مدتی نیز در این زمینه به عنوان دلال سهام مشغول بود اما مادر نامزدش که خود یک آژانس مدل داشت وی را به مدل شدن ترغیب کرد و سرانجام پس ازمدت کوتاهی که در دنیای تجارت فعالیت کرد به سمت...
 
 تولد: 14 جولای 1966، آبینگتون، پنسیلوانیا، آمریکا
اسم مستعار: فاکسی
قد: 1.88
همسر: مارگریتا رونچی (ازدواج سال 1991) و دو فرزند
محل زندگی: او و خانواده اش از فوریه 2006  در اوهایوی‌ هاوایی سکونت می‌کنند، جاییکه از سال 2004 سریال لاست در آنجا آغاز شده بود.
متیو چندلر فاکس بازیگری آمریکایی است که سابق در کار مدلینگ بوده است. اولین کار او در حرفه بازیگری در نقش پسر بزرگ و رئیس خانواده در «مهمانی پنج نفره» در دهه 90 بود که نقش چارلی سالینجر را داشت. نقش‌های مقابل او بازیگرانی چون «اسکات ولف»، «نیوی کمپبل» و «لیسی چابرت» بودند.  البته مهم ترین نقش او بازی در سریال لاست در نقش جک شپرد بود که ما هم در همین نقش به او علاقه مند شدیم.

زندگی شخصی

متیو فاکس در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به دنیا آمد. او پسر وسطی از سه پسر خانواده بود و خانه آنها در مزرعه و پدرش هم در کار پرورش دام بود. بعد از این وقتی که او هنوز خیلی کوچک بود همراه مادرش لوری پدرش فرانسیس و دو برادرش فرانسیس جی آر (متولد 1961) و بایارد (متولد 1969) به Wyoming نقل مکان کردند. خانواده او بعد از اینکه مدتی برای دیگران کار کرد سرانجام توانست مزرعه خودش را در «کروهارت» بخرد و متیو نیز در همانجا بزرگ شد. مادرش لورتا معلم بود و پدرش در مزرعه هم پرورش اسب و گاو داشت و هم در کار تهیه مشروب بود. مادرش از نژاد ایتالیایی و پدرش نژاد انگلیسی داشت.
فاکس دوران دبیرستان را در Wyoming به اتمام رساند و در دوره فارغ التحصیلی سالانه آکادمی‌ «دیرفیلد» شرکت کرد. بعد از آن در دانشگاه کلمبیا شرکت کرد و در رشته اقتصاد ادامه تحصیل کرد. فاکس در این دانشگاه با رویای ورود به وال استریت رشته اقتصاد را ادامه داد و در سال 1988 فارغ التحصیل شد. مدتی نیز در این زمینه به عنوان دلال سهام مشغول بود اما مادر نامزدش که خود یک آژانس مدل داشت وی را به مدل شدن ترغیب کرد و سرانجام پس ازمدت کوتاهی که در دنیای تجارت فعالیت کرد به سمت بازیگری تغییر مسیر داد و دوره دوساله ای را در آموزشگاه بازیگری فیلم و تلویزیون در نیویورک سپری کرد.
او در دانشگاه با «مارگاریتا رونچی» همسر آینده اش آشنا شد و خیلی زود سال 1992 با هم ازدواج کردند.

زندگی شغلی

اولین بازیگری متیو فاکس در یک فیلم دانشگاهی صورت گرفت. در 25 سالگی او در اپیزود «بال‌ها» حضور یافت. همان سال در سری فیلم‌های «خوابگاه دانشجویان جدیدالورود» بازی کرد. بعد از آن چندین بار در نقش دوم فیلم ظاهر شد مثل: نقش چارلی در سریال CBS Schoolbreak Special و «اگر قبل از تو بمیرم». بعد از آن بزرگ ترین حضورش روی صحنه سال 1993 در فیلم «دوست پسرم برگشته است» بود. سپس  سال 1994 در درام تین ایجری «مهمانی پنج نفره» در نقش چارلی سالینجر بازی کرد. او بزرگترین عضو خانواده 5 نفره ای بود که والدینشان را در یک تصادف از دست داده بودند. سال 1996 از سوی مجله پیپل به عنوان یکی از 50 مرد زیبای جهان معرفی شد. بعد از آن او بازی در قسمت بعدی این فیلم را رد کرده تا سال 2002 در سریال تلویزیونی «جن زده» ایفای نقش کرد.
و بالاخره مهم ترین و معروف ترین نقش آفرینی اش از سپتامبر 2004 تا می‌2010 در سریال لاست و نقش «جک شپرد» بود. او در ابتدا برای بازی در نقش جیمز فورد یا ساویر تست بازیگری داده بود. بااین حال تهیه کننده جی جی آبرامز او را برای نقش جک مناسب تر دید.
فاکس نامزد جایزه گلدن گلاب شده است، سال 2005 جایزه Satellite را برد و سال 2006 «جایزه انجمن بازیگران روی صحنه» را به خاطر بازی اش در لاست از آن خود ساخت. فاکس سال 2006 در درام ورزشی «ما مارشال هستیم» با «متیو مک کاناگی» همبازی شد. همچنین نقش کوتاهی در فیلم Smokin' Aces بازی کرد و سپس سال 2008 در فیلم «فرصت برتر» بازی کرد. او در می‌2008 در فیلم «مسابقه دهنده سرعت» نقش مسابقه دهنده X  را داشت.

مطالب حاشیه ای

* سال 1996 از سوی مجله پیپل در لیست 50 مرد زیبای سال جای گرفت.
* دخترش کایل فاکس متولد 1998 و پسرش بایرون فاکس متولد 2001 است.
* او مدت دو سال در  آموزشگاه بازیگری فیلم و تلویزیون در نیویورک آموزش دید.
* او از سال 2004 بارها در منزلش برای دست اندرکاران لاست مهمانی گرفته تا آخرین اپیزودی که فیلمبرداری کردند را تماشا کنند.
* از شش سالگی اسب سواری می‌کرده
* او بلندقدترین بازیگر سریال لاست بود. تری او کوئین، جاش ‌هالوی و بقیه از او کوتاه تر بودند.
* زمانی که در فیلم فرصت برتر بازی می‌کرد مدت سه هفته به 9 کشور سفر کرد.
* پدربزرگ مادری اش مانند همسر متیو نژاد آمریکایی ایتالیایی دارد.
* تعداد اپیزودهای بازی او در لاست از همه بازیگران دیگر بیشتر بود.
* او خلبانی هم می‌کند البته به صورت شخصی و یک هواپیما مدل Beechcraft Bonanza G36 دارد.

فیلم شناسی

1993- دوست پسرم برگشته است
1999- ورای ماسک
2006- ما مارشال هستیم
2007- Smokin' Aces
2008- فرصت برتر- مسابقه دهنده سرعت
2010- سیگار بیلی

 تلویزیون
1992- بال‌ها (1 اپیزود)/ خوابگاه دانشجویان جدیدالورود (5 اپیزود)
1993- CBS Schoolbreak (1 اپیزود)
1995- MADtv (1 اپیزود)
1994تا2000- مهمانی 5 نفره (142 اپیزود)
2002- جن زده (12 اپیزود)
2006- Saturday Night Liv (بازیگر مهمان در یک اپیزود)
2004تا 2010- سریال لاست (112 اپیزود)

 
تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ/ مریم محبعلی نژاد
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
10 بازیگر محبوب و پرطرفدار سریال لاست!! (+عکس)
 بیوگرافی و عکس‌های اوانجلین لیلی (بازیگر نقش کیت سریال لاست)
 بیوگرافی «جاش هالووی» بازیگر نقش «ساویر» سریال لاست (+عکس)
عکس‌های فرش قرمز نمایش ویژه فصل ششم سریال لاست
مرور شخصیت‌های اصلی لاست تا فصل ششم