معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اکنون دولت نقش حمایت‌کننده جشنواره مد و لباس را دارد و امید است که مد و لباس ایرانی توسط مردم و بخش خصوصی اداره شود.
 علی مرادخانی که در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره مد و لباس فجر سخن می‌گفت، اظهار کرد:‌ سال‌هاست که مردم ایران منتظرند تا در بستر فعالیت‌های هویتی کاری انجام دهیم. لباس نماد هویت است و از روی لباس می‌فهمیم که هر فرد چه کاره است و چطور فکر می‌کند و فرآیند تحولات اجتماعی روی لباس خودش را نشان می‌دهد.

او اظهار کرد: از طریق لباس است که می‌بینیم هر سال همه چیز نسبت به سال‌های گذشته چگونه تغییر می‌کند و در قرآن نیز از لباس به عنوان هویت یاد شده است. همان‌طور که می‌دانیم ایرانی‌ها همیشه در حوزه لباس سرآمد بوده‌اند. درست است که بعضی مواقع نقصان‌هایی در کار ما وارد بوده است، اما به طور کلی در بسیاری از مقاطع زمانی در لباس صاحب اندیشه بوده‌ایم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بیان کرد: لباس‌های اقوام ایرانی گنجینه و آرشیوی هستند که می‌شود روی آن‌ها برای طراحی لباس‌های دنیا حساب باز کرد. امیدوارم این جشنواره باعث شود که در زمینه مد و لباس به بالندگی برسیم و به جایی برسد که دیگر به کمک دولت نیاز نداشته باشد.

او افزود: همچنین امیدوارم که رویکرد دولت مبنی بر اداره همه بخش‌ها از جمله مد و لباس توسط بخش خصوصی محقق شود. ما اکنون کمک‌ حال این بخش هستیم. در ابتدا حمایت می‌کنیم تا بعد خودش راه خودش را برود.

مرادخانی در بخش دیگر از سخنانش در ارتباط با رابطه لباس با صنعت اقتصاد اظهار کرد: باید میان لباس و اقتصاد ارتباط برقرار شود و از این طریق لباس‌هایی که هویت ایرانی و اسلامی دارند آن گونه که شایسته‌اند با اقتصاد رابطه برقرار کرده تا امکان برای مستقل شدن جشنواره فجر فراهم شود.

او افزود: امیدوارم مردم ما به جایی برسند که با فارسی نوشتن شدن روی لباس‌هایشان یا خوردن مارک فارسی بر روی آن‌ها مشکلی نداشته باشند و به دنبال خریدن برندهای خارجی نباشند و حتی خارجی‌ها از لباس‌های ایرانی‌ها استفاده کنند.

او در بخش پایانی سخنانش گفت: گاهی می‌بینیم که به ما نقد وارد می‌کنند که چرا نام این جشنواره را بین‌المللی گذاشتیم، من فکر می‌کنم همان‌گونه که پدران و مادران از ابتدا به کودکان‌شان لقب دکتر و مهندس می‌دهند ما نیز به این جشنواره بین‌المللی می‌گوییم به امید آنکه در آینده واقعا بین‌المللی شود.

گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir

مطالب پیشنهادی :
اقدام بی نظیر کارتن خواب ها برای زیبایی تهران
موضوع یک کیسه صفرا ناقابله!
راز و نشیب های قیمت ارز و سکه
هر دو به شیشه معتاد بودیم اما
تمام تخم مرغ های روحانی در سبد هسته ای
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X