نتيجه يک تحقيق گسترده در آمريکا توسط موسسه پيو نشان می دهد که شمار مسلمانان جهان به يک ميليارد و 570 نفر رسيده و به عبارتی تقريبا از هر چهار نفر در جهان يک نفر مسلمان است.
 
به نقل از فردا نيوز ، دو میلیارد و 250 میلیون نفر از جمعیت جهان نیز مسیحی هستند و شمار مسلمانان به سرعت به مسیحیان نزدیک می شود.

نکته دیگر اینکه از هر 10 مسلمان یک نفر شیعه است و نکته بعدی اینکه این مسلمانان لزوما در همان جاییکه انتظار می رود نیز زندگی نمی کنند.

این تحقیق نشان می دهد تعداد مسلمانان هند که اکثریت هندو مذهبان را در خود جای داده است بیش از هر کشور دیگری در جهان به جز اندونزی و پاکستان است که مکان زندگی مسلمانان می باشد به طوریکه جمعیت آنان دو برابر مسلمانان در مصر است.

جمعیت مسلمانان در چین بیشتر از مسلمانانی است که ساکن کشور سوریه هستند.

و در کنار این دو کشور ,جمعیت مسلمانان در روسیه دو برابر جمعیت کل مسلمانانی است که در اردن و لیبی به سر می برند.

نزدیک به دو سوم مسلمانان جهان در قاره آسیا از ترکیه تا اندونزی اقامت دارند.

خاورمیانه و آفریقای شمالی تواما مکان زندگی نزدیک به یک پنجم مسلمانان جهان را تشکیل می دهد.

گزارش مذکور که "نقشه جمعیت مسلمان جهان" نام دارد تصریح می کند که نزدیک به یک میلیارد و 570 میلیون مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند که این رقم نشان دهنده 23 درصد کل جمعیت شش میلیارد و 800 میلیون نفری جهان است.

در کنار جمعیت مسلمان, طبق اطلاعاتی که از سال 2005 از سیستم اطلاعاتی ادیان جهان به دست آمد نزدیک به دو میلیارد و 250 میلیون مسیحی نیز در این جهان به سر می برند.

"برایان گریم" محقق ارشد این پروژه گفته است آگاهی یافتن از شمار مسلمانان کل جهان موجب شگفتی وی شده است.

وی افزود این رقم بسیار بیشتر از آن است که انتظارش را داشتیم زیرا در گذشته شمار آنان یک میلیارد نفر در سطح جهان بود اما هم اکنون به نزدیک یک میلیارد و 600 میلیون نفر رسیده است.

اینطور به نظر می آید که شمار مسلمانان در خاورمیانه نسبت به درصد جامعه جهانی آنان کوچکتر و کوچکتر می شود، در حالی که شمار مسلمان در کشورهای دیگر رو به افزایش گذارده است.

"گریم" گفت گروهی از گردآورندگان از 232 کشور و منطقه جغرافیایی در سراسر جهان به مدت سه سال با اتکا به موثق ترین اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد گزارش را گرد آورده اند.

گزارش مذکور از جزییات بسیاری برخوردار می باشد که حتی موجبات شگفتی و تعجب محققان را نیز فراهم آورده است.

"آلن کوپرمن" معاون مدیر اجرایی در این تحقیقات گفت کشورهایی هستند که در نگاه اول انتظار نمی رود در آنها مسلمانی وجود داشته باشد ولی پس از تحقیقات مشخص شد که شمار قابل توجهی مسلمان در آن کشورها زندگی می کنند برای مثال می توان از روسیه , چین و هند نام برد.

وی افزود اکثر مردم بر این باورند که جمعیت مسلمانان در اروپا را مهاجرین تشکیل می دهند ولی این امر در شرق اروپا به نحو دیگری است و نیمی از جمعیت مسلمانان اروپا بومی هستند.

به گفته "کوپرمن" در آفریقا نیز نزدیک به 240 میلیون مسلمان وجود دارد که این شمار 15 در صد جمعیت کل مسلمانان در جهان است.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fardanews.com