شجاع
گرچه هنوز هم پیكسار جذاب‌ترین شركت تولیدكننده انیمیشن محسوب می‌شود. «شجاع» انیمیشنی با تم پریان است كه از این نظر بیشتر به تولیدات دیزنی شباهت دارد. فیلم ماجرای یك شاهزاده است كه....
                                                         
جهان در تسخیر نقاشی‌ متحرك
تعدادی از منتقدان و متفكران سینمایی معتقدند كه هم‌‌اكنون در آستانه ورود به دوره دوم طلایی انیمیشن هستیم. تنها تفاوتش اینجاست كه این بار دوره طلایی انیمیشن فقط با حضور یك كمپانی شكل نمی‌گیرد. برای اولین بار در تاریخ سینما، جریان اصلی صنعت انیمیشن حداقل توسط 11 كمپانی پشتیبانی می‌شود كه قادرند فیلم‌های انیمیشن‌ قوی تولید كنند. اگر به دنبال مدركی برای اثبات این حرف هستید، كافی است كه ابتدا نگاهی به فیلم‌های انیمیشن سال گذشته بیندازید. كمپانی ILM با انیمیشن فوق‌العاده «رنگو» وارد صنعت انیمیشن‌سازی شد(كه می‌تواند یكی از 5 فیلم برتر سال گذشته باشد.)
دیزنی با ساخت انیمیشن‌های «خرس وینی پو» و «گرفتار» دوباره به ریشه‌هایش نزدیك شد. كمپانی آردمن فیلم‌های انیمیشن لذتبخشی تولید كرد (از جمله كریسمس آرتور كه محصول مشترك آردمن و شركت سونی بود). پروژه‌های بامزه و خوب دیگری هم بودند كه تازه خارج از جریان كمپانی‌های مطرح تولید شدند مانند: «نومئو و ژولیت». دریم وركز هم بعد از مدتی كه آثارش نزول پیدا كرده بود به عرصه انیمیشن بازگشت. پیكسار «ماشین‌های 2» را تولید كرد و فاكس هم انیمیشن «ریو».
اما وضعیت انیمیشن‌سازی امسال چگونه خواهد بود؟ روی كاغذ كه پروژه‌های هیجان‌انگیزی نوشته شده كه تماشاگران سینما در انتظارش هستند. اما باید دید همه آنها به نتیجه می‌رسند یا نه. فهرستی كه در ذیل ارائه می‌شود مربوط به انیمیشن‌هایی است كه بخشی از مراحل تولیدشان را پشت‌سر گذاشته‌اند و حتما در سال 2012 اكران خواهند شد.

دزدان دریایی: گروه ناجورها
علاقه‌مندان سینما، 5 سال برای دیدن فیلمی از كمپانی آردمن صبر كردند و حالا دو انیمیشن در دو سال پیاپی. اولین انیمیشنی كه این كمپانی تولید كرد «فرار جوجه‌ای» در سال 2000 بود. «دزدان دریایی: ماجراجویی با دانشمندان» پنجمین فیلمی است كه از آن سال تا به امروز این كمپانی تولید كرده است. به‌نظر می‌رسد این انیمیشن یك غافلگیری اساسی و تمام عیار باشد. فیلم در دوره ویكتوریایی می‌گذرد و داستان چند دزد دریایی است كه می‌خواهند جایزه دزد دریایی سال را از آن خودشان كنند. این وسط فقط یك مشكل وجود دارد: آنها دزدان دریایی بی‌عرضه‌ای هستند كه هیچ‌وقت نمی‌توانند كاری را به ثمر برسانند. مهم‌ترین نكته اینجاست كه با وجود آنكه «دزدان دریایی» به هر حال از گرافیك كامپیوتری و تكنولوژی CG استفاده می‌كند اما بخش اعظمی از آن به روش سنتی استاپ‌موشن ساخته شده كه احتمالا هزینه زیادی صرف آن شده است. پیتر لرد(كه دستیار كارگردان اولین انیمیشن كمپانی یعنی «فرار جوجه‌ای» بود) و جف نیویت كارگردانان این انیمیشن هستند. صداپیشگی نقش‌های اصلی این انیمیشن برعهده بازیگران مشهوری چون سلما هایك و هیو گرانت است. پروژه‌های آرمادن معمولا دلگرم كننده هستند و احتمالا این انیمیشن هم امسال جزو ركوردشكنان سینماهای جهان خواهد بود.

رالف نابودش كن
كمپانی دیزنی امسال سه انیمیشن عرضه می‌كند كه این یكی از همه امیدواركننده‌تر به‌نظر می‌رسد. انیمیشنی كه برای خوره‌های بازی‌های كامپیوتری هم قطعا جذاب خواهد بود چون «رالف نابودش كن» اقتباسی از یك كاراكتر مربوط به بازی‌های كامیپوتری 8 بیتی است. اصلا داستان فیلم ماجرای این كاراكتر بازی‌های قدیمی است كه حالا خودش را در دنیای بازی‌های مدرن می‌بیند. این انیمیشن درواقع نامه عاشقانه‌ای به گیم‌ها و بازی‌های كلاسیك است.

فرانكن‌وینی
طرفداران انیمیشن‌ امسال واقعا هیجان‌زده‌اند. تیم برتون دوباره به این ژانر برگشته و امسال انیمیشن «فرانكن‌وینی» او اكران می‌شود. این پروژه درواقع برآیند 80 فیلم كوتاه برتون در طول این سال‌هاست كه تبدیل به یك فیلم بلند شده است. او شیوه استاپ‌موشن را برای انیمیشن‌اش انتخاب كرده و قرار است این انیمیشن برتونی سیاه و سفید اكران شود. برتون چند سال پیش انیمیشن «عروس مرده» را هم ساخته بود كه مورد توجه منتقدان و سینمادوستان هم قرار گرفت اما سبك بصری «فرانكن‌وینی» خیلی با «عروس مرده» متفاوت است. این انیمیشن‌ هم مثل دیگر آثار برتونی المان‌های سینمای وحشت را هم در خودش دارد. «فرانكن‌وینی» هم یك فرصت برای طرفداران ژانر انیمیشن است و هم فرصتی برای طرفداران تیم برتون، كارگردان بزرگ فانتزی‌ساز سینما.

شجاع
نوبت به انیمیشن كمپانی پیكسار می‌رسد. كمپانی كه در 15 سال گذشته ساختارشكنانه‌ترین انیمیشن‌های سینما را تولید كرده اما سال گذشته با «ماشین‌های 2» خیلی ناامیدكننده ظاهر شد. گرچه هنوز هم پیكسار جذاب‌ترین شركت تولیدكننده انیمیشن محسوب می‌شود. «شجاع» انیمیشنی با تم پریان است كه از این نظر بیشتر به تولیدات دیزنی شباهت دارد. فیلم ماجرای یك شاهزاده است كه خیاطی برایش لباس جادویی می‌دوزد تا شاید بتواند به قلمرویش بازگردد. كارگردان این انیمیشن برندا چپمن است كه پیش از این «شاهزاده مصری» را ساخته بود. حضور این انیمیشن در فهرست انیمیشن‌های امیدواركننده سال 2012 نشان می‌دهد كه هنوز هم می‌شود به اوج گرفتن دوباره پیكسار دل بست.

لوراكس
كمپانی illumination entertainment سال 2010 انیمیشن «من نفرت‌انگیز» را به بازار داد كه به شدت مورد توجه قرار گرفت. نقدهای مثبت زیادی بر آن نوشته شد و در گیشه هم موفق بود، آنقدر كه قرار است قسمت دوم آن هم ساخته و سال 2013 اكران شود. هرچند امید زیادی به دنباله‌های انیمیشن‌ها نمی‌رود اما در عوض امسال این كمپانی انیمیشن «لوراكس» را پخش می‌كند كه مشتاقان زیادی دارد.
این انیمیشن اقتباسی از داستان‌های «لوراكس» است و البته فیلمنامه را از روی یك داستان مهجور این سری كتاب‌ها نوشته‌اند. كارگردان این انیمیشن، كریس رنو، یكی از اعضای تیم كارگردانی انیمیشن موفق قبلی كمپانی یعنی «من نفرت‌انگیز» است. این انیمیشن به شیوه CG (گرافیك كامپیوتری) ساخته می‌شود. تریلر فیلم در سایت‌های مختلف گذاشته شده و تصاویر آن دلگرم‌كننده بنظر می‌رسد.

ماداگاسكار 3
سرانجام سومین قسمت از انیمیشن‌ موفق «ماداگاسكار» هم ساخته شد كه امسال روی پرده سینماها می‌رود. محصول كمپانی دریم‌وركز كه طرفداران زیادی دارد. از ویژگی‌های دریم‌وركز این است كه هر بار فیلم‌هایش با شگفتی‌های جدیدی همراهند. این انیمیشنی است كه همه گروه‌های سنی می‌توانند پای آن بنشینند. این مهم‌ترین نكته جدیدترین قسمت «ماداگاسكار» است. البته برای اینكه بیشتر با این انیمیشن همراه شوید بهتر است قسمت‌های قبلی آن را هم دیده باشید تا كاراكترها را خوب بشناسید.

عصر یخبندان: سوراخی در قاره
«عصر یخبندان» سال‌هاست- از همان سال 2002 كه اولین قسمتش ساخته شد- كه راه خودش را می‌رود و موفق هم بوده است. شخصیت‌هایش بامزه‌اند و هر بار یكی از آنها قهرمان داستان می‌شود. این بار نوبت آن سنجاب كوچك است. سرزمین مندی، سید و دیه‌گو در خطر است. آنها سوار یك تكه یخ می‌شوند و به سفری ماجراجویانه دست می‌زنند. قطعا این قسمت «عصر یخبندان» باز هم از موفق‌ترین انیمیشن‌های امسال خواهد بود.

هتل ترانسیلوانیا
انیمیشنی درباره چند دراكولا كه از دنیای انسان‌ها فاصله گرفته‌اند. این انیمیشن ساخته شده از دراكولاهای داستان كلاسیك برام استوكر، توانسته فضایی مفرح و دوست‌داشتنی خلق كند. صداپیشه مهم فیلم آدام سندلر است.
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
  
منبع: tehrooz.com


مطالب پیشنهادی:
گران‌ترین بازیگران مرد سال 2012! (+عکس)
بدشانس‌ترین كاراكترهای تاریخ سینما!
فاصله سنی نامتعارف زنان و مردان هالیوودی!! (+عکس)
اشیاء خاطره‌انگیز و به یادماندنی ستارگان هالیوود در فیلم‌ها! (+عکس)
بهترین فیلمی كه در عمرم دیده‌ام!