نامه تهدید آمیز ایران به شورای امنیت درباره عراق
نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل در نامه ای به رئیس شورای امنیت دلایل و انگیزه های اقدام نظامی علیه گروههای تروریستی را اعلام و تاکید کرد : دیپلماسی به حضور تروریستها در شمال عراق پایان نداد، ایران ناگزیر به استفاده از نیروی نظامی شد

نامه ایران به شورای امنیت درباره عراق

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد: با توجه به اقدامات مخرب و آشوب زای گروهکهای تروریستی علیه مردم و امنیت ملی ایران و بی توجهی به هشدارها و اعتراضات مکرر در این رابطه، کشورمان انتخابی جز اعمال حق خود و پاسخ متناسب به حملات تروریستی نداشت.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه ای به رئیس دوره ای شورای امنیت، با یاداوری اقدامات گروهک های تروریستی مستقر در شمال عراق، دلایل و انگیزه های اقدام نظامی علیه این گروهک ها را تشریح کرد.

ایران در بیش از چهار دهه از قربانیان اصلی تروریسم بوده است

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم در طول بیش از چهار دهه بوده است. گروهک های جدائی طلب و تروریست از قبیل گروهک حزب دموکراتیک کردستان، گروهکهای کومله و پژاک در منطقه اقلیم شمال عراق حضور دارند و از خاک عراق برای حملات تروریستی و مسلحانه علیه شهروندان و زیرساخت های اساسی ایران استفاده می کنند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: این گروهک های مسلح که به عنوان گروههای تروریستی در چارچوب قوانین ایران شناخته شده اند، چندین کمپ آموزش تروریسم در خاک عراق و در منطقه اقلیم شمال این کشور برای به کارگیری، آموزش، تحریک، طرح ریزی، سازماندهی، حمایت وانجام اقدامات تروریستی و همچنین عملیات خرابکاری در داخل خاک ایران فعال هستند.

۴۹ حمله تروریستی از ۲۰۱۶ تاکنون از اقلیم شمال عراق

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل افزود: صرفا از سال ۲۰۱۶ تاکنون ، این گروهک ها ۴۹ حمله تروریستی در داخل و نزدیک مرزهای ایران انجام داده اند که در نتیجه نفر۲۴ شهید و ۳۲ نفر زخمی شده اند. براساس اطلاعات موثق، همه این حملات تروریستی برنامه ریزی شده، سازماندهی شده و اجرا شده از اقلیم شمال عراق بوده اند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: گروهک های تروریستی فوق الذکر با هدف سوء استفاده از تجمع مسالمت آمیز مردم در برخی شهرهای ایران در جهت اهداف جنایتکارانه ترویستی خود، اقدام به تحریک، تسلیح و تجهیز تعدادی از گروهک های مرتبط تروریستی با سلاح های سبک نموده و با ورود به خاک ایران باعث آشوب ، صدمه به اموال عمومی و خصوصی ، بانک ها ، آمبولانس ها و مقرهای پلیس شده که منجر به شهادت چندین نفر از ماموران انتظامی گردیده است . علاوه بر این، یکی از جدی ترین توطئه های خرابکاری های تروریستی علیه تاسیسات هسته ای صلح آمیز ایران کشف و خنثی گردیده است.این خرابکاری توسط گروهک تروریستی کومله برنامه ریزی شده بود.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین در این نامه افزود: با توجه به تهدیدات ترویستی جاری، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعتراض قوی خود را در چندین نوبت با ارسال یادداشت رسمی دیپلماتیک به وزارت امور خارجه عراق در خصوص تداوم وجود گروهکهای تروریستی ، کمپ های آموزشی آنها و حرکت آزاد آنها و اقدامات مخرب آنها در داخل خاک عراق اعلام کرده است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: در زمان برگزاری جلسه کمیته مشترک امنیتی بین دو کشور، مقامات ذیربط در جمهوری اسلامی ایران ، مدارک غیر قابل انکاری را به عنوان اطلاعات قابل اتکا به مقامات حکومت جمهوری عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق ارائه کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل ادامه داد: همچنین از این مقامات خواسته شد که اقدامات ضروری را براساس تعهدات عراق در چارچوب حقوق بین الملل ، اصول روابط دوستانه و حسن همجواری و قانون اساسی عراق بعمل آورند. این اقدامات ضروری شامل کنترل، خلع سلاح، خودداری از پناه دادن تروریست ها و گروههای مسلح ، کمپ های آموزشی آنها واقداماتشان تهدید جدی علیه امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی است.

عدم انجام اقدامات موثر علیه تروریست ها به رغم اعتراض ها و هشدارها

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران افزود: برغم اعتراضات و هشدارهای مکرر جمهوری اسلامی ایران ، متاسفانه مقامات اقلیم شمال عراق، اقدامات موثر و قاطعی علیه تروریست ها در چارچوب مقررات بین المللی به عمل نیاوردند. تحت این شرایط و با توجه به حملات جاری تروریستی، جمهوری اسلامی ایران انتخابی جز اعمال حق خود بر برای دفاع در چارچوب حقوق بین الملل به منظور حمایت از مردم، امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی نداشت.

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: براین اساس نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چندین عملیات نظامی را در تاریخ ششم مهرماه جاری ( ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲ ) به عنوان پاسخ متناسب و ضروری به حملات تروریستی و مسلحانه که شهروندان و ساختارهای غیرنظامی ایران را هدف قرار داده بود ،انجام داد.

در ادامه نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد آمده است: برای اطمینان از اینکه همه اقدامات انجام شده مطابق با قوانین بین المللی بشر دوستانه باشد،عملیات با سلاحهای با دقت بالا انجام گرفت.در نتیجه برنامه ریزی عملیات برای هدف قرار دادن دقیق تاسیسات تروریست ها، محل استقرار، کمپ های اموزشی که گروههای تروریستی مسلح، آموزش می دیدند، بدون تلفات انسانی صورت پذیرفت.

عراق کنترل خود را بر کل سرزمین عراق گسترش دهد

نمایندگی دائم ایران تعهد جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت،استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی عراق را مورد تاکید قرار داد و از دولت جمهوری عراق خواست تا به عنوان عضو مسئول سازمان ملل بر پایه تعهدات بین المللی، کنترل خود را بر کل سرزمین عراق در داخل مرزهای شناخته شده بین المللی گسترش دهد و از پناه گرفتن گروههای مسلح و تروریست که برنامه اقدامات تروریستی جنایتکارانه را دارند علیه شهروندان ، امنیت ملی حاکمیت و تمامیت ارضی ایران جلوگیری کند.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد وتعهد راسخ خود به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را با پاسخ مثبت و حمایت از درخواست دولت این کشور برای کمک به آن در مقابله با داعش و نیروهای وابسته به آن که حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و موجودیت اقلیم شمال این کشور را تهدید می کرد، نشان داده و در این راستا سردار سپهبد شهید سلیمانی نقش بی بدیلی را در شکست داعش و درجهت کمک به مردم و دولت عراق ایفا کرد تا جایی که مقامات اقلیم شمال عراق به ایشان به درستی عنوان قهرمان جنگ علیه تروریسم و ژنرال صلح نام دادند. ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی در جهت منافع داعش و دیگر سازمان هایی بود که از سوی شورای امنیت سازمان ملل در فهرست تروریستی قرار گرفته بودند .

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در پایان نامه خود از رئیس شورای امنیت خواست که این نامه به عنوان سند این شورا منتشر شود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir