: «ایران برای صادرات به موقع نفت خود نفتکش ندارد... برخی از محموله های بارگیری شده در ماه نوامبر در ماه دسامبر به مقصد خواهد رسید.»

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com