«خانه پدری» کیانوش عیاری در گرو یک قتل خانوادگی!
لیست‌ فیلم‌هایی که به رفع توقیف و رفع تعلیق نزدیک‌تر می‌شوند، روز به روز در حال گسترش است و «خانه پدری» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کیانوش عیاری نیز در این لیست قرار گرفته که نگاه کلی...
زمزمه‌های رفع توقیف فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری در حال به گوش می‌رسد که صدور پروانه نمایش این اثر تنها با اصلاح یک سکانس در دسترس خواهد بود؛ سکانسی درباره یک حادثه که نقش کلیدی در آخرین ساخته این کارگردان است و ظاهراً عیاری هنوز راضی به اصلاحش نشده اما آیا با رویکردی میانه، این فیلم که در سطح بین المللی نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته بود، فرصت حضور در جشنواره سی و دوم و اکران عمومی پس از جشنواره را خواهد یافت؟

لیست‌ فیلم‌هایی که به رفع توقیف و رفع تعلیق نزدیک‌تر می‌شوند، روز به روز در حال گسترش است و «خانه پدری» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کیانوش عیاری نیز در این لیست قرار گرفته که نگاه کلی به این اثر، مثبت بوده اما همچنان یک مانع بزرگ وجود دارد و آن هم اصرار عیاری برای عدم اصلاح فیلمش در همان نقطه‌ای که ظاهراً چاره ای جز اصلاحش نیست.

شاید بتوان شوک داستان را در صحنه‌ای از این فیلم اپیزودیک دانست که دختری توسط پدر و برادرش به اتهامات ناموسی قتل می‌رسد و این قتل شاهرگ داستان را تشکیل می‌دهد که طی شش دهه در همان خانه رخ می‌دهد و بنابراین عیاری اعتقاد دارد، حذف این سکانس به اثرش چنان ضربه جبران ناپذیری می زند که ارتباط تماشاگر با «خانه پدری» را به کل دستخوش آسیب می سازد و به همین دلیل همچنان بر حفظ شاکله کنونی فیلمش تاکید کرد. بازی کاراکتر اصلی این فیلم که روایت زندگی اش از ‎ 15 تا ‎80 سالگی به تصویر کشیده شده را ناصر هاشمی و نقش بزرگسالی او را مهدی هاشمی ایفا می کند.

عیاری که فعلاً از گفت و گو پرهیز می‌کند، پس از دیدار با ایوبی امیدوار است اما همچنان دعوت به صبر می‌کند. این کارگردان واقع گرای سینمای ایران در این فیلم آنچنان به صحنه مذکور پرداخته که شاید برای مخاطب عام تماشای این سکانس تکان دهنده باشد و البته ریتم نسبتاً آرام فیلم در دیگر دقایق شاید منطقی برای اصرار بر حفظ این شوک باشد.

اثر سینمایی کارگردان سریال «روزگار پدری» در حالی که در مسیر رفع توقیف قرار گرفته که به پیگیری «تابناک» نشان داد، احتمال آنکه با رویکردی بینابینی این فیلم مجوز اکران بگیرد، بالاست. در واقع احتمال آن وجود دارد که به جای حذف کامل یا حفظ کامل سکانس جنجالی این سریال، این سکانس با اصلاحاتی همراه شود؛ اصلاحاتی که باید دید عیاری با آنها همراهی خواهد کرد.
تازه نفس‌ها (۱۳۵۸)، تنوره دیو (۱۳۶۴)، شبح کژدم (۱۳۶۵)، آن‌سوی آتش (۱۳۶۶)، روز باشکوه (۱۳۶۷)، دو نیمه سیب (۱۳۷۰)، آبادانی‌ها (۱۳۷۱)، شاخ گاو (۱۳۷۴)، خانه به خانه (۱۳۷۵)، بودن یا نبودن (۱۳۷۷)، سفره ایرانی (۸۰-۱۳۷۸)، بیدارشو آرزو (۱۳۸۳) دیگر آثار عیاری است که برخی از آنها نیز هیچ گاه رنگ پرده نمایش سالن‌های سینما را به خود ندیده است.

مهدی هاشمی، شهاب حسینی، مهران رجبی، ناصر هاشمی، نازنین فراهانی، مینا ساداتی، معصومه بافنده، آزاده موحدبشیری، ستاره میرمحمد، آیناز آذرهوش، نگاه خاقانی، ملیکا فردوسیان، پادینا رهنما، مژده همرنگ، حسین فلاح، مرمر جعفری، مهدی خیراللهی بازیگران خانه پدری هستند که مقابل دوربین داریوش عیاری برادر کیانوش عیاری رفته بودند.

سازمان سینمایی در دولت دهم یک نمایش ویژه از فیلم «خانه پدری» برای اصحاب رسانه در ساختمان ارشاد برگزار کرد که با استقبال هم روبرو شد. این تنها نمایش رسمی این فیلم تاکنون است که سال 89 ساخته شده و در واقع این فرصت برای خانه پدری می‌تواند وجود داشته باشد تا در جشنواره فیلم فجر سی و یکم نیز حضور داشته باشد و جزو بخش دوم لیست فیلم‌های واجد شرایط و منتخب هیات انتخاب باشد و البته همه اینها به توافق بر سر شیوه ممیزی این فیلم بازمی گردد.
اگر این محصول سال هشتاد و نه سینمای ایران امکان نمایش بیابد، مخاطبان عیاری، خارج از قاب تلویزیون نیز پس از سال‌ها تجربه مشاهده تکنیک سینمایی رئال عیاری را درک خواهند کرد و البته اندکی در تکان خوردن گیشه سینما (در صورت اکران برخی دیگر از آثار سینمایی مهم که سرنوشت مشابهی علی رغم مشکلات کوچک یافته اند) می تواند نقش موثری داشته باشد؛ فیلمی که پس از اکران در بخش جنبی شصت و نهمین دوره جشنواره ونیز، توسط مدیر جشنواره به عنوان کشف سال معرفی شد.
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: tabnak.irمطالب پیشنهادی:
نقاشی‌های دختر هنرمند ایرانی مشهور به «پیکاسو کوچولو» + تصاویر
نرگس محمدی در یک فیلم عاشقانه جدید + تصاویر
نخستین عکسهای مهناز افشار و پانته‌آ بهرام در فیلم بیگانه
وقتی تلویزیون به محل فحش دادن مسئولین تبدیل می‌شود!!
مجری مشهوری که مسافرکشی می کرد!