آخرين آمار مبتلايان به بيماری HIV/AIDS در كشور از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام شد. بيشترين موارد ابتلا به ايدز استفاده از وسايل تزريق مشترك توسط معتادان است.
 

به گزارش ایسنا، براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور تا اول مهر 88 در مجموع 20 هزار و 130 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS ( افرادی كه ویروس این بیماری وارد بدنشان شده است)، در كشور شناسایی شده‌اند كه از این تعداد تاكنون 2097 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و سه هزار و 409 نفر نیز فوت كرده اند.

علل ابتلا به
HIV در بین كل مواردی كه از سال 1365 تاكنون در كشور به ثبت رسیده اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترك در مصرف كنندگان مواد (8/69 درصد) رابطه جنسی (5/8 درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (2/1 درصد) و انتقال از مادر به كودك (6/0 درصد) بوده است.

راه انتقال در 9/19 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

در مقایسه این آمار با مواردی كه ابتلای آنان در سال 1387 گزارش شده است، اعتیاد تزیریقی 6/76 درصد، رابطه جنسی 3/13 درصد، انتقال از مادر مبتلا به كودك 8/0 درصد را تشكیل داده است، در 3/9 درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

93 درصد از مجموع مبتلایان به
HIV/AIDS در كشور را مردان و هفت درصد را نیز زنان تشكیل می‌دهند.

 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir