امروزه فرودگاه‌ها را می‌توان به استراحتگاه‌های کوتاه مدت یا یک شبه معرفی کرد و معمولا افرادی که با این مکان سرو کار دارند نظراتی در مورد امکانات آن دارند.
 
 

به نقل از بازتاب آنلاین ،10 فرودگاه برتر جهان از لحاظ امکانات به قرار زیر است البته این نتایجی است که بر اساس نظر سنجی از مسافران به دست آمده ولی تنها فرق این رده‌بندی فاصله فاحش رتبه اول با سایر رتبه‌ها است که منجر به ترتیب الفبایی رده‌های دوم تا دهم شده است.

1- سنگاپور (چانگی): این فرودگاه برای دهمین مرتبه، بهترین فرودگاه جهان لقب گرفت. چند دلیل بسیار ساده عامل موفقیت آن طی چند دوره اخیر بوده است. شارژ رایگان تلفن همراه، تورهای شهری رایگان، صندلی‌های ساعت داری که زمان پرواز را به اطلاع‌ مسافران می‌رسانند، استخرهای شنا، امکانات رفاهی، باغ های زیبا، اتاق‌های مخصوص چرت زدن و نمایش رایگان و آزاد فیلم از جمله امکانات و به نوعی تفریحاتی است که یک مسافر هنگام انتظار برای پرواز خود با آنها روبرو است. شاید بتوان این مجموعه را مکانی مناسب برای زندگی در نظر گرفت مکانی که حتی بهتر از منازل دیگران است. آرامش و سکوت فوق العاده آن و بهره‌مندی از کارکنان تعلیم دیده و مجرب، فرودگاه چانگی سنگاپور را بهترین گزینه مسافران معرفی کرده است.

2- آمستردام، هلند: اگرچه صندلی‌های راحت، سرویس‌های بهداشتی و دوش‌های تمیز، دسترسی آسان به اینترنت و حتی منطقه بازی مخصوص کودکان، از این فرودگاه، مکانی زیبا ساخته اما ماندن و وقت تلف کردن در آن کار منطقی نیست و مطمئنا، محل مناسبی برای گذراندن یک شب نخواهد بود. زیرا حراست سختگیر این فرودگاه هر لحظه مسافران را از خواب بیدار کرده و مخصوصا در مواردی که آنها را مشکوک و ناراحت ببینند، اقداماتی سخت گیرانه‌تر اعمال خواهد کرد.


3-
آتن، یونان: فرودگاه جدید آتن از هر لحاظ و از هر نما محیطی مرفه و دلپذیر به خود گرفته است. در مقایسه با دیگر فرودگاه‌های اروپا همچنین فرودگاه گران، پر توقع و یا تنفرانگیز شارل دوگل پاریس از محیطی آرام و زیبا برخوردار است. صندلی‌های راحت، دسترسی آسان به اینترنت و سرویس‌های بهداشتی تمیز از جمله امکانات آن به شمار می‌رود. از دیگر نکات قابل توجه حضور گسترده و فعال پرسنل نظافتی است که همواره در حال تمیز کردن و شستشوی محیط فرودگاه هستند.

4- اوکلند، زلاندنو: فرودگاهی نسبتا کوچک بافضایی آرام و بی سرو صدا با امکاناتی همچون صندلی و نیمکت‌های متحرک، تخت‌های راحت، دوش، سالن تئاتر کوچک با مبل‌های راحتی و مهمتر از آن تابلوهای اعلانات پرواز خلوت، به یکی از 10 فرودگاه برتر این نظر سنجی تبدیل شده است. پرسنل جوابگوی این فرودگاه نیز از دیگر نمونه‌های منحصر به فرد آن به شمار می‌رود در این میان و به دلیل پروازهای کم داشتن ساعت کوکی برای جا نماندن از پرواز امری ضروری خواهد بود.


5-
اسلو، نروژ: کشوری زیبا با مردمانی دوستدار طبیعت است، مردمانی پاکیزه و مرتب. از نکات مهم فرودگاه اسلو، امنیت و خالی بودن آن از هر گونه دزد و جیب بر است. مسافران به راحتی می‌توانند بدون هیچگونه اضطرابی از گم یا دزدیده شدن وسایل خود در مکان‌های مخصوص استراحت کنند. نیمکت‌های موجود در فرودگاه بسیار راحت بوده و پرسنل پاسخگویی داشته و حتی چراغ‌هایی با نور ملایم جهت استراحت مسافران در آن تعبیه شده است. برخی، امکانات موجود در این فرودگاه را حتی بهتر و مناسب‌تر از هتل‌ها ذکر کرده اند.

6- سئول، اینچئون، کره جنوبی: فرودگاه اینچئون سئول، مکانی بزرگ با جای خواب بسیار است. به جرات می توان ادعا کرد که افراد بسیاری با بالشت‌ها و پتوهای خود به این فرودگاه آمده و در هر مکان که بخواهند، استراحت می‌کنند. صندلی‌های راحت و فراوان این فرودگاه، اینترنت رایگان، اتاق‌های مخصوص بازی کودکان، اتاق ماساژ و اتاق بازی از دیگر امکانات این فرودگاه به شمار می‌رود. گذراندن تعطیلات در این فرودگاه پیشنهادی مضحک نخواهد بود.


7-
کوالالامپور، مالزی: اولین چیزی که با ورود به این فرودگاه به ذهن مسافر خطور می کند، بزرگی است، اما این ویژگی نه به خاطر بزرگتر بودن فرودگاه کوالالامپور نسبت به دیگر فرودگاه‌های جنوب شرق آسیا، بلکه به دلیل تردد بسیار کم مسافر در آن و وسیع جلوه کردن فرودگاه است. اما محسنات و معایبی نیز مشمول این فرودگاه است. وجود تخت‌های راحتی برای مسافران، ارائه غذای رایگان، اینترنت، تلویزیون و بسیاری از امکانات دیگر محسنات فرودگاه کوالالامپور بوده ولی سرویسی‌های بهداشتی پولی، صندلی‌های پلاستیکی و بدون دسته معایب آن محسوب می‌شوند.

8- ونکوور، کانادا: نظرات مختلفی درباره فرودگاه ونکوور وجود دارد برخی این فرودگاه را به خاطر حمام‌های تمیز، دسترسی آسان به اینترنت و آسایش فراوان خوب می دانند و برخی دیگر شلوغی‌های پرواز کانادا و آمریکا، پرسنل بی‌ادب و دیگر ناملایمات آن را دلیلی بر نامناسب بودن این فرودگاه ذکر کرده‌اند. اما هر کسی نظر خود و عقاید مخصوص به خود را دارد.

9- هلسینکی، فنلاند: اگر چه شهر هلسینکی در لبه اروپا قرار گرفته است، اما فرودگاه آن یکی از مهمترین فرودگاه‌های این قاره با قابلیت هدایت پروازهای متعدد به 120 نقطه مختلف جهان در روز است. خدمات اینترنتی که امروزه جز بایدهای یک فرودگاه مدرن محسوب می‌شود به صورت رایگان در اختیار مسافران قرار دارد. سرویس‌های بهداشتی تمیز و متعدد آن هرگونه بهانه‌ای را از مسافران گرفته است، نیروی کار مجرب و مسلط به زبان انگلیسی این فرودگاه مسافران را از جستجو برای پیدا کردن باجه اطلاعات، راحت کرده است.


10-
هنگ کنگ، چین: فرودگاه جدید هنگ‌کنگ فرودگاه پیشرفته‌‌ای است که در رقابتی نزدیک با فرودگاه سنگاپور قرار دارد. اگر چه در مقایسه با امکانات سال‌های گذشته خود، از وضعیت مناسب‌تری برخوردار شده اما وجود معایبی همچون ارتفاع بسیار زیاد سیستم تهویه مطبوع و سرد کردن بیش از حد محیط، صندلی‌های نامناسب و مهمتر از همه، جیب برهای فراوان تا حدودی از ارزش آن کاسته است. با این وجود امکاناتی همچون محل مخصوص بازی کودکان، نمازخانه‌ها، سیستم اینترنتی وایرلس، حمام‌های تمیز و پیشرفته و اتاق‌های ماساژ هنوز هم این فرودگاه را در رده فرودگاه‌های برتر آسیا ثابت نگاه داشته است.

 

 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:baztabonline.com