واکنش تازه آمریکا به موضوع تبادل زندانیان با ایران
مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار کرد که درحال حاضر توافقی با ایران جهت تبادل زندانیان وجود ندارد

جیک سالیوان: درحال حاضر توافقی با ایران جهت تبادل زندانیان وجود ندارد

به نقل از رویترز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در رابطه با توافق ایران و آمریکا درخصوص تبادل زندانیان گفت: توافقی وجود ندارد. آخرین کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم، امید دادن واهی به خانواده‌هایی است که مدت‌هاست منتظر بازگشت عزیزان‌شان هستند.

وی اعلام کرد که آمریکا به تعامل با ایران برای بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران به کشورش ادامه خواهد داد.

چندی پیش حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی خاطرنشان کرده بود: تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای لغو تحریم‌ها در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وی افزوده بود: ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم. از مارس سال گذشته در این رابطه یک سندی بین ما و طرف آمریکایی به طور غیرمستقیم به امضا و تایید رسید اما زمنیه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است. طرف آمریکایی در حال انجام هماهنگی‌های فنی خودش است.

در پی اظهارات وزیر امور خارجه ایران مبنی بر انجام‌شدن توافق میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا البته این موضوع را تکذیب کرد.

پرایس در این باره گفت: ما به طور خستگی‌ناپذیری برای آزادی سه شهروند آمریکایی تلاش می‌کنیم که به طور غیر قانونی در ایران زندانی شده‌اند و تا زمانی که نزد عزیزانشان بازنگشته‌اند، دست از کار نمی‌کشیم.

همچنین شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه جداگانه‌ای این اظهارات ایران را «نادرست» خواند.

در پی این واکنشها ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: از ماه مارس سال گذشته میلادی از طریق یک واسطه توافق مکتوبی در خصوص تبادل زندانیان به امضا رسیده که نماینده معرفی‌شده رسمی آمریکا نیز آن را امضا کرده اما به بهانه‌های مختلف تاکنون از سوی دولت آمریکا اجرا نشده است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: در هفته‌های اخیر نیز تبادل پیام‌های غیر مستقیم برای به‌روزرسانی آن در جریان بوده است.

کنعانی تاکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران تبادل زندانیان موضوعی کاملا انسانی است که نباید دستمایه بازی‌های سیاسی قرار گیرد.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir