۲۹ ربیع‌الاول سال ۱۲۰۹ قمری برای ایران روز سرنوشت‌ سازی بود؛ لطفعلی خان زند شکست خورد، زندیه رفت، آقا محمدخان پیروز شد و قاجاریه آمد البته ماجرا به این سادگی‌ها هم نبود؛ آن روز «ابراهیم خان کلانتر» وسط میدان خیانت بود 

ابراهیم خان کلانتر که بود؟

از زمان مرگ کریم‌ خان، سلسله زندیه دچار هرج و مرج شد؛ شاهزادگان مدعی حکومت به جان هم افتادند و حکومت چند‌پاره شد. در نهایت لطفعلی خان، شاه شد و از معدود شاهانی شد که مردم‌داری کرد و فضایل اخلاقی برجسته داشت؛ به قول «سر هارفورد جونز بریجز»، نخستین وزیرمختار بریتانیا در ایران لطفعلی خان «آخرین پادشاه دلاور ایرانی» بود.

لطفعلی خان ۶ سال بر ایران حکومت کرد و تمام مدت برای حفظ یکپارچگی حکومت ایران جنگید.

نگاره‌ منسوب ‌به لطفعلی خان زند
نگاره‌ منسوب ‌به لطفعلی خان زند

رقیب اصلی‌ اش هم آقا محمدخان بود که یک بار سپاهیانش شیراز، پایتخت زندیه را محاصره کردند، ولی موفق نشدند. بعد ابراهیم خان کلانتر به میدان آمد و چه آمدنی!

کودتا به نفع قاجاریه!

لطفعلی خان یک بار ابراهیم خان را که کلانتر یا همان حاکم ایالت فارس بود در شیراز گذاشت و رفت تا اصفهان را از چنگ قاجار درآورد که تاریخ ورق خورد! در راه، لشکریان لطفعلی خان فرار کردند و معلوم شد برادر ابراهیم خان کلانتر که جزو سرداران لشکر بود توطئه کرده تا لطفعلی خان تنها بماند. آخرین شاه زند به سمت شیراز بازگشت و این بار خود ابراهیم خان راهش نداد.

نقاشی نبرد آقا محمدخان با لطفعلی خان زند
نقاشی نبرد آقا محمدخان با لطفعلی خان زند

وی در داخل شهر بزرگان زند را دستگیر کرده بود و در واقع به نفع قاجاریه کودتا کرده بود. لطفعلی خان نیز ناچار به سمت کرمان رفت و آنجا قاجاریه سراغش رفتند و بعد در بم او را دستگیر کردند و کور کردند و شکنجه کردند و به تهران فرستادند و کشتند.

این‌گونه شد که زندیه منقرض شد و ابراهیم خان کلانتر به‌خاطر گشودن دروازه‌های شیراز و خیانت به زندیه و خوش خدمتی به قاجاریه مقام و مرتبت یافت.

ابراهیم خان خوش گذراند!

ابراهیم خان کلانتر چه شد؟ معلوم است که خیلی خوش گذراند. حدود ۳ سال خدمت آقا محمدخان کرد و لقب و پول و حکومت و ریاست گرفت.

دست آخر هم وزیراعظم ایران شد. درباره شخصیت وی اختلاف ‌نظر هست، ولی تاریخ می‌گوید جزو یهودیان جدیدالاسلام شیراز بوده و بسیاری معتقدند در واقع یهودی مخفی بوده است.

بی‌ دلیل نیست که از قول ناصرالدین قاجار در دیدار با «آدولف کرمیو» مؤسس اتحادیه جهانی آلیانس (سازمانی برای محافظت از یهودیان سراسر جهان) نقل شده که در مقام ستایش از ابراهیم خان گفته است: «من فراموش نمی‌کنم که این یک یهودی، حاج ابراهیم بود که کمک کرد قاجار‌ها سلطنت را به دست آورند.»

ابراهیم خان و دیگ بزرگ!

عاقبت ابراهیم خان کلانتر، معروف ‌ترین خائن تاریخ ایران چه شد؟ ابراهیم خان مردی برای هیچوقت بود؛ نه تاریخ نه آدمیان روزگاران، چنین افرادی را دوست ندارند. ابراهیم خان معلوم شد به قاجاریه خوش ‌خدمتی بی ‌جا کرده است. پس از آقا محمدخان چهار سالی هم در خدمت فتحعلی‌ شاه قاجار بود تا اینکه عاقبتِ خیانتکاران نصیبش شد.

نگاره‌ای منسوب به ابراهیم خان کلانتر
نگاره‌ای منسوب به ابراهیم خان کلانتر

قدرت و نفوذ ابراهیم خان موجب بدگمانی فتحعلی‌ شاه شد و با او کاری کرد که درس عبرت شد برای همه خائنان تاریخ! یک نقل قول این است که کورش کردند و زبانش را بریدند و کشتندش.

نقل قول دیگر این است که او را با طناب از سقف مطبخ عمارت شاهی آویختند و در دیگ بزرگی آب جوشاندند و او را همان‌طور که آویزان بود آرام آرام داخل دیگ آب جوش فرو بردند تا بمیرد. اموالش را هم ضبط کردند و فرزندان و نزدیکان و آن‌دسته از اقوامش را که بر مسند قدرت گذاشته بود، همه را کشتند. درباره ابراهیم خان کلانتر، تاریخ حرفش را زد و درسش را داد.

 

بیشتر بدانید : مجازات مردم كرمان!

بیشتر بدانید : برگی بر تاریخ ایران ، نادرشاه افشار

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: farsnews.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X