تفاهم برای واردات ۵۰ میلیون دُز واکسن چینی
رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و چين ضمن ارائه توضيحاتي درباره علل تسريع در واردات واکسن کرونا از چين در دولت سيزدهم، از تفاهم براي واردات ۴۰ تا ۵۰ ميليون دوز واکسن کرونا از چين در دوماه آينده خبر داد.

دلایل تسریع واردات واکسن کرونا در هفته‌های اخیر


مجيدرضا حريري درباره علل افزايش سرعت واردات واکسن کرونا در دولت سيزدهم اظهار داشت: روند واردات واکسن کرونا از ارديبهشت‌ماه آغاز شد و تا به امروز ادامه پيدا کرده است اما تسريع در واردات واکسن کرونا از چين، دو علت عمده مي‌تواند داشته باشد که يکي از آن‌ها، افزايش هماهنگي بين همه دستگاه‌ها در دولت سيزدهم است که شايد در دولت قبلي به دليل اختلاف ديدگاه‌هاي سياسي بين دولت مستقر و ساير نهادها، به اين صورت وجود نداشت. در دولت گذشته ميان وزارتخانه‌ها هماهنگي لازم نبود و وزارت بهداشت در مسائل مختلف به موقع عمل نمي‌کرد.

وي ادامه داد: دوم آن‌که وعده‌هايي درباره واکسن کروناي توليد داخل داده شده بود که مشخص شد در مدتِ کوتاه اعلام شده، تحقق نمي‌يابد و بنابراين بلافاصله برنامه‌ريزي براي افزايش واردات واکسن کرونا صورت گرفت.

حريري افزود: نکته قابل توجهي که وجود دارد اين است که تا پيش از اين، هر کشوري که واکسن کرونا مي‌ساخت، ابتدا تزريق واکسن به شهروندان خود را در اولويت قرار مي‌داد و از صادرات حجم انبوه واکسن امتناع مي‌کرد اما اکنون کشورهاي سازنده واکسن کرونا در جهان، نيازهاي داخلي خود را به حد زيادي برآورده کردند و بنابراين ميزان بيشتري از واکسن را در اختيار کشورهاي متقاضي قرار مي‌دهند.

وي با تأکيد بر لزوم پرهيز از تبديل واکسن کرونا به ابزار سياسي گفت: مسائلي مانند بهداشت عمومي هرچه از سياست فاصله بگيرد نتايج بهتري براي مردم دارد. ما بايد از تلاش‌هايي که براي توليد و واردات واکسن کرونا تاکنون صورت گرفته تقدير کنيم؛ اما هماهنگي‌هاي مختلفي که در سطوح مختلف سياسي در دولت سيزدهم ايجاد شده، واردات واکسن را تسهيل کرده است.

وي با بيان اين‌که سفارت ايران در پکن از اواسط زمستان سال گذشته درگير تأمين واکسن کرونا از چين بوده است، گفت: بر اساس توافقات اوليه با چين، در مجموع 90 ميليون دوز واکسن کرونا از اين کشور وارد خواهد شد که تا الان حدود 40 ميليون دوز آن وارد شده و تا يکي – دو ماه آينده 40 تا 50 ميليون دوز واکسن از چين وارد مي‌شود و هفتگي 5 ميليون دوز واکسن کرونا در حال ورود به کشور است.

رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و چين با بيان اينکه تمام واکسن‌هاي وارداتي از چين تاکنون توسط هلال احمر وارد شده است، خاطرنشان کرد: از زماني که اقدام به خريد واکسن کرونا مي‌شود تا زماني که واکسن کرونا وارد کشور شود تقريباً دو هفته طول مي‌کشد اما پيش از آن مذاکرات و هماهنگي‌هاي بسياري انجام مي‌شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com