رژیم غذایی خیلی کم‌کالری، راهکاری نوین یا برنامه‌‌ای ثابت شده؟
سمینار آخرین یافته‌های علمی در درمان چاقی کشور به همت گروه تغذیه بالینی دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و حمایت‌ نستله هلث ساینس برگزار شد

سمینار آخرین یافته های علمی در درمان چاقی برگزار شد

به‌واسطه نرخ نگران‌کننده افزایش چاقی و بیماری‌های وابسته به آن در کشورمان، برگزاری سمینارهای تخصصی ازجمله راه‌حل‌های تاثیرگذار جهت تحلیل روش‌های قابل‌استفاده برای درمان چاقی و هماهنگی متخصصین داخلی است. در این راستا پنجشنبه مورخ ۴ مرداد ۱۳۹۷ نشستی تخصصی به همت نستله هلث ساینس زیرمجموعه پزشکی-دارویی شرکت نستله، با مشارکت اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران و حضور جمعی از متخصصین تغذیه در هتل پارسیان اوین برگزار شد.

«ایران ازنظر جمعیت نوزدهمین کشور و ازنظر چاقی نهمین کشور دنیاست». این جمله تامل‌برانگیز آغازکننده بحث درمان چاقی به زبان دکتر عبدالرضا نوروزی، دانشیار تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر علمی سمینار «آخرین یافته‌ها در درمان چاقی» بود. او در ادامه با اشاره به روند رو به رشد چاقی در کشور و منطقه خاورمیانه تاکید کرد که برای مقابله با اضافه‌وزن به روش‌های جدیدتر و تهاجمی‌تر نیاز خواهیم داشت.

دکتر سعید حسینی، دانشیار تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن توضیح انتخاب روش جراحی برای برخی بیماران با BMI بالای ۴۰ فقط در شرایط خاص، به تاثیر بیماری‌هایی مانند افسردگی بر چاقی اشاره کرد. وی افزود: «انتخاب اهداف درمانی در بیماران چاق به شکل درمان‌های مبتنی بر بیماری‌های دیگر مانند دیابت، دیسک کمر، کبد چرب و سایر بیماری‌ها نیز تعیین می‌شود و همچنین امکان کاهش وزن بین نیم تا یک کیلو در هفته و ادامه این فرایند تا شش ماه در اکثر موارد وجود خواهد داشت.»

دکتر محمدجواد حسین زاده، استاد تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه این مراسم ضمن توضیح مبحث  VLCD تصریح کرد: «با استفاده از این شیوه می‌توان در فاصله سه تا شش ماه بین ۱۳ تا ۲۳ کیلوگرم وزن کم کرد. VLCD کوتاه شده عبارت Very Low Calories Diet به معنی رژیم خیلی کم‌کالری است.

به‌موجب این رژیم نیاز کالری روزانه به میزان ۵۰ درصد، یا به کمتر از ۸۰۰ کیلوکالری در هر وعده کاهش می‌یابد.»

در این نشست تخصصی ضمن بررسی درمان‌های گوناگون بیماری چاقی همچون روش جراحی، دارویی و انواع آنها، از یکی از گروه محصولات شرکت نستله هلث ساینس به‌عنوان تنها نمونه جایگزین کامل وعده‌های غذایی در ایران یاد شد. استفاده از اپتیفست نیازهای روزانه به فیبر، پروتئین، اسیدهای چرب و کربوهیدرات را تأمین و ذخایر اضافه چربی بدن بیماران را از بین می‌برد، درحالی‌که به حفظ توده عضلانی آنها کمک خواهد شد.

بهره‌گیری از رژیم خیلی کم‌کالری و استفاده از محصولات اپتیفست همچنین باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در افراد بالغ و کاهش فاکتورهای ریسک بیماری‌های قلبی-عروقی شده و به بهبود یا تغییر شرایط بیماران مبتلابه کبد چرب غیرالکلی کمک می‌کند.

برنامه رژیم خیلی کم‌کالری به دلیل مزیت‌های سلامتی بالا نسبت به سایر روش‌های لاغری بیش از ۴۰ سال است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. در همین راستا، اپتیفست محصولی است که از رژیمی با چهار فاز جداگانه تشکیل شده و بیماران پس از تشخیص پزشک متخصص درمورد وضعیت سلامتی خود و نیز قرارگیری در هر یک از این فازها می‌توانند طبق نسخه این محصول را از داروخانه‌ها تهیه کنند. اپتیفست طعم‌های مختلفی دارد و به‌صورت محصولات متنوعی همچون دسر، سوپ، بار و شیک قابل تهیه است.

آخرین_یافته‌های_علمی_در_درمان_چاقی.jpg


اپتیفست،_محصولات_شرکت_نستله_هلث.jpg


photo_2018-08-20_09-52-12.jpg


سمینار1_آخرین_یافته‌های_علمی_در_درمان.jpg


سمینار_آخرین_یافته‌های_علمی_در_درمان.jpg

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news