دبير شورايعالی ترافيك شهرهای كشور از تصويب نهايی طرح تغيير ساعت كاری سازمان‌ها، ادارات دولتی، بانك‌ها و مراكز آموزشی، نظامی و صنعتی در آخرين جلسه اين شورا خبر داد و گفت...
 
دبیر شورایعالی ترافیك شهرهای كشور از تصویب نهایی طرح تغییر ساعت كاری سازمان‌ها، ادارات دولتی، بانك‌ها و مراكز آموزشی، نظامی و صنعتی در آخرین جلسه این شورا خبر داد و گفت: بر این اساس از دوم آبان ماه سال جاری به مدت یكماه طرح آزمایشی تغییر ساعت شروع به كار گروه‌های شغلی در شهر تهران اجرا می‌شود.

لطفی‌زاده روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه كلیه دستگاه‌های مرتبط در جلسه شورای عالی ترافیك حاضر بوده و این مصوبه با اتفاق آرا به تصویب رسیده است، اظهار كرد: این طرح برای شناسایی منافع و مضرات ارزیابی مشكلات و نقاط قوت و مسائل مهم مرتبط با اجرای طولانی مدت آن به مدت یكماه به صورت آزمایشی در شهر تهران اجرا خواهد شد.

وی افزود: بر اساس این مصوبه شهرداری تهران موظف است در زمان اجرای آزمایشی این طرح، نظرسنجی را از مردم تهران در مورد مسایل و مشكلات بوجود آمده، بهبود ترافیك و در عین حال رضایتمندی مردم داشته باشد.

وی افزود: بر اساس این مصوبه ساعت كار مراكز نظامی و صنعتی به تشخیص ارگان‌های مربوطه 6 تا 6:30 آغاز و بین ساعت 13 تا 13:30 برای گروه‌های نظامی و 14 تا 14:30 برای گروه‌های صنعتی پایان می‌یابد، ساعت كار بانك‌ها از ساعت 7 تا 15، ساعت كار ادارات دولتی 7:30 تا 15:30، ساعت آغاز به كار مدارس و دانشگاه‌ها 8 تا 8:30 و ساعت پایان كار 13 تا 15 خواهد بود. همچنین ساعت كار صنوف نیز از ساعت 9:30 تا 16 تعیین شده است.

لطفی‌زادهبه ایسنا گفت: ساعت آغاز به كار مدارس ابتدایی در ساعت 8:30 صبح و دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها نیز در ساعت 8 تعیین شده است تا به این ترتیب كودكان دوره‌های ابتدایی زمان بیشتری را برای استراحت داشته باشند.

دبیر شورایعالی ترافیك شهرهای كشور با تاكید بر اینكه موضوع اطلاع‌رسانی در مورد شروع این طرح بر عهده شهرداری تهران گذاشته شده تا بموقع و به صورت گسترده در شهر تهران این آمادگی را فراهم كند، خاطرنشان كرد: برای هر یك از دستگاه‌های مرتبط از جمله آموزش و پرورش و آموزش عالی و راهنمایی و رانندگی وظایفی مشخص شده است كه باید هماهنگ با یكدیگر و بموقع انجام شود. اما در عین حال به دلیل تازگی این طرح ممكن است مشكلاتی شناخته نشده‌ای وجود داشته باشد كه در جریان اجرا با آن مواجه شویم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با ناهماهنگی خروج والدین و دانش آموزان در ساعات اولیه صبح و عصر و نگرانی خانواده‌ها از این موضوع به ایسنا گفت: برخی از این مسائل از جمله جابجایی دانش‌آموزان كم سن و سال توسط والدین در ساعات اولیه صبح می‌تواند با اختصاص سرویس مدارس حل شود اما در مورد خانواده‌هایی كه پدر و مادر هر دو شاغل هستند و فاصله قابل توجهی بین خروج آنها با خروج كودكانشان وجود دارد نگرانی وجود داشت كه این مورد را نیز با پیش‌بینی مرخصی ساعتی توسط ارگانهای مربوطه برای یكی از والدین حل خواهد شد.

وی تصریح كرد: با دستگاه‌های مربوطه هماهنگ شده تا در صورت لزوم مرخصی لازم را به این خانواده‌ها بدهند اما در عین حال بر اساس برآورد شهرداری تهران در گزارش ارائه شده تنها 6/3 درصد از خانوارهای تهرانی پدر و مادر هر دو شاغل هستند.

لطفی‌زاده با بیان اینكه قطعا در جریان اجرای این طرح تعداد سفرها كاهش نمی‌یابد، به ایسنا گفت: تلاش می‌شود در جریان اجرای این طرح توزیع مناسبی را در ساعات شروع و پایان كار شهروندان تهرانی داشته باشیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال كه طرح هدفمندكردن یارانه‌ها و حذف احتمالی یارانه بنزین و گازوئیل در شش ماهه دوم بر این طرح اثری نخواهد داشت یادآور شد: در صورت تصویب این طرح در مجلس، دولت آن را از سال آینده آغاز خواهد كرد و تاثیری در اجرای این طرح نخواهد داشت.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir