یکی از جاذبه‌های گردشگری کشورمان قلعه‌ای است که در دوره قاجار ساخته شد

قلعه شوش یا آکروپل، قلعه ای ساخته شده از آجرهای باستانی

 ایران سرزمینی است که با اتکا به تاریخ و تمدن کهن خود جاذبه‌های زیادی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. یکی از این جاذبه‌های گردشگری با نام قلعه شوش یا آکروپل شناخته می‌شود.

ژان دمورگان باستان‌شناس فرانسوی و محقق دوران کهن به مدت ۱۵ سال هدایت تیم باستان‌شناسان فرانسوی را در ایران بر عهده داشت. او در این مدت قلعه‌ای را در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی ساخت تا باستان‌شناسان فرانسوی بتوانند در آنجا سکونت کنند. این قلعه همان قلعه شوش یا آکروپل است.

قلعه شوش یا آکروپل
قلعه تاریخی شوش

قلعه شوش در دوره قاجار روی یک تپه تاریخی ساخته شده است. این قلعه با نقشه قرون وسطایی و با استفاده از آجر‌های کاخ آپادانا و تعدادی از آجر‌های منقوش به خط میخی چغازنبیل که ناشی از تخریب بخش‌هایی از این بنا‌ها بود، ساخته شد. اسناد و مدارک این قلعه پس از پیگیری‌ها و مکاتبات دولت ایران در سال ۱۳۷۳ از طرف دولت فرانسه به ایران داده شدند.

قلعه شوش یا آکروپل
قلعه شوش تلفیق تاریخ و معماری دو ملت

گفتنی است قلعه شوش در مهر ماه سال ۱۳۸۰ ثبت ملی شد.

در اینجا باید گفت قلعه شوش فقط یکی از جاذبه‌های گردشگری شوش است. شوش شهری در جنوب غربی کشورمان است. این شهر از اوایل قرن چهارم پیش از میلاد در تاریخ شناخته و بعد‌ها به دست آشور بانیپال پادشاه آشور ویران شد؛ اما در زمان داریوش هخامنشی رونق گذشته خود را بازیافت.

قلعه شوش یا آکروپل
عکس قلعه تاریخی شوش یا آکروپل

شهر شوش پایتخت زمستانی حکومت هخامنشیان بود. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به چغازنبیل، کاخ اردشیر یا کاخ شاوور، ایوان کرخه، کاخ آپادانا و هفت‌تپه اشاره کرد.


بیشتر بدانید : بخشی از سقف قلعه شوش هم فرو ریخت+عکس

بیشتر بدانید : تخریب‌های شوش در زمان جنگ کمتر بود

بیشتر بدانید : درباره کهن ترین شهرهای جهان

بیشتر بدانید : نگاهی به شهر باستانی شوش (گزارش تصویری)

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X