كامران دانشجو وزيرعلوم، تحقيقات وفناوری با حضور در يك برنامه تلويزيونی گفت :دانشگاه و دانشجو بايد در زمينه های علمی، فرهنگی، اجتماعی وسياسی فعال باشد زيرا انفعال دانشگاه و دانشجو به ضرر مردم و جامعه خواهد بود.
 

به نقل از عصر ايران ، وزیر علوم گفت: به این جمع‌بندی رسیدیم آماده شدن بستر اجرای قانون حذف كنكور تا سال 93 طول خواهد كشید، لذا مقرر شد از مجلس تقاضا كنیم تا 1393به ما مهلت دهند.

كامران دانشجو وزیرعلوم، تحقیقات وفناوری با حضور در یك برنامه تلویزیونی گفت :دانشگاه و دانشجو باید در زمینه های علمی، فرهنگی، اجتماعی وسیاسی فعال باشد زیرا انفعال دانشگاه و دانشجو به ضرر مردم و جامعه خواهد بود.

دانشجو با بیان اینكه دانشجویان قشر فرهیخته جامعه هستند، اولین شاخص فرهیختگی را عالم بودن عنوان كرد و گفت: اخلاق مدار بودن، قانون مداری، مهم دانستن حق و حقوق دیگران ونقادی و نقد پذیری از دیگر شاخص‌های فرهیختگی است همچنین فرهیختگی یك سری شاخص های سلبی هم دارد ازجمله اینكه : دانشجو پرخاشگر و بی تحمل نباشد و بتواند حرف دیگران را گوش كند كه چنین دانشجوی فرهیخته ای می تواند مدعی الگوسازی برای جامعه باشد.

وی با بیان اینكه اخلاق و فرهنگ از اصول اصلی انقلاب و در راستای نهضت انبیا است، گفت:ایجاد فضای نقد سالم و در چارچوب مقررات دانشگاه مورد تاكید وزارت علوم است
وزیر علوم گفت: نقد و نظریه‌پردازی مورد حمایت و احترام است ولی باید به مرزهای قانونی توجه داشت و مشخص است هیچ نظامی بحث‌ براندازی را تحمل نمی‌كند به خصوص در نظام جمهوری اسلامی كه حفظ آن واجب است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاهیان ما شاخص‌های فرهیختگی را دارا هستند و در مسیر انقلاب و نظام بوده و برای استحكام و پایداری آن تلاش می‌كنند.

وی اظهار داشت: در دانشگاه نظام جمهوری اسلامی بال علم را با ایمان همراه می‌كنیم و در این مسیر نباید علم و ایمان را در مقابل هم قرار داد تفاوت ما با كشورهای دیگر این است كه ما عالم ملكوتی می‌خواهیم و اگر عالم ملكوتی می‌خواهیم علاوه بر اینكه علم را باید در بالاترین سطح داشته باشیم باید ایمان را نیز داشته باشیم.

وزیر علوم با تاكید بر اینكه ‌بورسیه‌ها در كشور باید هدفمند شود، در خصوص بحث بورسیه دانشجو توسط صنایع كشور گفت: بورسیه دانشجویان توسط صنایع بحث خوبی است كه این موضوع در حال پیگیری است و مباحثی مانند اینكه صنایع در دانشگاه‌های ما مراكز پژوهشی ایجاد كنند نیز در دست بررسی است، مانند رابطه دانشگاه‌های علوم پزشكی با بیمارستانها كه طی آن روابط شكلی به ارگانیك تبدیل شده است كه این موضوع باید در وزارت علوم نیز اجرا شود، در واقع مراكزی دانشجو را برای یك صنعت خاص بورسیه كنند.

وزیر علوم تصریح كرد: در دانشگاه‌ها بر روی مباحثی همچون مقالات ISI، ثبت اختراعات و غیره توجه وجود دارد اما به بحث كاربردی كمتر توجه می‌شود، اگر چه ما باید در مرزهای دانش حركت كنیم اما در حوزه كاربرد نیز وارد شویم و باید بین این دو تعادل برقرار شود و گرنه ما به سمتی می‌رویم كه مشكلات آن سوی مرزها را حل كنیم. در حالی كه در مسیر رشد علم باید بتوان گره‌هایی از مملكت را حل كرد.

وی با بیان اینكه طبق قانون مجلس كنكور باید تا سال90 حذف شود، اظهار كرد: طی برگزاری جلساتی در كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و همچنین بررسی‌های كارگروه كنكور، وزارت آموزش و پرورش توضیح داد كه به دلیل فراهم نبودن بستر لازم و عدم امكان برگزاری امتحانات نهایی و به صورت سراسری در برخی مقاطع، تا سال 90 تنها یكسری از اقدامات جهت حذف كنكور انجام می‌شود و برای اجرای كامل این قانون زمان بیشتری نیاز دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به این جمع‌بندی رسیدیم آماده شدن بستر اجرای این قانون تا سال 93 طول خواهد كشید لذا مقرر شد از مجلس تقاضا كنیم تا 1393به ما مهلت دهند البته باید برنامه اجرایی و زمان بندی را به كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دهیم تا بر روی آن بحث شود.


وی در ادامه با توجه سوال مجری برنامه تلویزونی گفت: در موضوع كنكور استرس زیادی وجود دارد برای برگزاری راه حل‌های مختلفی می‌توان مطرح كرد مانند تاثیر نتایج پایه‌های دوم و سوم دبیرستان، درنتیجه آزمون كه البته این موضوع باعث می‌شود استرس وارد دوران دبیرستان شود.

وی در ادامه افزود: یك روش دیگر كه می‌توان مطرح كرد و نظر شخصی است كه تاكنون مورد بررسی كارشناسی قرار نگرفته این است كه برای كاهش استرس داوطلبان كنكور به جای سالی یكبار، سالی چند بار یا به‌صورت فصلی برگزار شود اما این موضوع نیازمند بررسی بیشتر و در عین حال قانون مصوب مجلس است.

دانشجو در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینكه دانشگاه‌های آزاد و دولتی را نباید در تقابل با یكدیگر دانست گفت: این مراكز دو بال هستند كه نظارت باید بر روی هر دوی آنها صورت بگیرد.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:asriran.com