درمان های قرون وسطی/ از سوراخ کردن مغز تا درمان عجیب هموروئید!!
در دوران مدرن امروزی و با وجود پیشرفت های پزشکی تصور اینکه مردم در زمان قرون وسطی چگونه درمان می شدند، بدون امکانات پزشکی و داروهای بیخوشی وحشتناک و دلهره آور است! با ما همراه شوید تا روش درمانی مردم قرون وسطی را ببینید

پزشکان قرون وسطی چگونه بیماران را درمان و جراحی می کردند؟

در قرون وسطی به دلیل نبودن ماده بیهوشی و نداشتن دانش کافی در زمینه جراجی، روش های  درمانی پزشکی بسیار دردناک و غیرقابل تحمل بودند.
این دوره زمانی سرشار از تاریخ جالب، هنر غنی، انقلاب در فلسفه، قهرمان های حماسی و حتی کمی هم جادوگری بود.
با این حال از نظر درمان پزشکی برای بیماران دوره چندان جالبی نبود.
در این دوره پزشکان برای اینکه درد بیمار را کمتر کنند، درد خیلی بیشتری را به او تحمیل می کردند، و بعد از ستاره های برای فردبیمار آرزوی سلامتی می کردند.
راهب ها بدون هیچ تجربه ای یا با دانش خیلی کم که تنها خته کردن حیوانات را بلد بودند، با استنداد به تعداد مجدود کتاب های پزشکی عمل جراحی روی انسان انجام می دادند!
دانش پزشکی خیلی ساده و مختصر بود و برای افرادی که به بیماری های سخت مبتلا می شدند این موضوع اهمیت زیادی داشت. در نهایت مجبور می شدند برای درمان دست به درمان های پزشکی آزار دهنده بزنند.


1. عمل جراحی چشم

در سالهای اولیه قرون وسطی، پزشکان برای انجام عمل جراحی  آب مروارید از یک روش به نام «سوزن دوزی» استفاده می کردند. برای این کار از یک سوزن تخت ضخیم استفاده می کردند و و دکتر آن را مستقیما به گوشه قرنیه چشم مریض وارد کرده،  بدون هیچ گونه بی حسی، فقط مقدار کمی شراب به بیمار داده می شد.
ایده پیشت این تکنیک منجر به ساخت لنزهای مات شد که در پایین ترین قسم چشم قرار می گرفت.

با اینحال این بیماران در نهایت چیزی که عایدشان می شد، یک دید تار بود، دقیقا مثل دوربینی که لنز ندارد.

مقدار وضوح دیدی که فرد به دست می اورد در حدی بود که بتواند نوشته های درشت امروزی روی تابلوها  را بخواند، و به اندازه کافی برای خواندن بابل کفایت نمی کرد. اما می توانستند زمین را شخم بزنند.

قرون وسطی,پزشکی قرون وسطی,درمان قرون وسطی,جراحی چشم,جراحی مغز,هموروئید,سوند زدن

عمل جراحی چشم در قرون وسطی


2. Catheter پزشکی (لوله یا سوند مخصوص تخلیه ادرار)

Catheter برای درمان بیماری های دردناک مجاری ادراری استفاده می شود. در زمان های قدیم به دلیل نبودن آنتی بیوتیک و ویروس های مقاربتی مثل سفلیس، افراد زیادی از درد مثانه های قفل شده رنج می بردند.

Catheter های پزشکی در ان زمان شامل یک لوله فلزی که به طرز دردناکی وارد آلت مرد و بعد وارد مثانه می شد. وقتی که لوله وارد مثانه نمی شد، دکترها از روش های دردناک دیگری استفاده می کردند.

یکی دیگر از درمان های دردناک آن دوره درمان سنگ کلیه بود. در اینجا دستیار پزشک هم باید وارد کار می شد، پاهای فرد بیمار را دور گردنش می بستند.

فرد دستیار باید دو انگشتش را در مقعد فرد بیمار وارد کرده و دکتر با کمک مشت دست و فشار دادن دنبال نشانه هایی از سنگ می گشت و بعد این سنگ با کمک یک ابزار تیز از مثانه فرد خارج می شد.

 

3. رگ زنی یا حجامت

اگر شما زمان قرون وسطی زندگی می کردید و به پزشک مراجعه می کردید، صرف نظر از نوع بیماری تان احتمالا درمان حجامت کلاسیک را برایتان تجویز می کرد.

اگر مریضی سردردی معمولی یا گلو درد داشت، درمان معمول پزشک بریدن رگ با یک نیشتر بود و بعد هم اجازه می داد تا خون فرد داخل یک ظرف بریزد. حجامت در قرون وسطی درمانی معمول بود، و حتی سلمانی ها نیز این کار را انجام می دادند.

بعضی از افراد هم برای اینکه سالم بمانند، بدون اینکه بیمار باشند چند بار در سال این کار را انجام می دادند.

قرون وسطی,پزشکی قرون وسطی,درمان قرون وسطی,جراحی چشم,جراحی مغز,هموروئید,سوند زدن

رگ زنی یا حجامت در قرون وسطی


4. بیماری قدیس St. Fiacre

St. Fiacre را با عنوان «پشتیبان هموروئید ها» می شناسند.

در داستان های گفته شده که قدیس Fiacre راهب ایرلندی  قرن هفدهمی از این بیماری رنج می برد، او روی یک صخره سخت نشست و به طرز معجزه آسایی شفا پیدا کرد.

بعد از آن صخره به نام St. Fiacre نامیده شد.  بعضی از پزشکان که این داستان را باور داشتند، بیمارانشان را می فرستادند تا چند ساعتی روی این صخره معروف نشسته و از شر بیماری خلاص شوند.

اگرچه این درمان بی فایده به اندازه درمان پزشکان دیگری که خرافاتی نبودند دردناک نبود. این پزشکان که روششان علمی تر بود! یک میله اهنی داغ را برای درمان هموروئید داخل مقعد فرد بیمار فرو می کردند.


5. Trepanning یا جراحی جمجمه

Trepanning یک عمل جراحی بود که سوراخی با دریل در جمجمه فرد بیمار ایجاد می کردند. این سوراخ دردناک قسمت dura mater، غشا خارجی مغز را بی حفاظ می کرد. این عمل جراحی برای متعادل کردن مشکلات سلامتی مختلف در بدن بود.

پزشکان در قرون وسطی از این روش برای درمان بیماری هایی چون صرع، میگرن، و بیماری های مختلف روحی استفاده می کردند. اگر شما مشکلات افسردگی داشتید، پزشک یک سوراخ کوچک بر روی سرتان ایجاد می کرد.

متاسفانه این سوراخ باعث می شد میکروب های موجود در هوا وارد مغز شده و در نتیجه فرد بیمار فوت می کرد.

قرون وسطی,پزشکی قرون وسطی,درمان قرون وسطی,جراحی چشم,جراحی مغز,هموروئید,سوند زدن

 جراحی مغز در قرون وسطی

 

 

بیشتر بدانید : ابزارهای دندانپزشکی زمان باستان چه شکلی بودند؟! (+عکس)

بیشتر بدانید : پزشكی و روش‌های بهداشتی و درمانی در ایران باستان

بیشتر بدانید : 10 اختراع زمان باستان که فکر می‌کردید مربوط به زمان ما هستند!! (+عکس)

بیشتر بدانید : 10 اختراع زمان باستان که فکر می‌کردید مربوط به زمان ما هستند!! (+عکس) قسمت 2تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ