فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از فعالیت پلیس فضای اطلاعات به منظور مقابله با جرایم اینترنتی در آینده‌‌ای نزدیك خبر داد.
 
  به گزارش فارس ، اسماعیل احمدی‌مقدم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به ناپیدا شدن جرایم و وقوع جرم از طریق بستر‌های مجازی پلیس فضای اطلاعات به منظور مقابله با جرایم اینترنتی به زودی فعالیت خود را آغاز می‌كند.

وی با اشاره به فراهم شدن ساز و كارهای لازم برای راه‌اندازی پلیس فضای اطلاعات تصریح كرد: با توجه به وقوع جرایم در فضا‌های اینترنتی نیروی انتظامی باید قابلیت‌های خود را به منظور مقابله با این نوع جرایم افزایش دهد چراكه این فضاها نیز نیاز به امنیت دارند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام‌های تروریستی گروه‌های منافق بیان داشت: بدون شك اقبال مردم به نظام موجب تشدید فعالیت‌ گروهك‌‌های تروریستی در خاك كشور می‌شود.

احمدی‌مقدم خاطرنشان كرد: متاسفانه اقدامات تروریستی تنها سالی یك یا دو بار آنهم در مرزهای شرقی كشور انجام می‌شود، كه به دلیل ماهیت‌شان انعكاس شدیدی در كشورهای مختلف دارد.
وی با بیان اینكه به جز شاخص حوادث ترورویستی سایر شاخص‌ها در مرز‌های شرق كشور رو به بهبود است، ادامه داد: با توجه به اینكه این اقدامات در مرز‌های بین سه كشور ایران، پاكستان و افغانستان صورت می‌گیرد مذاكراتی با سران كشور پاكستان انجام شده است كه انتظار می‌رود نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه حركت ناجا در برنامه پنجم توسعه بر مبنای پژوهش‌های علمی و تغییر كفه ترازوی نرم‌افزاری است، گفت: در گذشته حضور ناجا حضوری سخت‌افزاری بود، اما در برنامه پنجم توسعه این حركت به تدریج ناپیدا و نا محسوس شده و جای خود را به حضور نرم‌افزاری خواهد داد.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه نیروی انتظامی باید با اتكا به اقدامات اجتماعی، افزایش آگاهی مردم مشاركت‌‌های اجتماعی را تقویت كند، افزود: نظارت مردم بر فعالیت‌‌های نیروی انتظامی، استفاده از فناوری‌های جدید و تقویت و اشراف اطلاعاتی باید به اجرای بهتر قوانین و تمكین مردم در حوزه قانونگرایی بینجامد.
وی ادامه داد: نیروی انتظامی در برنامه چهارم گام‌های بلندی در این زمینه برداشته است كه در برنامه پنجم نیز به سرعت انجام خواهد شد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه خاطرنشان ساخت: نیروی انتظامی در 20 سال گذشته افزایش كمی قابل توجهی نداشته، در حالی كه كشور در همه شاخص‌ها بین 5/1 تا 3 برابر توسعه داشته است كه این امر موجب افزایش نیازهای امنیتی شده است.
احمدی‌مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به كاهش میزان تصادف با آموزش‌های ارائه شده بیان داشت: امروز اكثر تصادفات و تخلفات رانندگی مربوط به خودروهای فرسوده است، چراكه ماشین‌های گران قیمت و با عمر كمتر از 5 سال با حجم بیش از 60 درصد تنها 10 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند و خودروهای فرسوده بیش از 50 درصد تصادفات را موجب می‌شوند.

وی خروج خودروهای فرسوده و بهبود حمل و نقل عمومی را از راهكارهای موثر در كاهش میزان تصادفات دانست افزود: متاسفانه نرخ‌ جریمه بازدارندگی موثر در جلوگیری از تخلفات را ندارند كه می‌طلبد با فرهنگ‌‌سازی میزان تخلفات را كاهش داد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش موثر ترمز، كمربند و بدنه خوب و قوی در كاهش میزان تلفات جاده‌ای بیان داشت: ما از عملكرد شركت‌های خودرو ساز در این زمینه راضی نیستیم، اما این شركت‌ها در چند سال اخیر زیر فشار قانون و پلیس اقدامات موثری انجام داد‌ه‌اند كه كافی نیست.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:farsnews.com