هیچ چیز به اندا‌زه‌ی رمزگشایی یک نوشته‌ی تاریخی شگفت‌انگیز نیست.
هیچ چیز به اندا‌زه‌ی رمزگشایی یک نوشته‌ی تاریخی شگفت‌انگیز نیست.

 

کتیبه های باستانی که رمزگشایی نشده اند!

نقاشی‌ها و نوشته‌‌های تاریخی زیادی وجود دارند که بسیاری از انسان‌ها قادر به درک آنها نیستند. بعد از سنگ روزتا (Rosetta Stone)، که اولین شی رمزگشایی شده‌ی باستانی است، باستان‌شناسان تلاش‌های زیادی برای رمزگشایی دیگر کدهای باستانی کردند.

با نگاه به گذشته، نوشته‌‌ها و لوح‌های رمزگشایی نشده‌ای می‌بینیم که هنوزهم بی‌پاسخ مانده‌اند. هیچ چیز به اندا‌زه‌ی رمزگشایی یک نوشته‌ی تاریخی شگفت‌انگیز نیست. نقاشی‌ها و نوشته‌‌های تاریخی زیادی وجود دارند که بسیاری از انسان‌ها قادر به درک آنها نیستند. بعد از سنگ روزتا (Rosetta Stone)، که اولین شی رمزگشایی شده‌ی باستانی است، باستان‌شناسان تلاش‌های زیادی برای رمزگشایی دیگر کدهای باستانی کردند. در زیر به 4 نوشته عجیب باستانی اشاره می‌کنیم که تاکنون رمزگشایی نشده‌اند.

نسخه‌ی خطی Voynich

بعد از پیدا کردن این کتاب توسط عتیقه‌شناس روسی لهستانی تبار «ویلفرید ووینیش»، کتاب مذکور به این اسم نام گرفت. این کتاب یا نوشته عجیب باستانی یک معمای پیچیده است که شامل نقاشی‌های خارق‌العاده‌ای از گیاهان و جانوران و نمادهای خاص و جهانی است که اشاره به علوم کیهان شناسی و فارموکولوژی دارد. همچنین مجموعه‌ای از طرح‌ها و ساختار‌هایی خاص است که هیچ شباهتی به زبان‌های کلاسیک، مدرن و یا دوران باستان ندارد. زمانی تصور می‌شد که این کتاب حاوی اسرار نهان و مرموزی است که می‌تواند کلیدی در قدرت و دانش بی‌نهایت باشد.

بسیاری از رمز‌گشایان برجسته دنیا، از جمله جان‌ تیلتمن و بعضی از اعضای سازمان امنیت ملی آمریکا برای رمز گشایی این نوشته عجیب باستانی خطی تلاش کرده‌اند اما موفق نشدند تعداد بالغ بر 17000 گلیف (نگاره یا نشان‌هاى نمادین دیگر که بر فلز یا سنگ حک شده است مثل هیروگلیف) پیچیده آنرا که رمزگذاری شده، تشخیص دهند. به نظر می‌رسد چنین پیچیدگی دلیلی بر نفی دروغین بودن کتاب باشد، گرچه هنوز هستند کسانی که مخالف این قضیه هستند. فرضیه‌ای که اخیرا مورد توجه قرار گرفته بر این باور است که در این نوشته تاریخی روشی از نوشتار به کار گرفته شده که مفهوم آن را پنهان بدارد؛ به این معنا که اکثر متونش بی‌محتوا هستند و تنها چند بخش از نظر فرهنگ واژگانی قابل قبول هستند.

نسخه‌ی خطی Voynich

نسخه‌ی خطی Voynich

سند indus

سند Indus یا Harappan اشاره به رشته‌ای کوتاه از نمادهای مرتبط با تمدن Valley دارد. این سند در طول دوره‌ی Harappan بین سال‌های 2000 تا 2600 سال قبل از میلاد نوشته شده است. به‌رغم تلاش‌های بسیار برای رمزگشایی از این سند و ارائه ادعاهای بزرگ درباره آن، هنور هم به عنوان یک سند ناشناخته معتبر است. زبان اساسی در این سند در کار نیست به همین دلیل قادر به شناسایی رموز سند نشده‌اند؛ شاید دلیل این فقدان این باشد که کتیبه دو زبانه است. در طول این سال‌ها مفاهیم و نوشته عجیب باستانی متعددی ارائه شده است، اما هیچکدام از سوی جوامع علمی جهان پذیرفته نشده است، موضوع محبوبی که در میان محققان آماتور، و حرفه‌‌ای وجود دارد و باعث می‌شود همچنان به عنوان یک سند ناشناخته معتبر باشد.

 سند indus

سند indus

مستندات Seraphinianus

مستندات Seraphinianus کتابی است که توسط هنرمند، معمار و طراح صنعتی "Luigi Serafini” نوشته شده است. به نظر می‌رسد این کتاب در طی 30 ماه و بین سال‌های 1976-1978 نوشته شده است. این کتاب حدود 360 صفحه‌ است، و به نظر می‌رسد یک دانشنامه‌ی تصویری از یک دنیای ناشناخته است، همچنین این کتاب زبانی منحصر به فرد با نوشته‌هایی تصویری دارد که گویا نمایش یک الفبایی جدید است. تصاویر اغلب تقلیدی سورئال از چیزهایی است که در جهان ما وجود دارد.

مستندات Seraphinianus

مستندات Seraphinianus

به عنوان مثال خونریزی یک گیاه میوه در حالی که رشد می‌کند که تقریبا به شکل یک صندلی است و یا یک تمساح دگردیسی شده که از عشق‌ورزی یک زن و شوهر ساخته شده است و چیزهای عجیب و غریب دیگری از این دست در این کتاب به تصویر کشیده شده است. ظاهرا تمامی این تصاویر بی‌معنی است؛ ماشین آلاتی که اغلب با ظاهری ظریف با رشته‌های بسیار کوچک در کنار هم نگهداری می‌شود. در تصاویر چیزهایی هم وجود دارد که به آسانی قابل تشخیص است، به عنوان مثال تعدادی نقشه و یا چهره‌ی انسان. از سوی دیگر، به خصوص در فصل فیزیک، اگر به بسیاری از عکس‌ها نگاه کنید تقریبا به طور کامل انتزاعی است.

لوح Dispilio

لوح Dispilio که همچنین به عنوان کتاب Dispilio یا دیسک Dispilio شناخته می شود، قرص‌های چوبی را شامل می‌شود که به‌وسیله نشانه‌گذاری‌هایی احاطه شده‌اند. این لوح در حفاری George Hourmouziadis در Dispilio یونان کشف شد و با آزمایش کربن 14 قدمت آن به 5260 سال قبل از میلاد نسبت داده شده است. سایت Dispilio به نظر می‌رسد در طی یک دوره طولانی از مراحل نهایی نوسنگی میانه تا دوره نهایی نوسنگی به‌وجود آمده باشد. تعدادی از اقلامی که در این سایت یافت شده است عبارتند از: سرامیک، عناصر ساختاری چوبی، دانه، استخوان، پیکره، زیور آلات شخصی، فلوت (که یکی از آنها قدمتی برابر 6 هزار سال پیش از میلاد را دارد که تا به حال قدیمی‌ترین شی ساخته شده در اروپاست). ظاهرا یافته‌های قابل توجهی درباره‌ی لوح Dispilio وجود ندارد و شاید هیچ وقت نتوانیم لوح Dispilio را رمزگشایی کنیم.

لوح Dispilio

 لوح Dispilio

 

بیشتر بدانید : قدیمی ترین جواهرات متعلق به 130.000 سال پیش! + عکس

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: gadgetnews.ir