چند روزی است که اخبار غيربهداشتی بودن برنج های وارداتی- با فرض اينکه موضع گيری مؤسسه استاندارد درست باشد- بيش از آنکه خواب افراد ذی نفع را آشفته کند، مصرف کننده ايرانی را به اين تصور واداشته است که سالهای سال چه کلاه گشادی...
 
به نقل از هم صدا ، چند روزی است که اخبار غیربهداشتی بودن برنج های وارداتی- با فرض اینکه موضع گیری مؤسسه استاندارد درست باشد- بیش از آنکه خواب افراد ذی نفع را آشفته کند، مصرف کننده ایرانی را به این تصور واداشته است که سالهای سال چه کلاه گشادی بر سر آنها رفته و سالیان سال سم می خوردند.در نخستین واکنش به این موضوع، ممکن است تصور شود که طرح موضوع برنج غیربهداشتی وارداتی برای حمایت از برنج داخلی مطرح شده باشد، اما با فرض صحت آن تفاوتی در اصل موضوع یعنی اجحاف در حق مصرف کننده نمی کند، چنانچه غیربهداشتی بودن 13 برند خارجی از سوی دیگر دستگاه ها نیز اثبات شود، باید آنان در برابر مردم پاسخگو باشند که چرا تاکنون اطلاع رسانی نشده است و اگر چنانچه این موضوع تکذیب شود، باز باید به مردم پاسخ داد که آیا ایجاد تردید و نگرانی به قیمت خرید برنج داخلی در بین مردم رواست.

بنابراین به زعم عده ای اگر بحث دفاع از برنج داخلی مطرح نبود، این موضوع باید همچنان از دید قربانیان آن پنهان می بود.با این حال که احتمال جمع آوری این برنجها دور از ذهن نیست، ذکر چند نکته حایز اهمیت است که در ذیل به آن اشاره می شود.

1 - با توجه به وجود فلزات سرب، کادمیوم، وآرسنیک در 13 نوع برنج خارجی بیش از استاندارد معمول، فارغ از اینکه این موضوع تحت فشار رسانه ای و متولیان برنج داخلی اکنون منتشر شده یا به بهانه دفاع از تولید داخلی رو شده است، باید گفت چرا دستگاه های متولی اعم از وزارت بهداشت، وزارت بازرگانی، مؤسسه استاندارد و... در این باره غفلت کرده اند هر چند هنوز موضع رسمی برخی از دستگاه ها روشن نشده است.

2 - مصرف کنندگان می پرسند که چرا غیربهداشتی بودن این برنجها که اتفاقاً از برندهای معروف خارجی است حالا مطرح شده است؟ گرچه بر این باورند که هر جا جلوی ضرر را بگیرند، منفعت است اما در حقیقت چه کسی پاسخگوی حقوق از دست رفته مصرف کنندگان است؟

3 - بر اساس آمار رسمی گمرک، سال گذشته یک میلیون و 383 هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده است، چنانچه بخشی از این برنج غیربهداشتی باشد، با احتساب واردات برنج در سال جاری جمع آوری آنها چگونه امکان پذیر است! آیا ذی نفعان بزرگ به راحتی از سرمایه خود چشم پوشی می کنند؟

4 - اگر قرار باشد برنج غیربهداشتی جمع آوری شود و دولت هم این موضوع را به طور جدی دنبال کند چه تضمینی وجود دارد که این برنجها در قالب برندهای دیگر توزیع نشود، آیا مکانیزم قوی و مستمر برای جلوگیری از این راه فرار وجود دارد؟

5 - مردم ایران معمولاً از ترس گرانی چند کیسه برنج ذخیره می کنند، بنابراین چگونه می توان فرهنگ سازی کرد که از شر این برنجها بگذرند؟

6 - اقدام مؤسسه استاندارد در اعلام انواع برنج غیربهداشتی هرچند دیرهنگام بود اما از این مؤسسه انتظار می رود که تحت فشارهای احتمالی برای تجدید نظر قرار نگیرد.

7 - به احتمال زیاد با توجه به تشکیک و سلب اعتماد عمومی نسبت به برنج خارجی، بازار برنج داخلی داغ خواهد شد بنابراین بیش از هر زمان این نکته ضروری به نظر می رسد که نسبت به کیفیت برنج تولید داخل و قیمت آن نظارت شدیدی از هم اکنون اعمال شود.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:hamseda.ir