اقدام ناگهانی آمریکا علیه ایران با واژه «سایبری»
وزارت خزانه‌ داری آمریکا ۱۰ فرد و دو نهاد ایرانی را به اتهام انجام حملات سایبری به فهرست تحریم‌های خود افزود

تحریم ۱۰ فرد و دو نهاد ایرانی به اتهام انجام حملات سایبری توسط امریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در بیانیه ای ادعا کرد دفتر کنترل دارایی های خارجی این وزارتخانه ۱۰ فرد و دو نهاد ایرانی را به دلیل نقش  آنها در اقدامات مخرب سایبری از جمله فعالیت باج افزاری تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این نیز همزمان با اتهام زنی های بی پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمله سایبری به آلبانی اعلام کرد که وزیر و وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرده است.

بر اساس اعلام دیروز وزارت خزانه داری آمریکا، ۱۰ فردی که در فهرست تحریم‌ ها قرار گرفته‌اند همگی تبعه ایران هستند.

در بیانیه ای که وزارت خزانه داری آمریکا منتشر کرده، ادعا شده است که تمامی افراد و نهادهایی که شامل تحریم های جدید شدند وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

برایان  نلسون معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم ادعا کرد  عوامل مخرب سایبری، صرف نظر از کشور یا پایگاه عملیاتی، مشاغل و زیرساخت های حیاتی را در سراسر جهان مورد هدف قرار داده و به طور مستقیم امنیت فیزیکی و اقتصادی آمریکا و سایر کشورها را تهدید می کند.

این مقام آمریکایی مدعی شد: برای مبارزه و جلوگیری از تهدیدهای باج افزار از جمله تهدیدهای مرتبط با سپاه پاسداران به هماهنگی با شرکای جهانی خود ادامه خواهیم داد.

آمریکا همچنین چهار شرکت و یک فرد ایرانی را به بهانه ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه به تازگی به فهرست تحریم های خود افزوده است.

دولت بایدن در حالی از رویکرد دیپلماسی و شعار بازگشت به برجام سخن می گوید که تاکنون هیچ اقدام عملی موثری برای بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ انجام نداده بلکه در تداوم  اتهام زنی های بی‌پایه و اساس مخالفان جمهوری اسلامی ایران سیاست های شکست خورده فشار حداکثری علیه تهران را اجرا می کند و به بهانه های مختلف دست به تحریم می زند تا به زعم خود با رویکرد دیپلماسی توام با فشار، خواسته های خود را بر ایران تحمیل کند.

آمریکا  حمله سایبری ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور)  و نیز حمله سایبری ۱۵ جولای (۲۴ تیر ماه) به آلبانی را به ایران نسبت داده و محکوم کرده است.

نخست‌وزیر آلبانی با مطرح کردن اتهام بی پایه و اساس علیه ایران گفته است که کشورش روابط خود را با ایران قطع کرده است. "ادی راما" تصریح کرد که این کشور در حال قطع روابط دیپلماتیک با ایران است و به دیپلمات های ایرانی و پرسنل سفارت ایران دستور داده است ظرف ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند.  

بعد از اخراج گروهک تروریستی منافقین از عراق، این گروهک به دستور آمریکا و با هماهنگی دیگر اعضای ناتو به آلبانی مهاجرت کرد تا بتواند از آنجا به جاسوسی و اقدامات خرابکارانه علیه مردم ایران ادامه دهد.

منافقین هر ساله اجلاسی را با دعوت از چهره های ضد ایرانی به تیرانا برگزار می‌کرد تا اینکه اجلاس امسال این سازمان بنا به دلایل امنیتی لغو شد.

 وزارت امور خارجه ایران با مردود شمردن ادعاهای بی‌اساس مطرح‌شده از سوی دولت آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم این کشور به قطع روابط سیاسی با کشورمان را بر اساس چنین ادعاهای بی پایه، اقدامی نسنجیده و فاقد دوراندیشی در روابط بین‌المللی دانست.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در واکنش به اقدام ضدایرانی دولت آلبانی، با اشاره به مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده مند کردن این حوزه، تأکید شده است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می‌شمارد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir