هر ایرانی در ماه چقدر یارانه سوخت می‌گیرد؟
یک کارشناس حوزه انرژی گفت: یارانه حوزه انرژی در ایران سالانه بیش از ۱۰ برابر بودجه عمرانی است

هر ایرانی در ماه چقدر یارانه سوخت می‌گیرد؟

علی شهرویی ، کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام این مطلب که یک کارشناس حوزه انرژی گفت: یارانه حوزه انرژی در ایران سالانه بیش از ۱۰ برابر بودجه عمرانی است. افزود: وی درباره ابعاد یارانه سوخت در کشور توضیح داد:

اگر مصرف روزانه بنزین کشور را به طور متوسط ۸۶ میلیون لیتر در نظر بگیریم، اگرچه این میزان در پیک مصرف به ۱۲۰ میلیون لیتر هم می رسد، با احتساب حدود ۰.۵ دلار در هر لیتر قیمت جهانی بنزین ما حدود ۰.۴ دلار در هر لیتر یارانه پرداخت می‌کنیم که اگر با نرخ تسعیر ۹۰۰۰ تومان بازاء هر دلار نیمایی تسعیر گردد، میزان این یارانه در سال ۱۱۳ هزار میلیارد تومان می شود. این درحالی ست که نرخ های مصرف کننده در اروپا ۱.۵ دلار در هر لیتر و در کشورهای همسایه حدود ۰.۷ دلار در هر لیتر است. که اگر بامتوسط این اعداد و نرخ بازار آزاد محاسبه می شد، این عدد بیش از دو برابر رفم ذکر شده بود.

او همچنین درباره وضعیت گازوییل و گاز اضافه کرد: روزانه در حدود ۱۰۰ میلیون لیتر گازوییل نیز که به مصرف حمل و نقل وتامین سوخت نیروگاه ها نیز می رسد. مبلغ یارانه های پرداختی برای گازوییل با قیمت  ۰.۵ دلار در هر لیتر، حدود ۰.۴۵دلار است، که جمعا ۱۴۸ هزار میلیارد تومان یارانه پرداختی برای گازوییل در سال می شود. این عدد هم با نرخ دلار ۹۰۰۰ تومان و حداقل قیمت گازوییل بین المللی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی همین مصرف زیاد و پرداخت یارانه های سرسام آور عینا در مصرف گاز هم به چشم می خورد.

او در توضیح این مطلب اضافه کرد: اگر متوسط مصرف روزانه گاز کشوررا ۶۰۰ میلیون متر مکعب در نظر بگیریم، نرخ جهانی گاز حدود ۱۵ تا ۲۵ سنت در هر متر مکعب است. لذا چنانچه با حداقل قیمت هم محاسبه شود، با قیمت هر متر مکعب ۱۵ سنت، میزان یارانه پرداختی در متر مکعب ۱۲ سنت است که چنانچه این رقم نیز با دلار ۹۰۰۰ تومان نیمایی تسعیر شود، میزان یارانه پرداختی برای مصرف گاز کشور در سال بالغ بر ۲۹۰ هزار میلیارد تومان است.

اگر همین عدد را با نرخ های گاز بالاتر و یا تسعیر نرخ ارز بازار آزاد در نظر بگیریم اعداد بسیار بیش از این مقدار است.لذا جمع حداقل یارانه محاسبه شده برای بنزین و گازوییل و گاز در سال حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که علاوه بر اینکه حداقل قیمت ها لحاظ گردیده، در این رقم یارانه برق نیز در نظر گرفته نشده است.

او گفت: این رقم را با حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور قیاس کنید تا میزان و اندازه به دست بیاید.  

او درباره شیوه توزیع و میزان برخورداری از این یارانه نیز گفت: به ازاء هر ایرانی در ماه حدود ۵۱۸ هزار تومان یارانه سوخت تخصیص داده می شود که البته بصورت کاملا ناعادلانه توزیع می شود. یعنی آنهایی که برخوردارتر هستند و مصارف بیشتری دارند، بیشتر از این یارانه بهره می برند و دهک های پایین جامعه و نیازمندان بدلیل مصرف کمتر، یارانه کمتری می گیرند. این تخصیص یارانه انرژی نه واجد منطق اقتصادی است و نه عادلانه است.

او گفت: برای درک بزرگی اعداد باید اشاره کنم که محاسبات من نشان می دهد با سالی بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پول احداث حداقل ۵۰ واحد بزرگ پتروشیمی را در قالب یارانه سوخت دود می کنیم در حالیکه کشور به کشور بدنبال جذب سرمایه برای احداث و یا تکمیل طرح های بزرگ صنعت نفت کشور هستیم.

و علاوه بر اینکه به اقتصاد کشورآسیب‌های غیر قابل جبرانی وارد می شود، با مصرف زیاد سوخت های فسیلی بر محیط زیست کشور و حتی تاسیسات و ساختمان‌ها و انسان‌ها هم تاثیرات بسیار مخربی می‌گذاریم. خسارات ناشی از آلودگی حاصل  از مصرف زیاد این سوختها برای کشور نیز خود بالغ بر چند ده هزار میلیاردتومان در سال است.

این در حالی ست که سرمایه گذاری ما تحت عنوان بودجه عمرانی کشور کمتر از ۱۰ درصد از این رقم است و این یک فاجعه بزرگ در اقتصاد کشور است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: jahannews.com