نکته های پزشکی و روانشناسی برای نوازندگان (2)
هیچ موقع هنگام احساس درد در یک ناحیه از بدن تمرین را ادامه ندهید. خستگی عضلات امریست طبیعی که با استراحت برطرف میشود اما درد در هنگام تمرین بسیار خطرناک میباشد که چه بسا در صورت ادامه این روند دیگر قادر به نوازندگی نباشید

توصیه های مهم برای نوازندگان

بعد از تمرین نوازندگی اجازه دهید تا بدن شما استراحت نماید باید آنرا بتدریج خنک نمایید. پس از یک تمرین سخت بدن شما فشار زیادی را تحمل نموده است باید با نرمش و ماساژ سعی کنید تا دوباره به حال عادی خود برگردد از قطع تمرینات به یکباره و عدم تمرینات کششی جدا خودداری نمایید.

بیشتر بدانید : نکته‌ های پزشکی و روانشناسی برای نوازندگان (1)

بدن شما نیز باید برای انجام یک تمرین همانند یک ورزشکار گرم شود و در پایان این مسابقه (که تمرین شماست) احتیاج دارد تا به آرامی به وضعیت طبیعی خود برگردد. پس از توجه به بدن خود غافل نشوید و تنها به انگشتانتان فکر نکنید!

مطمئن شوید آیا تمرینات شما متناسب با تکنیک شما می باشد؟

از توصیه های بیمارگونه نوازندگان حرفه ای و یا اساتیدی که شما را مجبور می نمایند بیش از توان و ظرفیت خود عمل کنید دوری نماید.

تکنیک بعد ممکن است شما را دچار عادت های نامناسبی نماید که به مرور زمان مشکلاتی را در آینده چه از نظر ذهنی، و جسمی بوجود آورد.

برای تمرینات خود برنامه ریزی نمایید و سعی نمایید تا در بین هر تمرین استراحت کوتاهی داشته باشید. به هیچ عنوان تمرینات خود را به صورت مداوم و بدون وقفه انجام ندهید. بگذارید تا هم ذهن و هم ماهیچه هایتان اندکی استراحت نمایند اینکار جدا از آرام شدن بدن شما باعث می شود تا تمرینات مرحله بعدی را با راندمان بالاتری انجام دهید.


برخی از مشکلات فیزیکی و یا حتی ساختار اندام ها باعث می شود تا اجرای برخی از قطعات برای شما به دشواری انجام شود. خود را مورد فشار قرار ندهید. بلکه سعی کنید آنرا با احترام قبول نمایید نه با تاسف و قطعاتی را بنوازید که مناسب شما می‌باشد.اگر می‌شود با تمرینات خاصی بر این مشکل غلبه نمایید می توانید در یک پروسه طولانی با تمرینات متنوعی آنرا از پیش روی خود بر دارید. در هر حال توصیه اکید این است: "بر اساس ظرفیت های خود به نوازندگی بپردازید."


بطور کل شیوه زندگی شما تاثیر بسزایی در نوازندگی شما دارد. شغل - محیط زندگی و غیره همه در این کار نقش دارند. مطمئن شوید تا خواب و خوراک شما کافی می‌باشد.


برای خود ورزش مناسبی را انتخاب نمایید ورزش هایی از قبیل شنا، دو و کوه نوردی می تواند باعث شود تا تمرینات را بهتر انجام دهید و همچنین ورزش های برای آرامش ذهن و اعصابتان.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: گفتگوی هارمونیک