مدیركل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه اعزام دانشجو به سه كشور كانادا، آمریكا و انگلستان البته به استثای ایرلند ممنوع است، خاطر نشان كرد...

 
به گزارش همشهری‌ آنلاین ،  بیشترین آمار عدم بازگشت دانشجویان بورسیه مربوط به كشورهای كانادا و انگلیس است و اعزام دانشجو به كانادا، انگلیس و آمریكا ممنوع شد.

علی كابر متكان، مدیركل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آخرین وضعیت عدم بازگشت دانشجویان بورسیه  از افزایش نرخ وثیقه برای دانشجویان بورسیه خبر داد و گفت: بیشترین آمارعدم بازگشت دانشجویان بورسیه مربوط به كشورهای كانادا و انگلیس است.

دكتر متكان، با اشاره به آمار دانشجویان بورسیه مستنكف وزارت علوم از كشورهای مختلف، تصریح كرد: بیشترین عدم بازگشت مربوط به كشور كانادا است، چراكه این كشور نسبت به مابقی كشورها مهاجر پذیرتر است.

وی با بیان اینكه مشكلات مربوط به مستنكفین مربوط به دهه 70 است در خصوص دلایل این مساله، اظهاركرد: كشور كانادا به تعهدات خود نسبت به ما عمل نمی‌كرد و با وجود اینكه دولت ایران شهریه دانشجویانش را پرداخت می‌كرد ولی آنها به تعهدات خود عمل نمی‌كردند و دانشجویان را پس از فارغ‌التحصیلی جذب می‌كردند كه این موضوع خارج از تعهدات دیپلماتیك است.

وی افزود: دانشجویان اعزامی چند سال اخیر به علت عدم اتمام مدت زمان تحصیل هنوز به كشور بازنگشته‌اند، بنابراین آمار بازگشت و یا عدم بازگشت آنها مشخص نیست.

ممنوعیت اعزام دانشجو به كشورهای كانادا، آمریكا و انگلستان

وی با بیان اینكه اعزام دانشجو به سه كشور كانادا، آمریكا و انگلستان البته به استثای ایرلند ممنوع است، خاطر نشان كرد: در اعزام دانشجویان بیشتر وضعیت علمی دانشگاه مورد توجه قرار می‌گیرد نه قراردادها و روابط سیاسی.

افزایش نرخ وثیقه برای دانشجویان بورسیه

دكتر متكان با اشاره به میزان افزایش مبلغ وثیقه برای دانشجویان بورسیه، گفت: در حال حاضر بیشترین میزان وثیقه دریافتی از بورسیه‌ها مربوط به كشورهای سوئیس، استرالیا و دانمارك با وثیقه 200 و 180 میلیون تومان و كمترین مربوط به كشور هند با وثیقه 60 میلیون تومان است.

وی در خصوص برنامه‌های فرهنگی و علمی برای دانشجویان بورسیه خاطر نشان كرد: ارسال بسته‌های فرهنگی و برگزاری اردوهای فرهنگی از عمده كارهایی بوده است كه در طول 3 سال گذشته برای دانشجویان بورسیه انجام شده است.

وی با اشاره به برگزاری سمینارهای علمی توسط دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه و با حمایت رایزنان علمی با استانداردهای بین‌المللی، اظهار كرد: تا كنون سمینارهای علمی در كشورهای فرانسه، انگلیس و روسیه برگزار شده است و تا چند روز آینده هم در كشور هند سمیناری علمی برگزار می‌شود كه این سمینارها موجب تبادل علمی در میان دانشجویان بورسیه می‌شود.

تغییر شیوه ارزشیابی وضعیت تحصیلی دانشجویان بورسیه

وی با اشاره به نحوه جدید ارزشیابی وضعیت علمی و تحصیلی دانشجویان بورسیه، گفت: بر این اساس دانشگاهایی كه اعلام نیاز برای بورس كرده‌اند، می‌تواند شرایط و پیشرفت تحصیلی دانشجویان بورسیه خود را در طول سال مورد بررسی و پایش قرار دهد كه این طرح در سال گذشته در چند دانشگاه اجرا و از امسال به طور كامل اجرا خواهد شد.

دكتر متكان در خاتمه در خصوص تعداد رایزنان علمی وزارت علوم، گفت: ‌در خصوص اعزام رایزن علمی به كشورهای چین و آلمان درخواست‌هایی ارایه شده ولی هنوز از وزارت خارجه پاسخی دریافت نكرده‌ایم. 

 

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news 
منبع:hamshahrionline.ir