در واقع با این طرح یک سال پیش دبستانی به دوره ابتدایی افزوده می‌شود و سه ساله راهنمایی هم در دوره دبیرستان...

به گزارش رجا، بعد از حدود 40 سال که دوره سه ساله راهنمایی به مقطعی تحصیلی در نظام آموزشی ایران افزوده شده بود و پس از 15 سال که نظام جدید و دوره پیش دانشگاهی اجرا شد، دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش اعلام کرده است: در صورت تصویب نهایی در نهادهای ذی‌ربط، دوره ابتدایی کشور، شش ساله و دوره پیش‌دبستانی، جایگزین پیش‌دانشگاهی می‌شود.

در واقع با این طرح یک سال پیش دبستانی به دوره ابتدایی افزوده می‌شود و سه ساله راهنمایی هم در دوره دبیرستان ادغام می‌شود و طول مدت زمان تحصیل، پیش از ورود به دانشگاه همان 12 سال، اما در دو نیمه شش ساله پیگیری خواهد شد.

مهندس مهدی نوید ادهم پیرامون طرح در دست پیگیری شش ساله شدن دوره ابتدایی و حذف دوره پیش ‌دانشگاهی و جایگزین شدن دوره پیش‌دبستانی با آنکه به نوعی، بزرگ‌ترین تغییر در ساختار آموزش عمومی و مقاطع تحصیلی آموزش‌وپرورش و حتی طرحی‌ جامع‌تر از روی کار آمدن نظام جدید تحصیلی در متوسطه محسوب می‌شود، می گوید: اسنادی تحولی در وزارت آموزش‌وپرورش در دست بررسی، تدوین و تصویب است که اگر به تصویب نهایی برسد، اجرای آن حتمی می‌شود.

یکی از بحث‌های مهم و بحث برانگیز که به گفته طراحان، در خصوص آن پیشنهادهای قاطعی هم مطرح شده، این است که دوره «دبستان» و «دبیرستان»، هر دو شش ساله شوند و روش فعلی در ساختار مقاطع تحصیلی تغییر کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش می‌افزاید: این طرح اگر در مراجع ذی‌ربط چون شوراهای عالی آموزش‌وپرورش و انقلاب فرهنگی و مجلس به تصویب برسد، لازم‌الاجراست.

البته او تاکید می‌کند که اجرایی شدن این طرح، قطعا نیازمند تصویب نهایی در مراجع مختلفی است و جامعه نباید منتظر اجرای قطعی این طرح بدون تصویب نهایی آن برسد.

به گفته نوید ادهم، اسناد مورد نیاز در این زمینه به مراجع مربوطه برای تصویب ارجاع شده و هم اکنون منتظر بررسی و در صورت امکان تصویب است.

در اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که برای اولین بار خبر حذف دوره راهنمایی از نظام آموزشی توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد. منبع این خبر «مقدادی» مسئول بخش تخصصی پرورشی و مهارتی وزارت آموزش‌وپرورش بود که در گردهمایی مجریان درس حرفه و فن در مازندران گفته بود: مقطع راهنمایی و پیش دانشگاهی حذف می‌شود و با تغییر الگوی آموزشی، دوره ابتدایی، دوره متوسطه اول و دوم جایگزین این مقاطع خواهد شد.

همان زمان «شیرزاد عبداللهی» که یکی از کارشناسان حوزه آموزش‌وپرورش است در گفت‌وگویی گفته بود: دوره راهنمایی از مفهوم خود خارج شده است. قاعدتا باید گرایش دانش‌آموز در پایان دوره راهنمایی مشخص شود و او بتواند با توجه به آمادگی که در این مقطع کسب کرده، تشخیص بدهد در چه رشته یی می‌خواهد تحصیلات متوسطه خود را پیگیری کند. این در حالی است که این کار در سال دوم دبیرستان انجام می‌شود و تازه در این دوره هم در آمادگی دانش‌آموزان برای انتخاب رشته تردید وجود دارد.

عبداللهی درباره دوره پیش دانشگاهی هم گفته بود: من معتقدم آمادگی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه بیشتر وظیفه آموزش‌وپرورش است تا وزارت علوم. شاید تغییرات در مقاطع زیاد نبوده باشد، کما اینکه ما از سال 46 که دوره راهنمایی تاسیس شد، تا این تغییرات نظام جدید که در سال‌های اخیر ایجاد شد، تغییر ساختاری دیگری نداشتیم.
 

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news 
منبع: rajanews.com