به گفته رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، در حال حاضر ۶۰ درصد کل سالمندان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و پیش بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۵۰ به ۸۰ درصد برسد

دکتر پریسا طاهری در همایش سراسری سلامت سالمندان در کرمانشاه با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۱۳ میلادی به نام سال سلامت و سالمندی، اظهار داشت: توجه ویژه سازمان جهانی بهداشت به مقوله سلامت سالمندان طی ۱۲ سال گذشته نشان از اهمیت این مقوله دارد.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت ایران با بیان اینکه شاهد تغییر روند جمعیتی کشورها هستیم، ابراز داشت: بر اساس نمودارهای سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار کره زمین چنین وضعیتی را تجربه کرده است و جمعیت سالمندان بالای ۶۵ سال به بیشترین میزان خود رسیده است. این مسئله نیاز به برنامه ریزی های اساسی دارد.

طاهری افزود: پیش بینی می شود این وضعیت در سال ۲۰۵۰ به بدترین وضعیت خود برسد چرا که در این صورت تا آن زمان جمعیت سالمندان بالای ۶۵ بر جمعیت کودکان زیر ۱۴ سال پیشی می‌گیرد.

به گفته رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت کشور، تعداد افراد بالای ۶۰ از سال ۱۹۸۰ تاکنون دو برابر شده است و پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۵۰ جمعیت افراد بالای ۸۰ سال دنیا چهار برابر شوند.

طاهری افزود: افزایش جمعیت تمام رده‌های سنی گروه سالمندان با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است و این زنگ خطری است برای کشورهای در حال توسعه.

به گفته وی بر اساس آمارهای موجود بیش از پنج میلیون نفر در کشور ما زندگی می کنند و این مسئله لزوم توجه جدی به مقوله سلامت سالمندان را به وضوح نشان می دهد.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد کل سالمندان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۵۰ به ۸۰ درصد برسد.

طاهری گفت: بر اساس پیش بینی‌های موجود در آینده تعداد سالمندان زن بیشتر خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه سالمندی مساوی با بیماری نیست، تاکید کرد: باید با انجام اقدامات و برنامه ریزی‌های هدفمند و فرهنگ سازی مناسب شرایطی فراهم شود تا افراد بتوانند در سنین سالمندی زندگی موفقی داشته باشند.

طاهری گفت: سالمندان نیاز به خدمات بیشتری دارند چرا که درمان یک سالمند نیاز به خدمت رسانی در ۱۳ سطح را دارد این در حالی است که این خدمات در سنین دیگر در سه سطح صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه سالمندی می تواند از یک سو فرصت و از سوی دیگر تهدید باشد، ابراز امیدواری کرد تا با انجام برنامه ریزی‌های مناسب این دوره به دوره موفقی در زندگی افراد تبدیل شود.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در ادامه در مورد شتاب سالمندی در ایران سخن گفت و اذعان داشت: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی در کشور ما در شرایط بدبینانه یک نفر از هر ۴ نفر و در شرایط خوش بینانه از هر ۵ نفر یک نفر سالمند باشد.

وی تاکید کرد: شتاب سالمندی در کشور ما قابل مقایسه با کشورهای دیگر دنیا نیست.

وی سپس با بیان اینکه در سال ۹۰، هشت درصد جمعیت کشور سالمند بوده‌اند، گفت: آمار سالمندان شهر تهران نشان می دهد که بیشتر از سایر شهرهای ایران است و به عنوان شهر دوستدار سالمند پیشنهاد شده است.

طاهری افزود: در مجموع در کشور ۸۹ هزار سالمند ۷۵ سال به بالا وجود دارند که ۳۵ هزار نفر از این تعداد در شهر تهران زندگی می کنند


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: fararu.com


مطالب داغ سایر بخشها:
ورود سامانه بارشی به غرب کشور از روز جمعه
مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز (91/12/02)
تغییر قیمت مسکن 24 ساعتی شد/ جدول
وعده هسته ای پوتین به اردن
مردم گرفتارند عده‌ای دلخوش آمارند!
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X