نیوشا ضیغمی ‌با بازی در فیلم «شوریده» گامی ‌بزرگ در سینما برداشت و با حضور در جشنواره 24 فیلم فجر باعث شد نامزد دریافت تندیس...

بازیگری که در جشنواره 24 فیلم فجر چهره‌ای ناآشنا بود. از بازیگران موفق كانون سینما گران جوان (ورودی سال 1382) كه بلافاصله پس از پایان دوره آموزشی خود مشغول به كار در عرصه حرفه‌ای سینما و تلویزیون شد. نیوشا بواسطه استعداد و توانایی و تلاش مستمر خود توانست در مدت كوتاهی در فیلم‌ها‌ی سینمایی بزرگی در نقش اول کار کند.
 
نیوشا ضیغمی ‌فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی و متولد 18 تیر سال 1359، که همسرش در کار هنری فعالیت ندارد و از قهرمانان ورزش رزمی ‌است. در دوره بازیگری كانون سینما گران جوان با سریال «در چشم باد» مسعود جعفری جوازانی در سال 1382 کار حرفه ای را آغاز کرد.
 
یک سال بعد با بازی در فیلم «تر دست» محمد علی سجادی و کار با این کارگردان با تجربه به او بازیگری را بیشتر آموخت تا این باعث شد که سجادی نام او را در کنار بازیگرهای مورد علاقه‌اش قرار دهد. بعد از تجربه «تردست» محمدعلی سجادی او را برای بازی در فیلم «شوریده» در اواخر سال 1383 انتخاب کرد.
 
نیوشا ضیغمی ‌با بازی در فیلم «شوریده» گامی ‌بزرگ در سینما برداشت و با حضور در جشنواره 24 فیلم فجر باعث شد نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن شود و با هدیه تهرانی رقابت کند. که خودش گوشه‌ای از موفقیتش را بازی در فیلم «شوریده» و همکاریش با محمدعلی سجادی می‌داند.

«مواجهه»
که در جشنواره 24 فیلم فجر هم حضور داشت باعث شد تا داوران جشنواره نگاه حرفه‌ای روی نیوشا داشته باشند و او را جز بازیگران حرفه‌ای قرار دهند.
 
«اخراجی‌ها» بدلیل حضور بازیگران بزرگ خانه درس بزرگی برای نیوشا ضیغمی‌بود. که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را با بازی در فیلم مسعود ده نمکی یدک می‌کشد.
 
نیوشا ضیغمی‌در سال 1385 بازی خود را در «پارک وی» به اتمام رساند. «پارک وی» مطمئنا یکی از کارهای ارزشمند اوست به خاطر کار کردن با کارگردان بزرگی همچون فریدون جیرانی. اما نیوشا زیاد در بازی در این فیلم راضی نیست چون در زمان مونتاژ فیلم سکانس‌ها‌ی خوب نیوشا را خذف کر ده بودند.
 
اما در جشنواره 25 فیلم فجر هم حضور خوبی داشت با سه فیلم «پارک وی» «اخراجی‌ها» و «گناه من» که در این فیلم با حمید گودرزی همبازی بوده است که در این میان کار ده نمکی یعنی «اخراجی‌ها» با استقبال مردم روبرو شد و در آن فیلم حضور درخشانی داشته است و از نظر خیلی از سینماگران آینده روشنی در انتظار اوست.
 
 مجموعه آثار:
- تردست (محمدعلی سجادی، 1383)
- مواجهه (سعید ابراهیمی فر، 1383)
- شوریده (محمدعلی سجادی، 1384)
- گناه من (مهرشاد کارخانی، 1384)
- اخراجی ها (مسعود ده نمکی، 1385)
- پارک وی (فریدون جیرانی، 1385)
- توفیق اجباری (محمدحسین لطیفی، 1386)
- قرنطینه (منوچهر هادی، 1386)
- تلافی (سعید اسدی، 1386)
- حس پنهان (مصطفی رزاق کریمی، 1386)
- اخراجی ها2 (مسعود ده نمکی، 1387)
 
مجموعه تلویزیونی:
- در چشم باد (مسعود جعفری جوزانی، 1383)
 
جشنواره ها و جوایز:
- کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «شوریده» - 1384
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: cinegah.com
 
مطالب پیشنهادی:
گزارش تصویری فیلم "گناه من"
کتایون ریاحی چهره آرام سینمای ایران
حمید گودرزی مسافر دیگری از هند
باران کوثری: بازیگری برای فیلمهای مادرش
عروس فراری سینمای ایران