در حالی که نمایندگان مجلس به کرات از پرداخت عیدانه دولت به 7 دهک جامعه خبر داده‌اند اما یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرد اینكه گفته می‌شود به 73 میلیون نفر ایرانی کمک نقدی 70 هزار تومانی پرداخت می‌شود درست نیست و آنچه ما در كمیسیون به آن رسیدیم پرداخت پول به دهك‌های پایین جامعه بود.


اگرچه دولت همچنان مهر سکوت خود در خصوص واریز عیدانه، زمان، مبلغ، تعداد یارانه‌بگیران و منبع آن را نشکسته است اما از فردای اولین جلسه اعلام پرداخت عیدانه تنها نمایندگان مجلس بوده‌اند که هر بار در این خصوص اطلاع‌رسانی کرده‌اند و مطالبی در خصوص مبلغ عیدانه و تعداد افرادی که مشمول عیدانه دولت می‌شوند را عنوان کرده‌اند. اکنون هم همچنان در حالی که دولت سکوت خود را حفظ کرده است رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جزئیات پرداخت عیدی 70 و 90 هزار تومانی به مردم را اعلام و تعداد افرادی را که مشمول عیدانه دولت می‌شوند 76 میلیون نفر عنوان کرد.

ارسلان فتحی‌پور با تاکید بر این‌که برآورد ما پرداخت یارانه به 76 میلیون نفر است، خاطرنشان کرد که از این تعداد 73 میلیون نفر عیدانه 70 هزار تومانی می‌گیرند. هر چند آمار بهزیستی و کمیته امداد مشخص نشده ولی مبلغ بودجه آن 7/2 میلیارد دلار است.

این اظهارات در حالی عنوان شد که یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به این روند اعتراض کرد. یوسفیان ملا عنوان کرد: اینكه گفته می‌شود به 73 میلیون نفر ایرانی کمک نقدی 70 هزار تومانی پرداخت می‌شود درست نیست و آنچه ما در كمیسیون به آن رسیدیم پرداخت پول به دهك‌های پایین جامعه بود.

یوسفیان ملا در گفت‌و‌گو با ایلنا، با اشاره به واریز بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان به دهک‌های پایین جامعه، گفت: میزان این کمک 7/2 میلیارد دلار است که از صندوق توسعه ملی با نرخ مبادله‌ای برداشت می‌شود. شما هم اگر این مبلغ را جمع و تفریق كنید متوجه می‌شوید كه به 73 میلیون نفر 70 هزار تومان نمی‌رسد.

یوسفیان ملا گفت: مقرر شده است که به دهک‌های پایین جامعه ۷۰ هزار تومان و به افراد تحت پوشش كمیته امداد ۹۰ هزار تومان در هفته اول اسفند ماه داده شود. وی افزود: هنوز میزان درآمد خانوار و تعداد کسانی که مشمول این طرح می‌شوند مشخص نشده است اما قطعا خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شامل این خانوار‌ها خواهند بود.

این اظهارات این عضو کمیسیون‌ برنامه و بودجه در حالی است که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم همین اخبار را به ایسنا اعلام کرد. ارسلان فتحی‌پور در بیست و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگو اعلام کرد عیدانه دولت اول اسفندماه در حساب افراد خواهد بود با وجود آنکه تنها چند روز تا اول اسفند ماه باقی است اما هنوز آمار تعداد عیدانه‌بگیران مشخص نیست. در ابتدا قرار بود این عیدانه تنها به دو دهک پایین جامعه تعلق بگیرد و بعد از آن موضوع پرداخت عیدانه به 7 دهک معادل 62میلیون نفر عنوان شد که حدود 50 میلیون نفر عیدانه 70 هزارتومانی بگیرند و 12 میلیون نفر از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند عیدانه 90 هزار تومانی دریافت کنند. اما اکنون این تعداد در گفته‌های رئیس کمیسیون اقتصادی به 76 میلیون نفر رسیده است که از این میان 73 میلیون نفر عیدانه 70هزار تومانی خواهند گرفت. اگرچه بحث تعداد افراد همچنان مشخص نیست اما در این کمک اقتصادی شب عید دولت تنها یک نکته مشخص وجود دارد و آن این است که عیدانه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت خواهد شد و طرح پرداخت کارت‌های الکترونیکی کلا منتفی است.

ارسلان فتحی‌پور هم با تایید این موضوع گفت: ابتدا بحث این بود که کالای غیر‌نقدی به مردم داده شود تا از طریق کارت الکترونیکی اقدام به تهیه کالای مورد نیاز خود کنند ولی متوجه شدیم که این کار هزینه‌بر است و نمی‌تواند همه کالاهای مورد نیاز خانوارها را پوشش داده و آثار تورمی آن را کمتر نمی‌کند. بحث منبع تامین عیدانه هم از دیگر موضوعاتی است که مطالب زیادی در خصوص آن عنوان شده است و از همان ابتدا برداشت از صندوق توسعه ملی و استقراض از این صندوق عنوان شد که این طرح با اما و اگرهای زیادی همراه بود و بعد از آن این گمانه مطرح شد که شاید دولت به دلیل ممنوعیت قانونی برداشت از این صندوق ارزی و تبدیل آن به ریال دنبال منبع دیگری باشد اما اکنون فتحی‌پور اعلام کرد:‌ محل تامین بودجه برای این کار صندوق توسعه ملی است که دولت از آن قرض گرفته و در بودجه سال آینده آن را به صندوق بازمی‌گرداند.

وی گفت: قیمت پرداخت عیدانه براساس نرخ ارز مبادله‌ای بر کاهش نرخ ارز تاثیر دارد. اما کارشناسان بسیاری از ایجاد آثار تورمی این کار هشدارداده‌اند و اعلام کرده‌اند با این کار دولت بیش از 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی در روزهای پایانی سال وارد بازار می‌شود که این موضوع به شدت بر میزان تورم تاثیر می‌گذارد. هفته پیش هم اتاق تهران از احتمال تورم 7 درصدی ناشی از عیدانه دولت هشدار داده بود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: akharinnews.com


مطالب داغ سایر بخشها:
فهرسـت جرایـم مرتبط با انتخـابات ریاسـت جمهوری
اسم مرتضوی از سایت وزارت تعاون حذف شد
میزان نرخ بیکاری در پاییز 91
دلایل تعویق طرح دوفوریتی كاهش آلودگی هوا
پشت پرده افزايش تصاعدي قيمت خودرو
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X