یک محقق و استاد دانشگاه گفت: میزان ارتباط کلامی زوجین با یکدیگر در شهرهای بزرگ کمتر از...
 
یک محقق و استاد دانشگاه گفت: میزان ارتباط کلامی زوجین با یکدیگر در شهرهای بزرگ کمتر از 17 دقیقه در طول روز است و این آمار در میان زوجهای تحصیلکرده و متخصص بسیار کمتر از این مقدار است.

دکتر غلامرضا علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در شهرهای بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی زوجین هر دو صبح تا عصر و گاهی هم دیرتر مشغول کار و فعالیت در بیرون از منزل هستند و به دلیل خستگی پس از بازگشت به خانه دیگر توان صحبت با یکدیگر را مگر در موارد ضروری ندارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط گروه جامعه شناسی خانواده دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در شرایط فعلی جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی و اشتغال بیش از حد زوجین میزان گفتگو میان آنان در طول شبانه روز به کمتر از 17 دقیقه می رسد.

این جامعه شناس در ادامه تاکید کرد: در مواردی نیز که فقط مرد مشغول به کار است باز هم مجبور است تا شب برای تامین هزینه های زندگی فعالیت کند و همین امر باعث می شود فضای خانه را خوابگاهی بداند که فقط محل استراحت است و در این شرایط کمتر حرف و صحبت خواهد داشت و ترجیح می دهد به جای گفتگو به استراحت بپردازد.

به گفته علیزاده با توجه به اینکه امکان اشتغال و فعالیت برای افراد تحصیلکرده بیش از سایرین است به همین دلیل آنها مدت زمانی بسیار اندکی را در خانه به سر می برند به طوری که میانگین گفتگو در میان زوجهای تحصیل کرده و متخصص در طول شبانه روز چند دقیقه بیشتر نیست.

کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه قواعد رفتاری خاصی برای زنان در تعاملاتشان مشخص نشده آنان در محیط کار تحت فشار عصبی هستند و در محیط کار و در مسیر رفت وآمد بیش از مردان در معرض استرس قرار دارند و همین موضوعات باعث می شود در محیط منزل حوصله و امکان گفتگو و صحبت را نداشته باشند.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:alef.ir