آداب چینی‌ها که برای غریبه‌ها عجیب است
بیشتر افراد قبول دارند که چین با بیش از ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت و تاریخچه جالبی که در فلسفه و امپراتوری دارد؛ کشور جذابی است

عادات چینی‌ها که برای غریبه‌ها عجیب است

بیشتر افراد موافقند که چین با بیش از ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت و تاریخچه جالبی که در فلسفه و امپراتوری دارد؛ کشور جذابی است. نفوذ آن آنقدر زیاد است که سال نوی چینی در بسیاری از کشور‌ها جشن گرفته می‌شود. با این حال، برخی رسوم چینی کمتر گسترش یافته اند و ممکن است برایتان عجیب باشند.

ازدواج با ارواح

هرچند برای ما عجیب و ترسناک است، اما در مناطق روستایی چین ازدواج مرده‌ها و زنده‌ها عادی است. به دلایل زیادی این ازدواج رخ می‌دهد مثل دامادی که بیماری علاج ناپذیر دارد، خانواده‌ای که قصد ادامه نسلشان را دارند و ...

ازدواج با ارواح در چین
ازدواج با ارواح در چین

پای تاخورده و شکسته معیار زیبایی بود

قدمت این سنت به اواخر قرن سیزدهم بازمی گردد و اکنون کاملا منسوخ شده است. چینی‌ها معتقد بودند زنانی که پاهای کوچکتری دارند، زیباترند، به همین دلیل پای آن‌ها را محکم می‌بستند تا در کفش‌های کوچک جا شود. این کار باعث شکستن انگشتان و تغییر شکل دائمی پا می‌شد. این سنت بسیار ظالمانه و دردناک بوده است.
 

پای تاخورده و شکسته معیار زیبایی در چین
پای تاخورده و شکسته معیار زیبایی در چین

برخی آسانسور‌ها عدد ۴ ندارند

شاید دوست نداشته باشیم اعتراف کنیم، اما بسیاری از ما خرافاتی هستیم. مثلا برخی از ما از عدد ۱۳ اجتناب می‌کنیم یا وقتی زیر نردبان راه می‌رویم احساس خوبی نداریم. در چین، عدد ۴ نحس و معادل کلمه «مرگ» است. به همین دلیل بسیاری از آسانسور‌ها عدد ۴ را از طبقات خود حذف کرده اند.
 

برخی آسانسور‌ها در چین عدد ۴ ندارند
برخی آسانسور‌ها در چین عدد ۴ ندارند

سفید رنگ عزاست

شاید تعجب کنید که لباس عزای چینی‌ها برعکس ما سفید است که شامل لباس تشییع جنازه مهمانان و مرحوم همراه با گل و پاکت پول می‌شود.
 

سفید در چین رنگ عزاست
سفید در چین رنگ عزاست


پاکت‌های قرمز هدایای محبوبی هستند

برای تولد، فارغ التحصیلی و جشن سال نو، پاکت‌های قرمز پر از پول هدایای محبوبی هستند. قدمت این عمل به سلسله کین باز می‌گردد زمانی که سالمندان سکه‌ها را با ریسمان قرمز رشته می‌کردند. این هم نشانه خوش شانسی و هم برای دور کردن ارواح شیطانی بود.
 

پاکت‌های قرمز در چین هدایای محبوبی هستند
پاکت‌های قرمز در چین هدایای محبوبی هستند

تعارف کردن

چینی ها هم مثل ما تعارفی هستند. به همین دلیل وقتی به آن‌ها چای یا حتی هدیه تعارف می‌کنید، بار اول به نشانه احترام و تواضع رد می‌کنند.
 

سگ‌ نماد جایگاه اجتماعی است

باتوجه به سابقه چینی‌ها در خوردن گوشت سگ (امروزه در حال کاهش است)، شاید عجیب به نظر برسد که سگ‌هایی که توسط فعالان نجات داده می‌شوند، از جایگاه ویژه‌ای در میان طبقه متوسط برخوردار می‌شوند.
 

آبجوش آب آشامیدنی است

چینی‌ها سال‌هاست که برای سلامتی و کاهش بیماری‌، از آبجوش استفاده می‌کنند. به همین دلیل عجیب نیست که در رستوران به جای آب خنک آب جوش به شما بدهند.
 

آبجوش در چین آب آشامیدنی است
آبجوش در چین آب آشامیدنی است

ماسک صورت

چینی‌ها عاشق پوست روشن و رنگ پریده هستند، به همین دلیل در آفتاب به خصوص در ساحل ماسک می‌زنند تا تیره نشوند.
 

ماسک صورت در چین
ماسک صورت در چین

تقسیم کردن گلابی

در چین تقسیم کردن گلابی به معنای «جدایی» و بدیمن است و نشانه این است که دوستی به زودی تمام می‌شود.

 

بیشتر بدانید : تاریخ تمدن چین

بیشتر بدانید : موسیقی در چین

بیشتر بدانید : آداب و رفتارهای مردم آلمان

بیشتر بدانید : ژاپن؛ كشور ‌آداب و سننگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: زندگی ایده آل