رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار با ابراز تردید نسبت احتمال آلودگی گوجه فرنگی و سیب زمینی در استان تهران، گفت: تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص اعلام نشده است.
 
حسین مهاجران در گفتگو با مهر با وجود احتمال هر نوع آلودگی برای محصولات کشاورزی به دلیل تماس با آب نهر و چاهها و خاک گفت: کاشت و رشد و نمو گوجه فرنگی و سیب زمینی به نوعی است که هرگونه آلودگی در آنها کاملا بارز می باشد ولی تا این زمان آثار آلودگی خاصی در این محصولات دیده و اعلام نشده است.

وی افزود: بدون استدلال و ارائه مدارک و نتایج محکم علمی انتشار بحث آلودگی محصولات کشاورزی تنها تضررنفع کشاورزان و مصرف کننده را همراه دارد.

مهاجران با اعلام اینکه انتشار آلودگی محصولات کشاورزی بدون نتایج آزمایشگاهی منجر به از بین رفتن زحمات و نفع هر دو سوی می شود، گفت : تولید و مصرف کننده در کشور نیازمند حمایت و پشتیبانی است.

این واکنش رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار به مطالب ارائه شده توسط سخنگوی شورای شهر تهران مبنی بر احتمال آلودگی گوجه فرنگی و سیب زمینی در میادین میوه وتره بار استان تهران است.

برداشت با کیفیت و سلامت از زمینهای تغذیه کننده از کود حیوانی درصد احتمالی آلودگی این محصولات را ضعیف می کند. مهاجران در این خصوص اظهار داشت : آلوده بودن کود حیوانی هیچ تردیدی وجود ندارد اما به لحاظ اینکه جذب خاک می شود، زمین نقش تصفیه کننده و از بین برنده میکروبها و ویروسها را دارد، ضمن اینکه این مطالب را کارشناسان خیلی بهتر و با استدلالهای علمی ثابت کرده اند.

به گفته وی، 134 حلقه چاه عمیق زمینهای زیر کشت رباط کریم تا دشت ورامین را تحت آبیاری قرار می دهد که شاید موضوع آلودگی عنوان شده در خصوص آبهای شهرهای فیروزآباد و صالح آباد باشد که انواع صیفی جات در این مناطق یعنی از حاشیه ورامین تا رباط کریم تولید می شود.

وی در ادامه تصریح کرد:‌ صدها حلقه چاه در این مناطق وجود دارد و کشاورزان حتی آب مصرفی خود را از این چاه ها برداشت می کنند و البته شاید موضوع آلودگی عنوان شده مربوط به منطقه ای خاص باشد که در آن صورت بهتر است این موضوع را منابع طبیعی پیگیری کند.

مهاجران با تصریح بر اینکه گوجه فرنگی، کدو و بادمجان جزو صیفی جات به شمار می روند و همه اینها نیز با کود رشد و تغذیه می کنند، گفت: آلودگی این نوع تولیدات کشاورزی به معنای آلودگی انواع کودهای مرغی و گوسفندی است که در خصوص صحت آن این ریشه در اصل دیگر دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وتره بار درباره سیب زمینی نیز گفت: یکی از امتیازات این گونه محصول نسبت به سایر تولیدات آن است که آلودگی وارد لایه اصلی محصول نمی شود.
 
 
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
 
www.seemorgh.com/news
 
منبع:mehrnews.com