حسن جوهرچی
اینها که گفتیم در مورد «حسن جوهرچی» است؛ همان «محمد» مجموعه پر سر و صدای «در پناه تو» که به جز بازیگری، علاقه زیادی به آشپزی دارد و یک جورهایی دلتنگ.....
                                           

گپی با حسن جوهرچی بازیگر از سلامت و ورزش تا روان‌پزشکی و ایفای نقش های مثبت
هنوز که هنوز است او را با نام «محمد» مجموعه «در پناه تو» می‌شناسند؛ همان پسر سربه‌زیر و عاشقی که از عشقش گذشت. هنوز که هنوز است با آنکه نقش‌های بسیاری را بازی كرده که خیلی از آنها هم مثبت نبوده اما بین مخاطبان بازیگری شناخته می‌شود که نمی‌تواند آدم بدجنس و منفی فیلم‌ها باشد...
 اینها که گفتیم در مورد «حسن جوهرچی» است؛ همان «محمد» مجموعه پر سر و صدای «در پناه تو» که به جز بازیگری، علاقه زیادی به آشپزی دارد و یک جورهایی دلتنگ سفره‌های قدیمی كودكی‌اش است و مادرش را بهترین طبیب خود می‌داند.

 آقای جوهرچی! می‌خواهم سرراست بروم سر اصل مطلب که «سلامت» است.
بفرمایید، من مشکلی ندارم.

تعریف حسن جوهرچی از سلامت چیست؟
به نظرم «سلامت» هم به سلامت روح و روان و هم به سلامت جسم برمی‌گردد. به نوعی تركیبی از‌ هر دوی اینهاست و نمی‌شود كسی از لحاظ جسمی سالم ولی افكار و رفتارش پر از اشتباه باشد و برعكس كسی بیمار جسمی باشد ولی روان‌ سالمی داشته باشد. بنابراین فردی به نظرم سالم است كه هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی مشكل نداشته باشد.

 یعنی از نگاه شما سلامت روان و جسم کاملا به هم پیوسته‌اند؟
بله اما به نظرم سلامت روح و روان مهم‌تر از سلامت جسم است و به مراتب تاثیر بیشتری روی افكار و رفتار آدمی دارد.

به عنوان یك بازیگر چقدر به سلامتتان اهمیت می‌دهید؟
سعی می‌كنم از خیلی چیزها كه برایم ضرر دارد دوری كنم.

مثلا از چه چیزهایی دوری می‌کنید؟
به‌عنوان مثال برای یك بازیگر كم‌خوابی و استفاده از موادمخدر بسیار مضر است و من همیشه خودم را از آنها دور نگه داشته‌ام.

 اهل ورزش‌ هستید؟
متاسفانه به دلیل شرایط كاری‌ام فرصت زیادی برای ورزش ندارم اما وقتی ورزش می‌كنم، بسیار سرحال و شاداب می‌شوم.

 معمولا چه ورزش‌هایی انجام می‌دهید؟
شنا، كوهنوردی و فوتبال سالنی را خیلی دوست دارم.

 کدام ورزش بر روحیه شما اثر مثبت‌‌تری دارد؟
شنا و كوهنوردی به شدت روی جسم و روح من اثر می‌گذارد. وقتی به كوه‌ می‌روم و هوای تمیز را استشمام می‌كنم، آرامش خوبی می‌گیرم. البته این را هم بگویم كه آب و سنگ انرژی زیادی به انسان منتقل می‌كنند و به همین دلیل وقتی به كوه می‌رویم، كمتر عصبانی می‌شویم و شادتر و آرام‌تر هستیم.

 رژیم غذایی‌تان چگونه است؟ آدم پرخوری هستید یا مراعات می‌كنید و آینده‌نگرید؟
وقتی وارد 35 سالگی شدم شروع کردم به ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی‌ام؛ مثلا كم‌كم برنج، نمك و غذاهای چرب را كنار گذاشتم، الان هم که به شدت به مصرف میوه و سبزی‌ها روی آورده‌ام. جالب است بدانید من از 7 سالگی به بعد شیرینی نخورده‌ام.

 جدا؟ دلیل خاصی داشت؟
نه، من اصلا شیرینی دوست نداشتم.

با این پرهیزی که دارید، پس با غذاهای بی‌كیفیت و چرب پشت‌صحنه‌‌ها چه می‌كنید؟
جانا سخن از زبان ما می‌گویی (می‌خندد)! متاسفانه به دلیل شرایط كاری‌ام مجبورم دور از خانواده و سرفیلمبرداری غذا بخورم. البته غذاخوردن در كنار دوستان هم خوب است اما معمولا غذاها به قدری چرب و بی‌كیفیت هستند كه گاهی غیرقابل‌خوردن می‌شوند. همیشه بشقاب‌هایمان پر از برنج است و كباب‌هایی می‌خوریم كه اصلا خوب نیستند. البته برخی از تهیه‌كنندگان به غذای سرصحنه بسیار اهمیت می‌دهند. مثلا «حمید اوجی» سرصحنه حتما جایی را برای آشپزخانه درست می‌كند و آشپز حرفه‌ای می‌آورد و به قدری غذاهایی که سر صحنه می‌د‌هند لذیذ است كه حد و حساب ندارد. به هر حال امیدوارم این خصلت خوب آقای اوجی به صورت قانون دربیاید.

 می‌گویند آقایان خیلی به بیماری‌هایشان اهمیت نمی‌دهند و به سختی پایشان به مطب دکتر باز می‌شود. شما در این زمینه چگونه‌اید؟
باید اعتراف کنم در این مورد بسیار آدم تنبلی هستم و معمولا سعی می‌كنم وقتی ناراحتی‌ای دارم، خودم را با داروهای گیاهی درمان كنم.

 پس خوددرمانی می‌كنید؟
تا حدودی، نه خیلی زیاد. مثلا اگر دل‌پیچه داشته باشم، عرق نعناع می‌خورم و اگر سردرد بگیرم از جوشانده آویشن استفاده می‌كنم.

 و اگر خدای ناکرده وضع از این بدتر باشد چه؟
دیگر راهی نیست به جز اینکه پیش دکتر بروم.

 واقعا؟
بله، اما خوشبختانه تا به حال بیماری خاصی نداشته‌ام به جز اینکه مدتی است فشارخونم بالاست و برای همین لیموترش و آب زرشك زیاد مصرف می‌كنم.

 اهل مشاوره گرفتن هستید؟ به سلامت روانتان در حوزه عملی چقدر اهمیت می‌دهید؟
من رابطه خوبی با آقایان روان‌پزشک دارم و حتی یكی، دو بار هم برای مشورت‌ گرفتن به این عزیزان مراجعه كرده‌ام و از آنها كمك گرفته‌ام. به هر حال مشورت‌كردن یكی از مسایلی است كه در قرآن هم به شدت روی آن تاكید شده است. معمولا ما آدم‌ها فكر می‌كنیم اگر كسی پیش روان‌پزشك برود حتما از یك بیماری روانی رنج می‌برد در صورتی كه واقعا این‌طور نیست، زیرا روح هم مثل جسم به چكاپ و گاهی درمان نیاز دارد.

 اما هنوز هم هستند کسانی که به مراجعه به روان‌پزشكان و مشاوران معتقد نیستند.
بله، متاسفانه همین‌طور است اما با توجه به زندگی سخت‌ امروز و فشارهایی كه روی آدم‌ها وجود دارد، بهتر است این دیدگاه غلط را تغییر دهیم و برای اینكه بتوانیم در مسیر درست‌تری قدم برداریم از مشاوران و روان‌پزشكان كمك بگیریم.

می‌دانم دو فرزند نوجوان دارید. رابطه‌تان با آنها چطور است؟
ما ارتباط خوبی با هم داریم و سعی می‌كنم اول با آنها دوست باشم و بعد به عنوان پدر همراهی‌شان كنم. البته متاسفانه در حال حاضر آنقدر خانواده‌ها از هم گسسته شد‌ه‌اند كه كمتر حرف یكدیگر را متوجه می‌شوند و درك می‌كنند.

فکر می‌کنید چرا این اتفاق افتاده است؟
یکی از دلایلش این است كه مثل گذشته برای هم وقت نمی‌گذاریم كه این موضوع هم برمی‌گردد به سوغات قرنی که در آن هستیم.

به عنوان آخرین سوال، فکر می‌کنید همه بازیگرها می‌توانند نقش آدم‌های مثبت را بازی کنند؟
شاید، اما اگر کسی پر از عقده و كینه باشد، نمی‌تواند نقش یك آدم‌ خوب را خوب بازی كند. شما می‌بینید آدم‌هایی كه ماندگار هستند مانند پرویز پرستویی و استاد جمشید مشایخی ‌چقدر بین مردم دوست‌داشتنی و محبوب هستند. این آدم‌‌ها هرگز نمی‌توانند درون شان شخصیت بدی داشته باشند. وقتی استاد مشایخی دیالوگ‌هایشان را می‌گویند، آنقدر آرامش دارند كه این آرامش در بطن وجود من مخاطب هم رسوخ می‌كند.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture   
منبع: salamatiran.ir


مطالب پیشنهادی:
رامین راستاد: اوتیسم را تجربه کردم!
گوهر سلامت خیراندیش ترک دارد!!
مهران مدیری دیگر نمی‌خندد!
الیکا عبدالرزاقی از استرس‌های هنرپیشگی می‌گوید!
 راز جوانی مجید قناد چیست؟!