گوگل پایگاه‌های نظامی تایوان را لو داد
گزارش‌ها حاکی از آن است که نسخه آنلاین نرم افزار گوگل ارث به صورت اتفاقی و ناخودآگاه مکان پایگاه‌های نظامی تایوان را آشکار و هویدا کرده است

گوگل پایگاه‌های نظامی تایوان را لو داد

روز گذشته بود که برخی از رسانه‌های خبری در چین از لو رفتن مکان قرارگیری برخی از تجهیزات و پایگاه‌های نظامی در تایوان خبر دادند.

این خبر در صورتی که صحت داشته باشد، می‌تواند برای هر دو طرف بد تمام شود چراکه همواره محل پایگاه و اردوگاه‌های نظامی کشورهای مختلف از جمله اطلاعات فوق سری و محرمانه آن کشور به شمار می‌رود، بنابراین لو رفتن آن توسط ماهواره‌های گوگل که به منظور اطلاع رسانی به کاربران رایانه و دستگاه‌های الکترونیکی به کار گرفته شده و خدمات مختلفی را درباره موقعیت جغرافیایی اماکن مختلف به کاربران ارائه می‌دهد، می‌تواند ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری را به زیرساخت‌های نظامی و دفاعی آن کشور و منطقه وارد کند.

درواقع، گوگل ارث با ارائه و انتشار جدیدترین نسخه از به‌روزرسانی نرم افزار کاربردی خود به کاربران محل دقیق و ابعاد پایگاه‌های نظامی واقع در شهرهای تایپه، نیو تایپه، تایوان و تایچونگ را نمایش داده است و همین امر نیز بسیاری از مقامات نظامی و بالا مرتبه تایوانی را نگران کرده است.

بر اساس گزارش وب سایت دیلی استار، بعد از انتشار این خبر، ین تی فا، وزیر دفاع تایوان ضمن ابراز تأسف و نگرانی در خصوص افشای اطلاعات محرمانه نظامی توسط نرم افزار گوگل ارث، خاطرنشان کرده است که یک گروه تخصصی و عملیاتی ویژه برای همکاری با گوگل تشکیل شده است تا تمامی نقاط مربوطه را از نقشه‌های گوگل ارث حذف کنند.

قرار است این نقاط حساس به زودی در نقشه‌های گوگل ارث شطرنجی شود تا کاربران عادی و جاسوسان نتوانند از این اطلاعات سو استفاده کرده و به مکان دقیق قرارگیری پایگاه و تجهیزات نظامی و دفاعی تایوان پی ببرند.

البته این نخستین باری نیست که موقعیت مکانی اماکن خاص همچون پایگاه‌های نظامی توسط نرم افزارهای تکنولوژی لو رفته و افشا می‌شود، بلکه سال گذشته اپلیکیشن پرورش اندام استراوا (Strava) اسرار نظامی آمریکا ( پنتاگون) و انگلستان را لو داد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir