همه چيز از يک خبر يا شايد بتوان گفت از يک شايعه شروع شد. خبر اين بود که سازمان بهشت زهرا و کارکنان آن از جمله غسالها از...

 

همه چیز از یک خبر یا شاید بتوان گفت از یک شایعه شروع شد. خبر این بود که سازمان بهشت زهرا وکارکنان آن از جمله غسالها از پذیرفتن و شستشو و کفن و دفن اجساد کشته شدگان بیماری آنفلوانزای نوع A یا همان آنفلوانزای خوکی به دلیل واگیردار بودن این بیماری و ترس از ابتلا به این بیماری اجتناب می کنند.
خبرنگاری در یکی از رسانه ها با ادعای چنین امری و شاهد آوردن از یک مورد جسدی که از سوی کارکنان بهشت زهرا برای شستشو و غسل و کفن و دفن پذیرفته نشده بود، اولین بار به طور رسمی به این شایعه جنبه رسانه ای بخشید و منجر به توضیح و تکذیب و گاهی توجیه هایی در این خصوص از سوی مسؤولین ذی ربط در سازمان بهشت زهرا گردید. به هر حال موضوع این خبر یا شایعه هرچه باشد چون به نوعی به دغدغه های مردمی، آن هم در فصل شیوع آنفلوانزاهای فصلی و خوکی یعنی فصل پاییز و زمستان بر می گردد، لازم است تا بدان توجه جدی شده و از آموزشهای لازم به مردم در این خصوص در سطح رسانه ها غفلت نکنیم.
آنچه مشخص است اینکه طبق برآوردها حدود 150 تا 160 علت فوت وجود دارد که موضوع آن از سوی پزشکان بیمارستانها، مسؤولان سردخانه ها و یا پزشکی قانونی در جواز دفن اجساد نوشته می شود و بر طبق آن سازمان بهشت زهرا موظف است هر جسدی حتی اگر بدترین عفونتها را داشته باشد پذیرش کرده و در صورت ناتوانایی برای شستشو آنها را تیمم کرده و مراحل شرعی و قانونی کفن و دفن را برای خاکسپاری اجساد انجام دهد.
رئیس اداره قرنطینه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این خصوص می گوید: گاهی این باور غلط در مورد تمامی بیماریهای عفونی از جمله اجسادی که آنفلوانزای خوکی داشته اند وجود دارد که دست زدن به این اجساد هنگام نگهداری در سردخانه ها و یا شستشو و غسل آنها موجب ابتلای افراد مسؤول این کار از جمله کارکنان سردخانه ها و غسالها در قبرستانها به آن بیماریها می شود. در صورتی که باید این آموزش را به این افراد داد که در هر بیمارستان و قبرستانی فردی با عنوان کارشناس بهداشت محیط وجود دارد که این موارد را چک کرده و طبق دستورالعمل ها اقدام به خنثی سازی چنین مواردی می کند. ضمن اینکه در مورد آنفلوانزای خوکی به طور اخص باید به این عزیزان و عموم مردم یادآور شویم که این بیماری از طریق تنفس به سایر افراد منتقل می شود در حالی که اگر مرده ای پیدا شود که تنفس کند که دیگر جسد نیست تا او را به سردخانه ها و قبرستانها برای کفن و دفن ببرند.
دکتر سروش ادامه داد: در مورد بهشت زهرا هم با توجه به کارشناسان محیط با تجربه و شناخته شده ای که در آنجا در پست معاونت این سازمان قرار دارد ما به عنوان مسؤولان وزارت بهداشت شایعه نپذیرفتن و انجام نشدن امور کفن و دفن اجسادی که آنفلوانزای خوکی داشته اند را باور نمی کنیم.
وی برگزاری مرتب جلسات دبیرخانه ستاد آنفلوانزا دوشنبه هر هفته در وزارت بهداشت را یادآور شد و ادامه داد: در این جلسه مواردی از جمله این قبیل شایعات مطرح و تصمیمات لازم گرفته شده و به اطلاع مسؤولان ذی ربط و مردم رسانده می شود. در این جلسه نماینده ای نیز از شهرداری تهران هست که باز هم برای اطمینان کامل از صحت و سقم چنین گزارشهایی موارد مذکور به اطلاع وی خواهد رسید تا در صورتی که کارکنان بهشت زهرا در این زمینه توجیه نشده اند آموزشها و دستورالعمل های لازم به آنها نیز ابلاغ شود.

شدیداً تکذیب می کنیم!

همچنین در پی خبرهای رسیده در خصوص نپذیرفتن اجساد مبتلا به آنفلوانزای نوع A از سوی سازمان بهشت زهرا، مدیر روابط عمومی این سازمان ضمن رد این خبر به خبرنگار ما گفت: ما به شدت این شایعه را تکذیب می کنیم. حتی من از صبح دنبال آن خبرنگاری که چنین شایعه ای را مطرح کرده بودهستم، تا با تکذیب خبرش بتوانیم از خدشه ای که به باور عمومی مردم و احساسات کارکنان و غسالهای محترم و شریف بهشت زهرا وارد خواهد شد جلوگیری کنیم.
دانش پژوه افزود: مردم شریف باید بدانند بدتر از اجساد مبتلا به آنفلوانزای خوکی هم در بین اجساد وجود دارد که بیماریهای خاص و شدید عفونی داشته و فوت شده اند ولی غسالهای بهشت زهرا اقدامهای قانونی و شرعی خود را در مورد تک تک آنان انجام داده و می دهند چه رسد به اجساد مبتلا به آنفلوانزای خوکی که به نسبت آن اجساد از عفونت بسیار کمتری هم برخوردارند و تاکنون تنها دو مورد از این اجساد وجود داشته اند که در جواز دفن آنان این بیماری به عنوان علت فوتشان ذکر شده و به ما تحویل داده شده اند.
وی علل فوت افراد را 150 تا 160 نوع علت ذکر کرد و گفت: طبق قانون علل فوت در جوازهای دفن بیش از این موارد نیست و کارکنان سازمان بهشت زهرا در مورد تمامی این افراد اقدامهای قانونی و شرعی خود را انجام می دهند و حتی مواردی که منجر به سوختگی های شدید باشد و نتوان اجساد آنان را شست و غسل داد طبق دستور شرعی تیمم اعمال شده و سپس خاکسپاری می شوند.
 
 
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
 
www.seemorgh.com/news
 
منبع:qudsdaily.com