یك مساله همیشه وجود دارد و اینكه مردم نمی‌دانند جنس كدام پسته بهتر است. شنیده‌اند پسته اكبری حرف اول را می‌زند و بعد از آن هم كله‌قوچی‌های خندان هستند كه بازار را به تسخیر خود درآورده‌اند.
پسته عید از آن چیزهایی است كه هیچكس از آن نمی‌گذرد؛ همه می‌خرند. برخی‌ها برای آنكه خیال‌شان از خریدشان راحت باشد پول بیشتری پرداخت كرده و از مغازه‌های معروف خرید می‌كنند و گروهی هم دلشان را به پسته ارزان‌تر نمایشگاهی خوش می‌كنند اما یك مساله همیشه وجود دارد و اینكه مردم نمی‌دانند جنس كدام پسته بهتر است. شنیده‌اند پسته اكبری حرف اول را می‌زند و بعد از آن هم كله‌قوچی‌های خندان هستند كه بازار را به تسخیر خود درآورده‌اند.

اما از آنجا كه ظاهر همه این پسته‌ها شبیه به هم است هیچكس نمی‌داند این پسته كیلویی 42 هزار تومان با پسته كیلویی 52 هزار تومان چه فرقی دارد؟ این در حالی است كه مردم این روزها پسته كیلویی 29 هزار تومان هم می‌خرند و تصور می‌كنند این پول تنها برای آن است كه پسته كمی كهنه شده اما ماجرا كمی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است.

كیسه‌های 70 كیلویی پسته خوب وبا كیفیت در بازار برای مغازه‌دار بالغ بر سه میلیون تومان هزینه دارد كه سود 5 درصدی را كه لحاظ كنید از كیلویی 42 هزار تومان به بالا به دست مشتری می‌رسد اما این هزینه برای آجیل شب عید بسیاری از خانوارها رقم گزافی است كه تن دادن به آن سخت است برای همین مردم به سراغ پسته ارزان‌تر می‌روند بی‌آنكه خبر از وجود پسته آب خندان یا پسته‌های قرصی داشته باشند.

«آب خندان» اصطلاحی شناخته شده میان خشكبار فروشان است. پسته‌های در بسته كه كیفیت مغز آن پایین است در میان یخ می‌گذارند و با گذشت چند ساعت از ماندن در یخ این پسته‌ها را در كوره گرم می‌كنند. این فعل و انفعالات باعث می‌شود دیواره پسته ترك خورده و مغز آن پیدا شود اما این پسته به دلیل رطوبت یخ و حرارت بوی خاصی گرفته است برای همین پسته را با جوهر لیمو و نمك بو می‌دهند و در نهایت مشتری با دیدن ظاهر پسته با تصور اینكه این پسته خندان است به سراغ آن می‌رود و اگر فوت و فن خرید پسته را نداند برای این پسته نازل قیمت گزافی می‌دهد.

پسته خوب خریدن قلق‌های خاصی دارد كه مهم‌ترینش همان پسته خام است. اگر پسته خام بماند بوی كهنگی و شكل آن جلب‌توجه می‌كند بنابراین همه پسته‌های خام با كیفیت واقعی به خریدار عرضه می‌شوند برای همین اگر پول خوبی می‌دهید بهتر است پسته خام بخرید چون پسته خام با كیفیت برداشت همان سال است. اما اگر به هر دلیلی به خریدن پسته خام علاقه ندارید باید به دنبال شنیدن صدای پسته باشید.

برای خریدن هر پسته یك مشت از آن را در دست‌تان بگیرید و نزدیك گوش‌تان تكان دهید اگر صدای ترق و تروق مغز پسته‌ها زیاد بود یعنی مغز در پوسته پسته صدای زیادی ایجاد می‌كرد باید بدانید كه پسته آب خندان به دست‌تان داده‌اند. اما برخی از فروشندگان پسته از این هم پا را فراتر می‌گذارند و هنگام بو دادن به همراه جوهر لیمو و نمك كمی هم نشاسته قاطی مواد می‌كنند و بدین‌ترتیب مغز پسته‌های آب خندان به پوسته می‌چسبد و در هنگام تكان دادن صدایی از آن بیرون نمی‌آید.

پسته‌هایی هم هستند كه ظاهر خوبی دارند و حتی طعم‌شان به دلیل بو دادن و آغشته شدن به نمك خوب است اما ممكن است این پسته‌ها پسته قرصی باشند. پسته‌های قرصی پسته‌هایی هستند كه به دلیل جلوگیری از كرم خوردگی و فساد در كیسه‌ها ریخته شده و بعد در معرض دو قرصی قرار می‌گیرند كه اول لای نایلون پیچیده شده‌اند و بعد هم لای روزنامه قرار گرفته‌اند و آخر سر این بسته‌ها را میان كیسه‌های پسته در بسته می‌گذارند. پسته‌های قرصی سه ماه خوب می‌مانند و هیچ خبری از كرم خوردگی در آنها نیست و تنها برای رفع بوی ناشی از قرص‌ها با نمك بو داده می‌شوند. واقعیت آن است كه خریدن پسته برای آنها كه در بازار خشكبار هم هستند خرید سختی به حساب می‌آید و تجربه لازم دارد برای همین بهتر است قبل از شلوغی بازار و خرید‌های لحظه آخری به سراغ خریدن پسته بروید تا فرصت داشته باشید از میان ده‌ها نمونه، پسته بهتری را انتخاب كنید اما ساده‌ترین روش برای خریدار بی‌تجربه خریدن پسته خام است كه تكلیف مزه، رنگ و شكلش روشن است.
گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:etemad.ir

مطالب پیشنهادی :
قیمت مش مردانه فقط 250 هزار تومان!
ظریف به غرب درباره مذاکرات هسته‌ای هشدار داد
مجروحیت 31 نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری
اسرائیل: هواپیمای مالزی را ایران دزدیده است
بابک زنجانی نمی خواهد بدهی خود را پس بدهد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

نویسنده و تحلیل‌گر آمریکایی ابراز داشت ترامپ از آن بیم دارد که بازگشت جنازه‌های سربازان آمریکایی در جنگ با ایران، او را به یک رئیس‌جمهور یک‌دوره‌ای بدل کند

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X