پس‌ لرزه‌ های سرقت هالیوودی در قلب تهران
در پی سرقت صندوق امانات شعبه دانشگاه بانک ملی، با دستور مدیرعامل این بانک، رئیس و معاون ریالی شعبه دانشگاه به دلیل اهمال در کار و بی توجهی به امور برکنار شدند

در پی بروز حادثه سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای شعبه دانشگاه و خسارات وارده به مردم و مشتریان به حکم مدیر عامل بانک، رئیس و معاون ریالی این‌شعبه از سمت خود برکنار شدند و مراتب برخورد قانونی لازم با آن‌ها و سایر مقصرین در حال انجام است.

سارقان چگونه سیستم‌های امنیتی بانک ملی را از کار انداختند؟

مونسان عضو هیات رئیسه بانک ملی درباره جزئیات جدید از سرقت شعبه دانشگاه بانک ملی:

* از ۱۰۰۰ صندوق امانات که در شعبه دانشگاه وجود داشت، حدود ۱۶۲ صندوق مورد سرقت قرار گرفت. از ۲۵۰ صندوق امانات که در اختیار مشتریان بوده، ۱۶۲ صندوق را با دیلم شکسته‌اند و هر صندوقی که پر بوده را خالی کرده‌اند.

* (با بیان اینکه خیلی از صندوق‌ها پر بوده‌اند که موفق به خالی شدن آن‌ها نشده‌اند): از همان ابتدا بخش‌های نظامی، انتظامی و امنیتی وارد عمل شدند. چگونگی ورود سارقان به بانک درحال رسیدگی و دوربین‌های اطراف توسط نیرو‌های انتظامی درحال کنترل است.

* سارقان با ابزار و امکانات پیشرفته‌ای وارد ساختمان شدند و متاسفانه این اتفاق ناگوار رخ داده است. مالباختگان دعوت شدند به بانک تا شناسایی اموال صورت گیرد. تعدادی از مالباختگان پیشتر بعضا مطلع شده بودند و از آن‌ها خوداظهاری انجام شده که محتویات این صندوق‌ها چه بوده است. صورت‌جلسه انجام شده است، آثار جرم باقی مانده مورد استفاده نیرو‌های امنیتی و انتظامی قرار گرفته است.

* (در پاسخ به اینکه خسارات را چطور قرار است پرداخت کنید؟): با نظارت مراجع قضایی خسارت تمامی مالباختگان توسط بانک ملی پرداخت خواهد شد.

* (درباره اینکه آیا صندوق‌ها آلارم ندارند؟): صندوق‌ها مجهز به سیستم‌های امنیتی هستند؛ اما آنطور که متخصصان اعلام کرده‌اند تیم سارقانی که وارد شعبه شده‌اند، بسیار متبهر و کار کشته بودند که توانسته‌اند سیستم‌ها را از کار بیاندازند.

روایت‌هایی از مالباختگان دستبرد به صندوق امانات بانک ملی

* همه آن‌هایی که داروندارشان را از دست داده‌اند، در خیابان انقلاب و روبه‌روی بانک ملی جمع شده‌اند. هرکس چیزی می‌گوید. ولی کسی را داخل بانک راه نمی‌دهند. فقط آن‌هایی که صندوق امانات در بانک داشته‌اند، با مدرک وارد می‌شوند، اظهارنامه پر می‌کنند و بیرون می‌آیند. تعداد زیادی مامور در اطراف بانک مستقر هستند. در بانک ملی بسته است.

* یکی از آن‌هایی که سرمایه‌اش را در این بانک از دست داده است، می‌گوید: «نمی‌توانم بگویم که چقدر سرمایه در آن صندوق داشتم. ولی داروندارم بود که از دستم رفت. حالا معلوم نیست که به من بازگردانده شود یا نه. چون مراحل خیلی زیادی باید طی شود. اینکه اول بررسی شود چقدر سرمایه داشتم و بعد از آن، مراحل دیگر طی شود. نکته مهم اینجاست که این صندوق‌ها بیمه نبوده است. همچنین ما می‌توانستیم هرروز پول و سرمایه‌مان را کم‌وزیاد کنیم. برای همین مشکلات سرراه‌مان خیلی زیاد است و بعید می‌دانم حالاحالا‌ها خسارتی به ما پرداخت شود.»

* یکی دیگر از آن‌ها نیز می‌گوید: «من کارمند بازنشسته بانک هستم. از زمانی‌که در بانک کار می‌کردم صندوق امانات گرفته بودم. بعد از بازنشستگی هم صندوقم را نگه داشتم. نمی‌توانم بگویم که چه مقدار سرمایه آنجا داشتم. فقط می‌توانم بگویم که این سرقت کاملا حرفه‌ای است. کاری نیست که بشود به همین راحتی انجامش داد. ما برای اینکه به صندوق‌ها برسیم کلی موانع را باید رد کنیم. چهار در وجود دارد. یک در شیشه‌ای و یک در میله‌ای، یک در آهنی بعد از آن هم باید از پله پایین برویم. یک در دیگر هم وجود دارد.

* بعد از آن تازه در گاوصندوقی است. به نظر من ۲۰ روز طول می‌کشد؛ که با دستگاه برش آن در باز شود. تازه وقتی باز شد، یک اثرانگشت می‌خواهد و بعد از اثرانگشت یک کلید. رمز هم که دارد. وقتی رمز و اثرانگشت را بزنی، ۲۰ ثانیه وقت داری تا با کلید در را باز کنی، وگرنه باید دوباره تمام مراحل را طی کنی. برای همین من فکر می‌کنم باید ماه‌ها برای این سرقت نقشه دقیق طراحی شده باشد. من خودم مسافرت بودم و از طریق دوستانم فهمیدم که این اتفاق افتاده است.»

* مالباخته دیگر زن جوانی است که تمام اموالش را از دست داده؛ او نیز در روایت این اتفاق می‌گوید: «من نه‌تنها اموال خودم، بلکه اموال مادر و مادرشوهرم هم آنجا بود. از طریق فضای مجازی متوجه این سرقت شدم. بلافاصله خودم را به بانک رساندم. داخل بانک رئیس و دو مرد دیگر بودند. آن‌ها گفتند که فردا صبح به شعبه هفت‌تیر برو تا بررسی شود که صندوق من‌هم سرقت شده یا نه. فردایش به همان شعبه رفتم و از روی لیست متوجه شدم که صندوق من‌هم به سرقت رفته است. من به چنددلیل این بانک را انتخاب کردم. اول اینکه قیمتش پایین بود. یعنی در ابتدا ۱۲ میلیون تومان در حسابم بلوکه کردند. دو میلیون تومان ودیعه دادم و سالی حدود یک میلیون تومان پرداخت می‌کردم. به همین دلیل این بانک را انتخاب کردم.»

* یک نفر دیگر هم می‌گوید: «من کارمند بانک ملی شعبه دیگری هستم. وقتی فهمیدم سرقت شده به بانک آمدم. البته به من گفتند صندوق شما سرقت نشده است. من اموال زیادی نداشتم، اما به‌هرحال این اتفاق افتاده و فکر می‌کنم پلیس خیلی زود سارقان را به دام بیندازد. سارقان، حرفه‌ای بودند و شاید بتوان گفت از ماه‌ها قبل روی این نقشه کار کردند و اموال مردم را بردند.»

* زن جوان دیگری نیز می‌گوید: «۲ سال است که این صندوق را گرفته‌ام. معلم بازنشسته هستم. ۱۳ میلیون رهن داده بودم و سالی هم حدود ۲ میلیون اجاره پرداخت می‌کردم. فکر می‌کردم اینجا امن است. تمام پس‌اندازم که حدود یک میلیارد بود را در این صندوق گذاشته بودم. جدیدا برای دامادی پسرم سرویس طلای ۲۰۰ میلیونی خریده بودم که آن را هم داخل صندوق گذاشته بودم. با خودم گفتم در خانه باشد، ممکن است دزد خانه‌ام را بزند. من فکر می‌کنم خود کارکنان یا مسئولان بانک هم در این سرقت نقش داشته باشند. چون سرقت از صندوق امانات خیلی سخت است.»گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilna.ir