با اعمال محدوديت‌های اينترنتی در کشور، دانلود فيلم و فايل‌های مالتی مديا با مشکلات گوناگونی روبه‌رو شده است.
 
به گزارش عصر ایران، از دو روز گذشته، بسیاری از کاربران اینترنت شاهد کاهش بی‌سابقه سرعت باز شدن صفحات سایت‌های مختلف هستند. در این میان، دانلود فیلم نیز به سختی انجام و گاه غیر ممکن می‌شود. فایل‌های فلش نیز ـ که عمدتا آگهی‌های اینترنتی را شامل می‌شوند ـ اساسا باز نمی‌شوند و فایل‌های فلشی که هم اکنون دیده می‌شدند از cache رایانه‌ها نمایش داده می‌شوند که در صورت باک شدن cache، آنها نیز غیر فعال می‌گردند!

البته این مشکل مربوط به سایت‌های ایرانی است که سرور (
server) آنها در خارج کشور قرار دارد. در واقع محدودیت‌های جدید اعمال شده روی شبکه اینترنت ناظر بر تبادل ترافیک خارج به داخل است و سایت‌هایی که سرور آنها در داخل کشور قرار دارد، فعلا این مشکلات را ندارند.

هم اکنون سرورهای بیشتر سایت‌های ایران در خارج کشور قرار دارند که علت این امر علاوه بر کیفیت بهتر پهنای باند دیتاسنترهای خارجی، مربوط به قیمت‌هاست به‌طوری که سرورهای خارجی 5 تا 10 برابر ارزان تر از سرورهای داخلی هستند و کسی هم به این گرانفروشی آشکار پهنای باند توسط مخابرات رسیدگی نمی‌کند!

مشکل ایجاد شده در اینترنت کشور به گونه‌ای است که با دور زدن سیستم مخابراتی داخلی با فیلترشکن‌ها یا استفاده از پورت (
https) مشکلاتی مانند عدم نمایش فایل‌های مالتی مدیا برطرف می‌شود.

به علاوه در خارج از کشور نیز سایت‌های ایرانی بدون مشکلات پیش گفته قابل مشاهده‌اند و همه اینها شواهدی است که نشان می‌دهد، مشکل در سیستم مخابراتی داخل کشور است. پیش‌بینی می‌شود این وضعیت در چند روز آینده مرتفع شده، اوضاع عادی شود.
 
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:asriran.com