وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بی‌توجهی برخی نهادها از جمله صدا و سیما، نسبت به مصوبات و تذکرات دست‌اندرکاران سلامت درباره "منع تبلیغ اقلام مضر سلامت" انتقاد کرد.

محمدحسن طریقت منفرد در مراسم بزرگداشت «روز جهانی بهداشت»، گفت: امروز "سلامت" به مهم‌ترین بحث در تمام جوامع تبدیل شده است و عرصه آن منحصر به نهادهای بهداشت و درمان و امر سلامت محدود نمی‌شود.

وی افزود: سال‌هاست که از عوامل اجتماعی موثر در سلامت صحبت و گفته می‌شود که قسمت اعظم مسائل مربوط به سلامت، به نهادهای غیر از تولیت سلامت مربوط می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به بار بیماری‌های غیرواگیر در گذشته، ادامه داد: ما در گذشته با بیماری‌های غیرواگیر سر و کار داشتیم که قبل از پیشرفت‌های علمی، به عنوان اپیدمی‌ها می‌آمدند و کشتارهای دست‌جمعی را باعث می‌شدند. بعدها بیماری‌های واگیر پس از بروز، به سرعت مراحل درمانشان طی می‌شد، اما امروز بشریت با بیماری‌های غیرواگیر سر و کار دارد. این در حالی است که عامل اصلی بروز این بیماری‌ها، یک عامل نیست، بلکه تمام عوامل اجتماعی می‌تواند در بروز این بیماری‌ها اثرگذار باشد.

طریقت منفرد در این باره ادامه داد: متاسفانه درمان بیماری‌های غیرواگیر در یک مقطع زمانی و به راحتی انجام‌پذیر نیست. به عنوان مثال بیماری‌های قندی، مشکلات چشمی، کلیوی، عصبی و .... را به دنبال دارد که هر کدام به تنهایی در کنار مشکلات اجتماعی و خانوادگی، هزینه‌های سرسام‌آوری را به دنبال خواهند داشت. یقین بدانید که هیچ کشوری قادر به تامین منابع مورد نیاز درمان‌های متعدد، طولانی و پرهزینه بیماری‌های غیرواگیر نخواهد بود.

در نگهداری مواد غذایی نیز بعضا از افزودنی‌هایی استفاده می‌شود که مضر هستند. در فرآوری‌ها نیز همین مشکل را داریم. در این زمینه متاسفانه دنیا با یک گرفتاری جدی دست به گریبان است. اتفاقاتی در سیستم صنعتی افتاده که اگر بشر به سرعت از آن نجات نیابد، گرفتاری‌اش قابل کنترل نیست.

وی افزود: بر این اساس دنیا بسیار شدیدتر از بیماری‌های واگیردار، تصمیم‌ دارد که از بیماری‌های غیرواگیر پیشگیری کند. عوامل بروز بیماری‌های غیرواگیر، عوامل متعددی هستند که پیشگیری از آنها، همکاری‌ تمام نهادهای حاکمیتی را می‌طلبد. به عنوان مثال تغذیه ناسالم یکی از عوامل جدی ایجاد بیماری‌های غیرواگیر است. در این زمینه باید اقدامات جدی را محور کار خود قرار دهیم و لازم است بدانیم که از ابتدای مراحل تولید، نگهداری و فرآوری مواد غذایی، چه تاثیری روی بیماری‌های غیرواگیر دارند. متاسفانه امروز تولید موادغذایی با استفاده از سموم، بعضا بیش از حد و بسیار مضر همراه است. به همین دلیل دنیا به تولید مواد غذایی به روش ارگانیک تاکید دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در نگهداری مواد غذایی نیز بعضا از افزودنی‌هایی استفاده می‌شود که مضر هستند. در فرآوری‌ها نیز همین مشکل را داریم. در این زمینه متاسفانه دنیا با یک گرفتاری جدی دست به گریبان است. اتفاقاتی در سیستم صنعتی افتاده که اگر بشر به سرعت از آن نجات نیابد، گرفتاری‌اش قابل کنترل نیست.

وی در ادامه به فرهنگ ایرانی و همچنین روایات ائمه (ع) در زمینه "تغذیه سالم"، اشاره کرد و افزود: اگر موفق شویم سبک زندگی را مبتنی بر "فرهنگ ایرانی" اصلاح کنیم، بسیاری از مشکلاتمان قابل جبران خواهد بود.

طریقت منفرد در ادامه خطاب به معاون اول رییس‌جمهور، گفت: تقاضا داریم در نهادهای فعال و در راس آنها صدا و سیما، "سلامت" را یاری کنید. وقتی کودکان به مصرف مواد غذایی پرنمک تشویق می‌شوند و به این مواد غذایی عادت می‌کنند، چگونه می‌توان این موضوع را اصلاح کرد.

وزیر بهداشت با انتقاد از تبلیغ مواد غذایی پرنمک و همچنین مواد غذایی که از سلامت کافی برخوردار نیستند، افزود: همین مواد غذایی پرنمک، یکی از عوامل فشارخون زودرس در افراد است. اگر این اقدامات در صدا و سیما کنترل نشود، مسائل خاص خود را در سبک زندگی افراد جامعه به دنبال خواهد داشت.

وی "استرس" را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری‌های غیرواگیر خواند و گفت: فرهنگی که اکنون به کشور ما القاء‌ می‌شود و خیلی وقت‌ها از غربی‌ها نیز تقلید می‌شود، برای ما مشکل‌ساز خواهد بود.

طریقت منفرد افزود: این داستان مرتب توسط دست‌اندرکاران سلامت تذکر داده می‌شود، اما تا امروز توجه جدی‌ به آن نشده است. ما قبول داریم صدا و سیما نیز مانند سایر نهادها مشکلات اقتصادی دارد و برای گذران خود، باید درآمد داشته باشد. تبلیغ چنین مباحثی در کوتاه مدت تا اندازه قابل فهم است، اما عوارض آن غیرقابل جبران است.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و به ویژه صنعت نیز در پیشگیری از بروز عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر سهم زیادی دارند. درد و دل زیاد است، اما تقاضای من آن است که به منظور برنامه‌ریزی و اجرا، توجه به عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر از سوی سایر نهادها، توسط دولت جدی گرفته شود. ایجاد هماهنگی میان نهادها لازم است و آرزو می‌کنم در زمینه این هماهنگی‌ها، حداکثر حمایت را از دولت داشته باشیم. اگرچه قوانین خوبی در این زمینه وجود دارد و شورای عالی سلامت نیز به درستی پیش‌بینی شده، اما در عمل مشکلاتی وجود دارد که حمایت دولت و رییس‌جمهور را می‌طلبد.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

مطالب داغ سایر بخشها:
راه اندازی کارناوال و راهپیمایی انتخاباتی بدون مجوز ممنوع/ کاندیداها تنش ایجاد نکنند
جدول/ قیمت گوشت، مرغ و ماهی در بازار
سیاستمداران در انتخابات های گذشته به چه کسی رای دادند؟
شماره گذاری خودروهای فاقد ایربگ متوقف شد
افشای راز جسد کنار جاده توسط مامور پلیس‌راه

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X