رایزنی قریب‌ الوقوع آمریکا و اسرائیل درباره ایران
​همزمان با وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین به منظور تصمیم گیری سیاسی کاخ سفید، مقامات دولت جو بایدن این هفته با رژیم صهیونیستی که از مخالفان سرسخت برجام است، رایزنی خواهند داشت

رایزنی مقامات دولت جو بایدن با رژیم صهیونیستی


تارنمای آمریکایی - صهیونیستی آکسیوس روز دوشنبه به وقت محلی درباره این مذاکرات مدعی شد: مقامات آمریکایی و اسرائیلی اعلام کردند که واشنگتن و تل آویو این هفته دور جدیدی از مذاکرات راهبردی را با تمرکز بر برنامه هسته ای ایران و  مقابله با فعالیت های منطقه ای آن برگزار خواهند کرد.

این گفتگوها همزمان با بن بست جدی در گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران بر سر احیای برجام انجام می شود.

این تارنمای آمریکایی – صهیونیستی مدعی شد: دولت بایدن اخیرا بحث درباره سناریویی را آغاز کرده که در چارچوب آن، توافق هسته ای احیا نمی شود. اسراییل درحال فشار بر کاخ سفید فشار است که در صورت عدم احیای برجام، بر سر یک "طرح B" با هم همکاری کنند.

ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی اواخر این هفته به واشنگتن می رود تا با جِیک سالیوان همتای آمریکایی اش دیدار کند. یک هیات متشکل از مقامات چند سازمان اسراییلی هم هولاتا را همراهی می کنند تا در نشست های گروه کاری راهبردی آمریکا- اسرائیل شرکت کنند.

آکسیوس در ادامه ادعاهایش با اشاره به گفتگوی تلفنی بایدن و بنت نوشت: جو بایدن روز یکشنبه با نفتالی بنت گفتگوی تلفنی داشت و درباره چالش های مشترک منطقه ای و جهانی با او رایزنی کرد که از جمله موضوعات مورد بحث تهدید ایران و نیروهای وابسته به آن در منطقه بود.

آکسیوس ادامه داد: بنت هم درباره درخواست ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی با بایدن صحبت کرد. وی سپس در بیانیه ای گفت: "اطمینان دارم جو بایدن که دوست واقعی اسراییل است و امنیت ما برایش مهم است، اجازه نخواهد داد که سپاه پاسداران از فهرست تروریستی حذف شود."

وی در تداوم هراس از نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد: اسرائیل موضع خود را مشخص کرده است: سپاه بزرگ ترین سازمان تروریستی در جهان است.

آکسیوس ادامه داد: بیانیه روز یکشنبه کاخ سفید هم می گوید که بایدن و بنت، رابطه دوستانه ای را ایجاد کرده اند که دو کشور را قادر می سازد به مواضعی مشترک در موضوعات دشوار دست یابند.

آمریکا و اسرائیل در روزهای اولیه دولت اوباما یک گروه کاری با نام «اوپال/عقیق» (به عبری «لشم») ایجاد کردند که  ریاست آن را مشاوران امنیت ملی هر دو طرف بر عهده داشته اند.

این گروه  در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برای بحث در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای و هماهنگی کارزار  «فشار حداکثری» تشکیل شد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir