تتت

شکیرا، ترانه سرا و خواننده مشهور کلمبیایی، به دلیل وجود گردنبندی با طراحی مشکوک در فروشگاه اینترنتی وبسایتش، دچار دردسر شد.

یک نشان نازی همیشه و همه جا نازی خواهد بود!

گردنبندی که در مجموعه تبلیغاتی شکیرا، فوق‌ستاره پاپ کلمبیایی قرار داده شده بود واکنش‌های تندی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و سرانجام دست‌اندر کاران وبسایت با عذرخواهی از هواداران،‌ آن را از روی فروشگاه وبسایت برداشتند.

طراح آمریکایی می‌گوید منبع الهامش در طراحی این گردنبند نمادهای کهن کلمبیا بوده است و نه نماد نازی‌ها.

وبسایت آلمانی بنتو (Bento) مدعی شد که نشان حک شده روی گردنبند همان نشان «خورشید تاریک» است که ترکیبی از سه صلیب شکسته در هم تنیده است و هنوز از سوی برخی گروه‌های نئونازی در آلمان به کار گرفته می‌شود. این وبسایت تأکید کرد یک نشان نازی «همیشه و همه‌جا نازی خواهد بود.»
نشان «خورشید تاریک» در واقع نشانی است کهن با معانی عرفانی و خفیه. هاینریش هیملر، رهبر اس‌اس، پلیس مخفی هولناک رژیم هیتلر می‌خواست با استفاده از این نشان بر استقرار «مرکز جهانی نو» تأکید کند. این نشان بر کف سالن اصلی گردهمایی افسران اس‌اس آلمان نازی حک شده است.
گرچه طراح این نشان، یعنی شرکت تبلیغات موسیقی لایو نیشن (Live Nation) گفته‌ است منبع الهامش نمادهای کهن تاریخی کلمبیا بوده است.

شکیرا تابستان امسال تور جهان ال دورادو را برگزار می‌کند. گردنبند مذکور به منظور تبلیغ برای آخرین تور جهانی شکیرا موسوم به «ال دورادو» از سوی غول تبلیغاتی آمریکایی «لایو نیشن» طراحی شده بود و از روز سوم ژوئن به بهای تقریبی ۱۰ دلار روی وبسایت وی به فروش می‌رسید اما موج انتقادها و اعتراض‌ها سبب شد به فاصله ۱۵ روز فروش آن متوقف شود. شکیرا که اکنون در میانه تور «ال دورادو» به سر می‌برد دو هفته پیش برای دو روز در پاریس به اجرای معروف‌ترین ترانه‌های خود پرداخت.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: banifilm.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X