وزیر خارجه آمریکا با بیان این که دولت سوریه در درگیری‌های این کشور به امتیازهایی دست یافته است، این مسأله را تکذیب کرد که سیاست آمریکا در قبال سوریه شکست خورده است.
جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اظهار کرد: بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه جایگاه خود را تا حدودی بهبود بخشیده اما هنوز برنده نیست شرایط در بن بست قرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال شکست استراتژی آمریکا در سوریه گفت: هرگز این امر رخ نخواهد داد.

وی افزود: سیاست در سوریه بسیار دشوار است و من به هیچ وجه نمی‌خواهم راهی را برای عذرخواهی ایجاد کنم. اما ما می‌خواهیم که با سرعت بسیار پیشرفت‌هایی در این خصوص صورت بگیرد و ما به بهترین نحو در خصوص آن عمل کنیم.

در همین راستا وزیر خارجه آمریکا با تکذیب این که سیاست کشورش در قبال سوریه شکست خورده باشد، اذعان کرد که چالش‌های بسیاری در خصوص اوضاع در سوریه وجود دارد.

وی عنوان داشت: توافق پیرامون امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه در مسیر پیشرفت است. پیشرفت این توافق به کندی صورت می‌گیرد و آمریکا تلاش می‌کند تا روند آن را تسریع بخشد.

جان کری اظهار کرد: تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به سوریه به منزله اهرم فشاری بود که توانست مانعی را برای استفاده نظام سوریه از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم سوریه ایجاد کرد تا این سلاح‌ها به خارج از سوریه منتقل شود.

در عین حال وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد که با جیمز کلاپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا هم‌عقیده است که گفته بشار اسد از زمان دستیابی به توافقی برای امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه جایگاه خود را تقویت کرده است.

این مقام آمریکایی افزود: من شرایط را بسیار ساده برایتان توضیح می‌دهم؛ بشار اسد تاکنون پیروز نشده اما شکست نیز نخورده است.

جان کری خاطرنشان کرد: در شرایطی که مذاکرات در خصوص سوریه در حال جریان است، آمریکا در حال حاضر کمک‌های غیر کشنده به مخالفان سوری ارائه می‌دهد اما فعالیت‌های دیپلماتیک دشوار و سخت و کند است.

جان کری همچنین گفت که سخنان وی درباره اسرائیل در مونیخ سوءتعبیر شده و وی همواره با تحریم اسرائیل مخالف بوده است.

کری ادامه داد: سیاست‌های دولت اوباما تعهد کامل به امنیت اسرائیل است. اسرائیل باید متوجه باشد که ما همواره از نیازهای امنیتی‌اش حمایت می‌کنیم اما نباید هیچ کس از اظهارات ما سوء برداشت کند.

وزیر خارجه آمریکا درباره برنامه هایش برای آینده گفت که برنامه‌ای برای کاندیداتوری در انتخابات 2016 ندارد و وزارت خارجه آخرین ایستگاه وی در عرصه سیاسی است و قصد ندارد وارد عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2006 شود.گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir

مطالب پیشنهادی :
کلاهبرداری بزرگ در نیروی زمینی آمریکا
کمک روحانی به بیمارستان کلیمیان ایران
تلاش ضدایرانی در سفر به شش کشور
حد و مرز انتقاد پذیری دولت کجا است؟
فاجعه مسمومیت با منوکسید کربن
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
مستاجران هم وام می‌گیرند مستاجران هم وام می‌گیرند

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند

 
X