جدیدترین فیلمش یعنی کتابخوان، داستان عشق دو نسل، علاقه یك پسر نوجوان به زنی میانسال (كیت وینسلت) را روایت می‌كند. او به خاطر این فیلم...

 كمتر كسی هست كه فیلم تایتانیك را ندیده باشد و از بازی 2 بازیگر جوان آن لذت نبرده باشد. امسال بعد از 11 سال این 2 بازیگر در فیلم جاده انقلابی دوباره مقابل هم قرار گرفته اند و ما هم بیوگرافی كیت وینسلت را در اختیار شما گذاشتیم تا با او بیشتر آشنا شوید.
 
كیت الیزابت وینسلت در 5 اكتبر 1975 در بركشایر انگلستان بدنیا آمد.خانواده او همگی هنرمند هستند، پدرش راجر وینسلت و مادرش سالس بریدجس وینسلت هر دو هنرپیشه بودند. پدربزرگ مادریش الیور و مادربزرگش لیندا بریدجس و دایی‌اش رابرت بریدجس از بازیگران تئاتر غرب انگلستان بودند. كیت بخاطر استعداد ذاتی كه داشت خیلی زود وارد این حرفه شد، در 11 سالگی درس بازیگری را خواند و در دبیرستان هنر ادامه تحصیل داد.
 
در سال 1994 اولین حضور سینمایی اش را در فیلم Heavenly Creatures (موجودات آسمانی) تجربه كرد و فیلم را منتقدان تحسین كردند. بعد از این فیلم برای بازی در فیلم Sense and Sensibility (حس و حساسیت) انتخاب شد، فیلمی كه اولین نامزدی اسكار را برای كیت به همراه داشت. در سال 1995 در 2 فیلم Jude و Hamlet (در نقش اوفلیا) بازی كرد.
 
در سال 1997 كیت وینسلت به همراه لئوناردو دیكاپریو و تحت رهبری جیمز كامرون عظیمترین و پرفروشترین فیلم تاریخ سینما را خلق كردند، فیلمی كه باعث شهرت جهانی كیت وینسلت شد. فیلم تایتانیک برنده 11 جایزه اسكار شد و وینسلت برای دومین بار نامزد اسكار شد.
در سالهای 1998 و 1999 او بازی در فیلمهای شکسپیر عاشق و Anna and the King را نپذیرفت و بجای آنها در Hiedius Kinky و Holy Smoke كه فیلمهای خوبی هم نبودند بازی كرد. وینسلت تا كنون بیشتر در نقشهای درام بازی كرده و در ژانرهای دیگر حضور قابل توجهی نداشته است. از دیگر فیلمهای مهم او می‌توان به Iris و خورشید ابدی یک ذهن پاک و بچه‌های کوچک اشاره كه كه برای تمام این فیلمها نامزد اسكار شده است. امسال نیز دو فیلم موفق کتابخوان و جاده انقلابی را بازی كرده كه برای هر دو فیلم تا كنون نامزد 2 گلدن گلاب در نقشهای اصلی و مكمل شده و برای فیلم کتابخوان نیز برنده اسکار شده است. وینسلت به خاطر صدای خوبی هم كه دارد در چند انیمیشن از جمله Flushed Away صداپیشگی كرده.
 
وینسلت در جریان فیلمبرداری Hiedius Kinky با جیم تریپلیتون آشنا شد و با هم ازدواج كردند و دخترش میا هانی تریپلیتون در سال 2000 بدنیا آمد. ولی ازدواجش تا سال 2001 بیشتر دوام نیاورد و از هم جدا شدند. در سال 2003 با سام مندس كارگردان بزرگ سینما ازدواج كرد و پسری بنام جو دارند و ازدواجشان تا كنون پایدار بوده است. فیلم جدید وینسلت (جاده انقلابی) به كارگردانی همسرش سام مندس بر پرده سینماهاست.

نكاتی دربار كیت وینسلت:
جوانترین بازیگریست كه تا كنون نامزد اسكار شده و همینطور جوانترین بازیگریست كه نامزد 5 جایزه اسكار شده است.
در سالهای 1995 و 2006 از سوی مجله People به عنوان زیباترین زن سال انتخاب شد.
قرار بوده در فیلمهای شکسپیر عاشق و ارباب حلقه های 2 و The Constant Gardner در نقش اصلی بازی كند كه این اتفاق نیفتاد.
لئوناردو دیكاپریو از دوستان صمیمی اوست و بچه های كیت او را دایی لئو صدا می‌كنند!
تا كنون در32 فیلم و سریال مختلف بازی كرده و برنده 26 جایزه جهانی و نامزد دریافت 56 جایزه دیگر هم شده.
 
فیلمهای مهم كیت وینسلت:
Sense and Sensibility (حس و حساسیت) 1995: یك فیلم تماما انگلیسی با بازیگران انگلیسی كه نام وینسلت را بر زبانها انداخت.
Titanic (تایتانیك) 1997: یكی از عاشقانه ترین فیلمهای سینما. زن ثروتمندی كه عاشق جوان زیباییی می‌شود كه در اخر همراه با كشتی تایتانیك غرق میشود. این فیلم از وینسلت چهره‌ای جهانی ساخت.
Quills (قلم های پر) 2000: در نقش دختر خدمتكاری كه در چندصد سال پیش در یك دیوانه خانه خدمت میكند و زندگیش پایانی تلخ دارد.
Iris (ایریس) 2001: نویسنده‌ی جوانی كه آینده‌ای درخشان دارد و سختی‌های زیادی تحمل می‌كند. نقش پیری او را جودی دنچ بازی كرد.
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (خورشید ابدی یك ذهن پاك) 2004: فیلمی غیر متعارف. وینسلت نقش دوست دختر جیم كری در رویایش را بازی میكند. فیلم واقعا عالی است.
Little Children (بچه های كوچك) 2006: زنی كه بین تصمیم برای ترك كردن شوهر و زندگیش برای همیشه و یا ماندن و تحمل كردن زندگی نكبتی‌اش مانده. كیت وینسلت یکی از بهترین بازیهایش را در این فیلم نشان داده است.
The Reader (کتابخوان) 2008 : داستان عشق دو نسل، علاقه یك پسر نوجوان به زنی میانسال (كیت وینسلت) را روایت می‌كند. او به خاطر این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کرد.
Reolutionary Road (جاده انقلابی) 2008 : داستان زندگی زن و شوهر مایوسی را نشان می‌دهد كه از رویاهایشان فاصله گرفته اند.
 
یكی از بهترین دیالوگهای كیت وینسلت در فیلم Little Children (بچه های كوچك):
سارا پیرس (كیت وینسلت) در یك جلسه كتابخوانی زنانه، كتابی ضد زنانه كه شخصیت اصلیش زنی است بنام مادام بواری شركت كرده و نوبت اوست كه راجع به كتاب توضیح دهد.
سارا: من فكر كنم احساسات رو راجع به این كتاب میفهمم. من یكم باهاش مشكل داشتم، وقتی تو مدرسه میخوندمش به نظرم مادام بواری یه احمق بود. اون با یك مرد عوضی ازدواج كرد، یكی بعد از دیگری اشتباهاتش احمقانه بود. اما وقتی این دفعه خوندمش عاشقش شدم. اون یك انتخاب داره. اون میتونه یه زندگی پر از بدبختی رو قبول كنه یا می‌تونه علیه اون بجنگه. اون میتونه مبارزه رو انتخاب كنه، بعضی از مبارزه‌ها بی ارزش هست ولی این یكی خیلی ارزش داره (داستان كتاب شبیه زندگی سارا در فیلم است).
 
فیلم‌شناسی:
Gnomeo & Juliet (2006) - Juliet (voice
Flushed Away (2006) - Rita (voice
Little Children (2006
All the King's Men (2005
Romance & Cigarettes (2005
Finding Neverland (2004
Pride (TV) (2004) (voice
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004
Plunge: The Movie (2003
The Life of David Gale (2003
War Game (2001
Iris (2001
Christmas Carol: The Movie (2001
Enigma (2001
Quills (2000
Faeries (1999
Holy Smoke (1999
Hideous Kinky (1998
Titanic (1997
Hamlet (1996
Jude (1996
Sense and Sensibility (1995
A Kid in King Arthur's Court (1995
Heavenly Creatures (1994
Get Back (1992
Anglo Saxon Attitudes (1992
Dark Season (1991
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منابع: tipitikoo.com
 sispda.com