پس از چند روز از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در کلینیک پزشکی «سینا اطهر» که جان ۱۹ نفر را گرفت، مقامات شهرداری و شورای شهر تهران، آمارهایی را بازگو کردند که هر لحظه ممکن است، بیمارستان‌ها که مکانی امن برای بیماران به‌حساب می‌آیند، در یک قدمی تکرار فاجعه «سینا اطهر» قرار بگیرند

50 بیمارستان مشابه کلینیک سینا اطهر در تهران

همان‌طور که منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آنها را دلیل وقوع حادثه عنوان کرده بود و این موضوع را زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران تایید کرده و درباره علت این حادثه گفته است: «سیم‌کشی غیراصولی در مجموعه و دپوی نامناسب سیلندرهای اکسیژن از دلایل حادثه حریق در کلینیک سینا مهر بوده است».

ظاهرا در این رابطه ۱۲ نفر بازداشت شده‌اند، این خبر را جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ تایید می‌کند و می‌گوید: «از این تعداد ۱۰ نفر مرد و ۲ نفر زن هستند. تحقیقات پلیس در این زمینه همچنان ادامه دارد». طبق شواهد بازداشت شدگان شامل افراد هیات مدیره، مدیرعامل و سهام‌داران و مسئول تاسیسات ساختمان هستند. اما با وجود این حادثه، سوالی که مطرح می‌شود این است که تهران تا چه اندازه آماده بروز فاجعه‌های دیگری همچون پلاسکو و کلینیک سینا اطهر است؟‌ که در این گزارش به پاسخ آن خواهیم رسید.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال می‌گوید: پس از حادثه ساختمان پلاسکو 33‌هزار ساختمان ناایمن شناسایی شدند که تنها 200 ساختمان ایمن شده است و 3‌هزار ساختمان هم در مسیر ایمن سازی قرار دارند اما 29‌هزار ساختمان هیچ‌اقدامی انجام نداده‌اند. محسن هاشمی، همچنین افزود: مردم باید بدانند که آیا ساختمانی که قصد ورود به آن را دارند ایمن هست یا خیر. برای کلینیک سینا چهار دستگاه متولی بوده‌اند؛ وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت کار و مالک مسئولیت‌هایی داشته‌اند که باید هر کدام پاسخگوی عملکردشان باشند. همچنین رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفته است: «شهر تهران 50 بیمارستان قدیمی دارد که بیش از 50 سال عمر دارند و فاقد شرایط ایمنی استاندارد هستند».

او دلیل بازگو نکردن نام این بیمارستان‌ها را «ملاحظات» عنوان کرد و افزود: متاسفانه ملاحظاتی وجود دارد که نمی‌توانیم اسامی آنها را اعلام کنیم، زیرا معرفی آنها وضع را بدتر می‌کند و موجب تشویش اذهان مردم می‌شود». به گفته او هر وقت که اجازه دهند ما اسامی آنها را اعلام می کنیم. وی همچنین به این امر نیز اشاره کرده: «بیمارستان‌های زیادی مشکل سازه دارند، ولی ظاهرا از نگاه کسانی که نمی‌خواهند این بیمارستان‌ها معرفی شوند، هزینه حادثه کمتر از جان باختن مردم است.»

خلأهای قانونی دست شهرداری را بسته است

نه تنها بیمارستان‌ها بلکه تعداد زیادی از ساختمان‌های پایتخت ایران نیز از ایمنی کافی برخوردار نیستند. شهرداری و آتش نشانی تهران چندی پیش اعلام کردند که 34 تا 35‌هزار ساختمان ناایمن در تهران وجود دارد که سه‌هزار ساختمان را برج‌های بلند مرتبه تشکیل می‌دهند. در تاریخ تیرماه 98، لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلند مرتبه و پرخطر شهر تهران و رفع خطر احتمالی در شورا مورد بررسی قرار گرفت، اما کلیات این لایحه به‌دلیل همپوشانی با یک مصوبه دیگر رد شد، اما در ابتدای امسال شورای شهر تهران، مصوبه‌ای در رابطه با مسائل ایمنی و دسترسی آتش نشانان و اورژانس به ساختمان‌های تجاری و درمانی مورد بررسی قرار داد تا به مکان‌هایی که دارای مواد آتش‌زا، کپسول‌های اکسیژن و محل تجمع شهروندان است، اقدامات کارشناسانه‌تری نسبت گذشته صورت بگیرد.

طبق این مصوبه این ساختمان‌ها نباید در مسیرهای باریک و تنگ واقع شوند که در صورت بروز حادثه خدمات‌دهی سریع به آنها با تاخیر انجام نشود. با این حال پیروز حناچی، شهردار تهران مهمترین دلیل عدم بازسازی این ساختمان‌ها را موانع حقوقی و قانونی عنوان می‌کند که از شهرداری در این رابطه پشتیبانی صورت نمی‌گیرد. او همچنین معتقد است که بر اساس قانون از بافت مسکونی می‌توان برای مطب استفاده کرد اما آیا می‌توان از این بافت مسکونی استفاده تجاری پزشکی کرد؟ سازمان آتش‌نشانی سه اخطاریه از نظر ایمنی به مالک کلینیک سینا اطهر ابلاغ کرده است و یک اخطاریه نیز در مورد ماده 100 این ساختمان بوده است.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه آرمان

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X