زلزله بعدازظهر شنبه در استان تهران روز گذشته شایعات فراوانی را در برخی محافل رسانه‌ای مانند سایت‌های خبری به دنبال داشت مبنی بر اینکه...
 

به نقل از جهان نيوز ، زلزله بعدازظهر شنبه در استان تهران روز گذشته شایعات فراوانی را در برخی محافل رسانه‌ای مانند سایت‌های خبری به دنبال داشت مبنی بر اینکه لرزش 4 ریشتری پایتخت بر اثر وقوع زلزله طبیعی نبوده است بلکه ناشی از انفجارات زیرزمینی است.

درخصوص احتمال صحت این شایعه با محمود فاطمی، رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید:

*آقای فاطمی بسیاری از سایت‌های خبری روز گذشته اعلام کرده‌اند که مراکز لرزه‌نگاری جهانی از جمله مؤسسات پژوهشی و لرزه‌‌نگاری آمریکا زلزله روز گذشته تهران را ثبت نکرده‌اند و به این دلیل شایع شده است که وقوع زلزله اخیر بر اثر انفجارات زیرزمینی بوده است نظر شما در این زمینه چیست؟

زلزله بعدازظهر شنبه در تهران توسط دستگاه‌های زلزله‌نگاری شبکه لرزه‌نگاری کشور و شبکه لرزه‌نگاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی ثبت شده است ضمن اینکه پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در مورد آن تحقیق کردند و شبکه شتاب‌نگاری ایستگاه شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نیز رکوردهای لرزه را ثبت کرده و بر روی سایت خبری خود گذاشته است اما اینکه این زمین‌لرزه در مؤسسات لرزه‌نگاری دنیا ثبت نشده باید گفت کشورهایی مانند آمریکا در ایران ایستگاه حساس زلزله ندارند، بنابراین زمین‌لرزه‌های ضعیف که عمق کمی دارند را نمی‌توانند ثبت کنند و زمین‌لرزه‌های بزرگ در ایران را توسط ایستگاه‌های خود در کشورهای ترکیه و پاکستان می‌توانند ثبت کنند، بنابراین خیلی طبیعی است که این زمین‌لرزه را نمی‌توانند ثبت کنند. از سویی دیگر این زمین‌لرزه در گسل ری بوده که نشان می‌دهد این زمین‌لرزه طبیعی بوده است.

*آیا دستگاه‌های لرزه‌نگاری لرزش‌های غیرطبیعی زمین را هم ثبت می‌کند؟

بله. اغلب تکان‌های زمین بر اثر انفجار معادن که در اطراف شهرهایی مانند تهران هم زیاد است در لرزه‌نگاری‌ها ثبت می‌شود اما نوع لرزش‌های غیرطبیعی و طبیعی بسیار متفاوت است، به طوری که اغلب لرزش‌های غیرطبیعی که بر اثر انفجار در معادن صورت می‌گیرد موج خاصی دارد اما لرزش‌های طبیعی مانند زلزله‌ اخیر تهران بر اثر آزاد شدن انرژی از درون زمین است که ارتعاش دارد و افرادی که در ساختمان‌های بلند بودند به طور کامل آن را احساس کردند.

*آیا تاکنون زمین‌لرزه غیرطبیعی که منشائی‌ ایی غیر از انفجار معادن باشد مانند انفجارات زیرزمینی در کشور ثبت شده است؟

خیر به هیچ‌وجه، معمولاً این شایعه‌ها جهت‌دار هستند وگرنه تا به حال چنین چیزی در کشور سابقه نداشته و در هیچ مرکزی هم زمین‌لرزه غیرطبیعی بر اثر انفجارات زمینی ثبت نشده است.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:jahannews.com