تحریم کارگران ایرانی مغرضانه است
رئیس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگر کشور از شکایت کارگران نسبت به عملکرد سازمان جهانی کار در تحریم کارگران ایرانی و قطع ارسال کمک های فنی خبر داد و گفت: دست های پشت پرده، تحریم های مغرضانه ای را بر علیه کارگران ایرانی اعمال کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمد یاراحمدیان در یک نشست خبری از برنامه های نمایندگان کارگری برای حضور در اجلاس امسال سازمان جهانی کار خبر داد و گفت: این اجلاس از 15 تا 30 خرداد ماه سال جاری در شهر ژنو کشور سوئیس، مقر سازمان جهانی کار برگزار می شود.

رئیس هیئت مدیر مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: یکصد و دومین اجلاس سازمان جهانی کار امسال با گزارش رئیس هیئت مدیره و مدیرکل برنامه و بودجه سازمان جهانی کار برگزار می شود و اطلاعات و گزارشات مربوط به مقاوله نامه ها و توصیه نامه ها ارائه خواهد شد.

یاراحمدیان ادامه داد: اشتغال و حمایت اجتماعی در عرصه جمعیت شناسی جدید به همراه توسعه پایدار، کار شایسته و مشاغل سبز سه دستور کار مذاکرات امسال اجلاس جهانی کار است.

رئیس هیئت مدیر مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران ادامه داد: اهداف استراتژی گفتگوی اجتماعی و عدالت برای جهانی شدن منصفانه با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به بحث گذاشته می شود.

این مقام مسئول کارگری با انتقاد از عدم برقرار توازن در بین نمایندکان کارگری کشور برای اعزام به سازمان جهانی کار گفت: طبق اطلاعات به دست آمده این توازن مانند سال های گذشته برقرار نشده و ما نسبت به این عملکرد انتقاد داریم چون انتخاب نمایندگان کارگران از بین کانون های عالی به صورت عادلانه انجام نمی شود.

یار احمدیان خاطر نشان کرد: ما این درخواست را به دولت به صورت مکتوب ارسال کردیم که در اینباره چاره اندیشی کنند اما تاکنون دراین زمینه پاسخی داده نشد. یک موضوع دیگر انتخاب سرپرست گروه کارگری برای شرکت در اجلاس است که در این زمینه نشتسی در وزارت کار انجام دادیم و شیوه انتخاب سرپرست در هر سال مشخص شد. اما کانون های دیگری کارگری آن را امضا نکردند و دوباره انتخاب نمایندگان کارگران به صورت یک طرفه و ناعادلانه انجام شد.

وی با بیان این مطلب که اگر این موضوع حل نشود در سازمان جهانی کار اعتراض خواهیم کرد و وزارت کار باید استناداتی درباره اینگونه انتخاب کارگری برای حضور در اجلاس ارائه کنند اظهار داشت: این موضوع می تواند مصداق بارز دخالت دولت در اعزام گروه های کارگری به اجلاس جهانی کار باشد.

یار احمدیان تصریح کرد این موضوع را مکررا به وزارت کار به صورت مکتوب اعلام کردیم اما تاکنون پاسخی به این مسئله داده نشد ولی هنوز امیدواریم اما اگر دولت این موضوع را دنبال نکند این اعتراض در کمیته اعتبارنامه های سازمان جهانی کار به صورت مکتوب ارائه می شود که می تواند برای دولت و تشکل های دیگر ایجاد مشکل نماید.

همچنین آرش فراز، دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگر کشور نیز در این نشست از اعتراض و شکوائیه کارگران ایران از نحوه عملکرد سازمان جهانی کار بر علیه کارگران ایرانی خبر داد و گفت: ما معتقدیم این سازمان با تحریم و تبعیض بر علیه کارگران ایرانی نزدیک به یک دهه است که ما را از دریافت خدمات فنی محروم کرده است.

دبیر کل مجمع عالی نمایندگان کارگری کشور افزود: ایران در طول 100 سال فعالیت این سازمان جزء هیئت موسس بوده و در بیشتر اجلاس ها حضور داشته و تکالیف خود را انجام داده است اما نزدیک به یک دهه است که بین ایران و این سازمان سوءتفاهماتی ایجاد شده و آنها ارسال کمک های فنی به ایران را قطع کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: در یکسال اخیر با وجود تماس ها و مکاتبات فراوان با سازمان جهانی کار پاسخ رسمی از جانب آنها در خصوص قطع ارائه خدمات فنی به کارگران ایرانی دریافت نکردیم و تنها وعده هایی به ما ارائه شد.

فراز با تاکید بر اینکه علت این مسئله سیاسی و مغرضانه است و خلاف منافع جامعه کارگری تلقی می شود بیان داشت این سازمان طبق اساسنامه موظف است بدون اعمال تبعیض نسبت به ارائه خدمات به کشورهای عضو اقدام کند و حق اعمال رفتار سلیقه ای و یا تصمیم گیری بر مبنای ملاحظات سیاسی و ویژه کشورها را ندارد.

این مقام مسئول کارگری افزود: بخش کارگری هم اکنون در تحریم مطلق سازمان جهانی کار و زیرمجموعه های آن قرار دارد و ما امسال شکایتی را به همراه مستندات به دادگاه اداری این سازمان ارائه خواهیم کرد و آنها مرجع رسیدگی به شکوائیه های اعضا درباره سوءعملکرد سازمان هستند.

فراز با اشاره به اینکه دست های پشت پرده موثر عمل می کنند گفت: دولت ها باید کارگران و کارفرمایان را در جریان اجرای مقاوله نامه ها قرار دهند و ما امسال در کمیته کف حمایت های اجتماعی و اشتغال فعالیت خواهیم کرد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


مطالب داغ سایر بخش ها:
اردوغان تسلیم معترضین شد
واکنش عارف به درخواست حامیان روحانی
چرا دریای خزر خطرناک است؟
توضیح رئیس ستاد روحانی درباره حواشی برنامه جماران
آمریکا روسیه را به اعراب ترجیح می دهد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X