رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مجلس خواهان اجرای طرح تغییر ساعت مدارس از اردیبهشت سال 89 است گفت: در صورت پافشاری شورای عالی ترافیک برای اجرای این طرح، مجلس قطعا وارد موضوع شده و مانع اجرای آن می شود.
 
علی کریمی فیروزجانی در گفتگو با مهر دلایل مخالفت مجلس شورای اسلامی با طرح تغییر ساعت کار مدارس را تشریح کرد و گفت: مسئولان آموزش و پرورش خواستار اجرای این طرح از اردیبهشت ماه به شکل آزمایشی تا اول خرداد شوند سپس آن را ارزیابی کنند که اگر مثبت بود در آغاز سال تحصیلی آینده اجرا شود در غیر این صورت باید اصلاح شود.

این نماینده مجلس افزود: هم اکنون تغییر ساعت می تواند آسیبهای جدی را به آنها وارد کند که در نقطه اول متوجه دانش آموزان می شود چرا که بسیاری از آنها با سرویس رفت و آمد نمی کنند و والدینشان آنها را به مدرسه می برند و اگر پدر و مادر دانش آموز بخواهند ساعت 7:30 در محل کارشان باشند و دانش آموز ساعت 8:30 به مدرسه برود آن یک ساعت را در کجا سپری کند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است والدین این دسته از دانش آموزان در زمینه جابه جایی فرزندشان آن هم در اواسط سال تحصیلی دچار مشکل می شوند.

ساعت کار مدارس نوبت دوم به 20 شب کشیده می شود

کریمی فیروزجانی دومین علت مخالفت اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با این طرح را عدم برنامه ریزی شورای عالی ترافیک برای مدارس نوبت دوم دانست و گفت: اگر قرار باشد این طرح اجرا شود، مدارس نوبت دوم باید ساعت کار خود را از 14 شروع کنند بدین ترتیب ساعت کار مدرسه تا 20 شب کشیده می شود و این مسئله، تبعات فرهنگی و اجتماعی برای دانش آموزان دارد ضمن اینکه پلیس توانایی ایجاد امنیت را نخواهد داشت.

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی افزود: درباره دانش آموزان این مدارس نیز در فصل زمستان مشکل جابجایی دانش آموزان به وجود می آید که برای آن برنامه ریزی نشده است.

تغذیه و ناهار دانش آموزان

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل تغذیه و ناهار دانش آموزان در نوبت صبح نیز یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش با اجرای طرح تغییر ساعت کار است، اظهار کرد: هم اکنون آموزش و پرورش نمی تواند چه از لحاظ مالی و چه اجرایی ناهار و تغذیه دانش آموزان نوبت صبح را تامین کند.

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از همه مهمتر خانواده هایی را داریم که یکی از والدین یا هر دو آنها کارمند هستند و با اجرای این طرح با مشکل جدی روبرو می شوند.

کریمی فیروزجانی اظهار کرد: اگرچه شورای عالی ترافیک و وزارت کشور معتقدند با اجرای این طرح 12 درصد از ترافیک کاهش می یابد اما هزینه های اجتماعی دیگری دارد و معتقدیم که هم اکنون اجرای این طرح به مصلحت نیست.

تعجب از سخنان دبیر شورای عالی ترافیک 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اظهار تعجب از سخنان "سعید لطفی زاده" دبیر شورای عالی ترافیک مبنی بر اجرای این طرح در دوم آذرماه گفت: تعجب من از این بابت است که سه شنبه هفته گذشته ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات با حضور وی توافق کردیم که این طرح دوباره بررسی شود و ارجاع دادیم که مرکز پژوهشهای مجلس به همراه وزارت کشور ظرف یک هفته از شهروندان تهرانی نظرخواهی کنند تا ببنیم چند درصد خانواده ها موافق آن هستند و بعد تصمیم بگیریم.

این درحالی است که لطفی زاده روز گذشته عنوان کرده بود که طرح تغییر ساعت کار ادارات و مدارس قطعا در دوم آذر ماه اجرا خواهد شد.

به گفته کریمی فیروزجانی طبق توافقات صورت گرفته نظرسنجی از شهروندان تهرانی باید از امروز صورت می گرفت.

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر ببینیم که اعضای شورای عالی ترافیک روی اجرای طرح اصرار دارند مجلس بر این موضوع ورود پیدا خواهد کرد چون از هم اکنون پیدا است که اختلالات زیادی در شهر تهران ایجاد می شود.

تغییر ساعت کار مدارس بدون اعمال نظر آموزش و پرورش است

کریمی فیروزجانی با بیان اینکه مسئولان آموزش و پرورش عنوان می کنند به نظر آنها در جلسات مختلف شورای عالی ترافیک توجه نشده، تصریح کرد: هر چند آموزش و پرورش عضو شورای عالی ترافیک نیست ولی اگر قرار است برای آموزش و پرورش تصمیم بگیرند باید نظر آنها برایشان شرط باشد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین مصوبه ای درباره تغییر ساعت کار مدارس داریم که شورای عالی آموزش و پرورش باید درباره آن تصمیم بگیرد نه شورای عالی ترافیک که این موضوع نیز در خور توجه است.

بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک، ساعت کار بانکها از ساعت 7 تا 15، ساعت کار ادارات دولتی 7:30 تا 15:30، ساعت آغاز به کار مدارس و دانشگاه‌ها 8 تا 8:30 و ساعت پایان کار 13 تا 15 خواهد بود. همچنین ساعت کار صنوف نیز از ساعت 9:30 تا 16 تعیین شده است.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com